לחוצים מהמצב? יכולה להתפרץ אצלכם מחלת עור

חרדה, מתח נפשי, אי וודאות סביב משבר הקורונה העולמי אל מול ההשלכות המידיות על העור שלנו • איך נזהה את הסממנים ונטפל בהם נכונה? • כל התשובות של ד"ר סיון מרסר, מומחית לרפואת עור אסתטיקה ולייזר

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לצד הסערה והשינויים שהעולם חווה, אנו גם נמצאים בתחילתה של עונת מעבר, קצת לפני האביב – עונה שבה מזג האוויר לא יציב, חוסר האיזון ניכר גם בעור, החל מיובש חריג עד סדקים קשים וכלה בהתלקחות או התפרצות של מחלות דלקתיות בעור כמו אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה ופסוריאזיס.

המשבר העולמי סביב נגיף הקורונה והקריסה הטוטאלית שהוא מביא עמו בכל תחומי החיים, הלחץ והחרדה סביב אי הוודאות למה שעלול להיות מחר או ביום שאחריו, משפיע באופן ישיר על התלקחות מחלות עור. כיום, במצב בו הציבור נמצא בסטרס קולקטיבי ועל כן כולנו חשופים להתפרצויות והתלקחויות קשות של מחלות עור, שהרי הקשר בין לחץ נפשי וחרדה להתפרצות של מחלות כמו אטופיק, סבוריאה, פסוראזיס ואפילו אקנה – הוא ישיר, חזק ומוכח.

לאילו סוגי מחלות עור הציבור חשוף בימים של לחץ נפשי?

  • אקנה- מדובר באחת ממחלות העור הנפוצות והשכיחות בעיקר בתקופת הבגרות, ידועה גם כמי שמתפרצת בקרב גילאים בוגרים הרבה יותר ואף כמחלה הורמונאלית. מה שלא רבים יודעים היא העובדה שהתלקחות או התפרצות ראשונית של המחלה נובעת לרוב גם מסטרס – תופעה שדי מחבקת לאחרונה את רוב הציבור. ההתלקחות המדוברת יכולה לבוא לידי ביטוי בקומץ פצעונים מוגלתיים על העור וגם אחד יחיד שהודלק וגדל בנקודה אחת אך הטיפול במצבים כאלו, בפרט בבית הוא בעיקרון נועד למנוע את חרף ההצטלקות הנוצרת מפצע שלא טופל כראוי. הקפידו על שתיית נוזלים, הימנעות ממזונות בעלי ערך גליקמי גבוה, שימוש בקוסמטיקה לא קומדוגנית והימנעות מעישון.
  • פסוריאזיס – מחלת עור דלקתית כרונית בין השכיחות ביותר בקרב האוכלוסייה, אם כי בדרגות חומרה משתנות, אך היא עד כדי כך שכיחה שרוב האוכלוסייה אינה מאובחנת כסובלת מפסוריאזיס בכלל. למחלה יש רקע גנטי והיא קשורה גם לשיבוש במערכת החיסון. רבדים יבשים ואדומים של עור המכוסים בקשקשת בגוון לבן/כסוף. הנגעים שכיחים בעיקר בקרקפת, במרפקים, בברכיים, בגב, בחזה, בבטן, בציפורניים ועוד.
  • אטופיק דרמטיטיס – מחלה הידועה בשם אסתמה של העור, מחלה דלקתית כרונית בעלת רקע גנטי, הפוגעת בתינוקות ובילדים בעיקר אך מגיעה גם לאוכלוסיית המבוגרים. המחלה מאופיינת בגרד ויובש משמעותיים בפריחה אדמדמה על העור הגורמת לגרד עז וליובש משמעותי ומתפרצת בעונת החורף ובמצבי לחץ.
  • סבוריאה – מחלת עור דלקתית המופיעה בעיקר בשטחי עור עשירים בבלוטות חלב: קרקפת, פנים, אוזניים, קדמת בית החזה העליון וקיפולי הגוף. עלולה להחמיר בעקבות שינויים הורמונליים או מתח נפשי.

מה עושים? איך מקלים על התסמינים ומטפלים בעור?

– ראשית, שימו לב לאיבר הכי גדול שלנו בגוף, העור. הקשיבו לו, זהו את השינויים בו וטפלו בו ביתר שאת. כמו שכאשר אנו סובלים מכאבי ראש חזקים אנו נוטלים משכך כאבים, גם פה במקרה של התפרצויות בעור יש לטפל ולהשכיח את הדלקת ככל הניתן.

– באורח החיים והשגרה היומיומית מומלץ להקפיד על שתיית מים מרובה מן הרגיל, לשמירת איזון הלחות בעור ובכדי להפחית את היובש והתפרצות הדלקת בעור. לצד ליחוח העור ומניעת ההתייבשות הצפויה לו, מומלץ לעשות שימוש ולשמר את העור בתכשירים דרמו קוסמטיים מבוססי גליצרין, עשירים בלחות, אשר יכולים לכלול גם מינרלים הידועים כיעילים שנועדו ללחח את העור ולאזן את הלחות בו. טיפול זה יכול להיות בפני עצמו במקרים קלים של המחלה או בזמן ההפוגות.

– במידה של התפרצות חריגה של כתמים אדומים על העור, יבשים מן הרגיל שגורמים לגרד ומחמירים – יש לפנות לרופא עור ולקבל מרשם לטיפולים מקומיים תרופתיים- קיים מבחר עשיר של תרופות מקומיות לטיפול בנגעים העוריים, אשר כולל נוזלים, ג'לים, קרמים, משחות. הטיפול נקבע על ידי רופא עור מומחה בהתאם למאפייני המחלה והמטופל.

– בזמן המקלחת- הקפידו על מקלחות קצרות במים פושרים – שיקלו על העור ולא יגרו אותו, לא במים חמים מדי וגם לא קרים מדי, תוך שהשימוש בסבון גוף הוא אל סבון, שהוא נטול דטרגנים והוא הכי פחות מגרה את העור, ניתן לעשות שימוש בשמני אמבט הידועים שמרככים את העור ואת שלב ייבוש העור, לא עושים כניגוב אלא בטפיחות והספגה עדינה של העור.

– פוטותרפיה- טיפול אשר מבוסס על קרינה על סגולה הדומה לקרינת השמש, רק באורכי גל מסוימים כדי למנוע את ההשפעה השלילית של הקרינה תוך שמירת היעילות. לקטגוריה הזאת נכנס גם טיפול בים המלח.

להתפרצות אקנה הרפואה העמידה לאורך השנים מגוון טיפולים לכל גיל, בין הבולטים והמוכרים שניתן לטפל ללא התערבות מכשורית בימים אלו:

א. תכשירים מייבשים שלרוב נלקחים ללא מרשם, ותפקידם הוא לייבש את הנגע עד כדי דיכוי שלו והעלמת הנגעים.
ב. תכשירים מבוססי אנטיביוטיקה הניתנים במרשם בלבד ונלקחים על מנת לטפל בדלקת עצמה שנוצרה שהרי 'אקנה' היא דלקת, הפרשה אינה סדירה של בלוטת חלב הסוגרת על התעלה של הנקבובית וכך נוצרת נקודה שחורה, משם הדרך למוגלה ודלקתיות קצרה מאוד – כך שהאנטיביוטיקה נועדה לרכך ולטפל בדלקת עצמה.
ג. בהתייעצות עם רופא ניתן לשלב בין סוגי הטיפולים בהתאם למצב האקנה (פעיל, לא פעיל, צלקתי או עדין) למשל ישנם מקרים בהם נעשה שימוש גם בתכשיר אנטיביוטי וגם בתכשירים מייבשים. עוד אציין בעניין פתרון מוכר לא פחות, הוא תכשיר הראוקוטן- נגזרת של ויטמין A הנועד לטיפול להפחתת הפרשת החלב. ברוב המקרים המטופלים משיגים החלמה מלאה מהאקנה מאחר ומדובר בתכשיר מאוד פעיל אך לצד תופעות לוואי שחייב להתייחס אליהן: יובש בעור, עליה בשומני דם, ואסור השימוש בו לנשים בהריון.

חלק ממחלות עור ככללותן הינן מחלות כרוניות ועדיין- אין דרך שתעלים אותן ואת הסממנים שלהן לצמיתות, יחד עם זאת, כיום יש בידי רופאי עור את כל הכלים לשלוט במחלות ובביטוין, גם במצבים קשים. המחקרים הרבים המתנהלים ברחבי העולם ממשיכים לספק לנו שיטות ותרופות חדשות, לכן למטופלים מומלץ לשמור על קשר רציף וישיר עם הרופא המטפל לשיתוף פעולה בהתמודדות.

השארת תגובה