מכבי מובילה: מהפכת האשפוז הביתי לחולי קורנה

מכבי - מרפאת שבת ויז'ניץ
מכבי - מרפאת שבת ויז'ניץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש מחוז ירושלים והשפלה במכבי שירותי בריאות, גידי לשץ, מציג את הפתרון הייחודי שמובילה מכבי לחולי קורונה – האשפוז הביתי

מדינת ישראל ולמעשה העולם כולו ניצבים בפתחם של ימים לא קלים מבחינה רפואית. מידי יום אנו שומעים על עלייה במספר המאובחנים כנשאי נגיף הקורונה והשאלות הרבות העולות בקרב הציבור הן רבות מאד.

גידי לשץ, ראש מחוז ירושלים והשפלה של מכבי שירותי בריאות, עונה על כל השאלות ובעיקר שם דגש על הפתרון הייחודי, שמובילה מכבי בכל הקשור לאשפוז בית – פתרון חדש לחולי קורונה ללא תסמינים או עם תסמינים קלים. מדובר במהלך ראשון מסוגו בעולם, שכן עד כה כל חולה קורונה היה נאלץ להתפנות לבית החולים.

"נקודת המוצא של כל גורמי הרפואה ברמה הארצית היא שאנחנו עובדים כל הזמן במציאות משתנה ומתקדמים תוך כדי תנועה", מסביר לשץ. "הצפי של הוא שמספר החולים יעלה מיום ליום וכארגון בריאות מוביל בשגרה ובחירום אנו ערוכים לטפל בכל מי שזקוק לטיפול. אנו מצויים בקשר רציף עם גורמי משרד הבריאות ופועלים על פי ההנחיות שלהם.

"כדי להתמודד בצורה טובה יותר עם המשבר ועם העובדה שאם כל החולים יאושפזו בבית החולים המערכת הרפואית תקרוס, אנו מובילים את נושא האשפוז הביתי. במסגרת זאת החולים המשויכים למכבי ומצבם מוגדר טוב על ידי משרד הבריאות, יוכלו להישאר בבידוד ביתי ולא יצטרכו להגיע לבית החולים".

מה זה בעצם אשפוז ביתי לחולי קורונה?

"אנחנו נמצאים בקשר רציף עם משרד הבריאות. אם מדובר במקרים קלים, ולרוב גם כשמדובר באנשים שכבר נמצאים בבידוד ואין סיבה להעבירם לבית החולים, מתקבלת החלטה על אשפוז ביתי. חשוב להדגיש כי מכבי מובילה את המהלך בכל הקשור לאשפוז בית גם בימים של שיגרה. מכבי מבצעת אשפוזי בית בשנתיים האחרונות למאות חולים במצב רפואי מורכב. התפשטות נגיף הקורונה היא הזדמנות למערכת הבריאות כולה לקפוץ מדרגה ולעבור לאשפוזי בית בהיקף גדול".

כיצד פועל אשפוז הבית ואיך מתבצע הטיפול הרפואי?

"ההחלטה לקלוט מטופל לאשפוז בית מתקבלת לאחר שיחה עם הרופאה שמנהלת את התהליך ובדיקה שהיא מבצעת לגבי התאמתו של המטופל כולל בדיקת מצב רפואי, מחלות כרוניות, אפשרות הבידוד בבית ומערכת התמיכה המשפחתית.  לאחר קבלת ההחלטה על אשפוז הבית, מכבי מעבירה למאושפזים ערכת קורונה ייעודית, הכוללת מד דופק וסטורציה (למדידת דופק ורמת חמצן בדם), מד חום, מסכות חד פעמיות וחומר חיטוי לידיים.

"אשפוז הבית כולל שיחות טלפוניות מאחיות מכבי פעמיים ביום, במטרה לאמוד את מצבם הקליני של המטופלים. כמו כן, במידה ויש צורך בכך תתבצע שיחה עם רופא מומחה שיחליט על המשך הטיפול . בנוסף, המטופלים יכולים להתקשר 24/7 באמצעות קו ישיר שניתן להם אל צוות ייעודי במכבי. הטיפול הוא אישי ומותאם לכל חולה וחולה ברגישות, מקצועיות וכמובן בגובה העיניים. כל בעיה מטופלת באופן ספציפי ונקודתי".

מדוע כדאי להעדיף אשפוז ביתי?

"ראשית, אם מדובר במקרה קל, ההחלמה הטובה והנוחה ביותר היא בסביבה הביתית המוכרת וזאת על פי מחקרים רבים שנערכו בתחום. בנוסף, בבידוד הביתי לא נחשף החולה לזיהומים נוספים הקיימים בבתי החולים. בנוסף, אנו לא רוצים לגרום לקריסה של מערכת הבריאות כפי שקרה באיטליה ובספרד ועל כן ישנה חשיבות לאשפוז הביתי. אנו רוצים להשאיר את בתי החולים לאנשים שבאמת זקוקים לטיפול בדרגת חומרה גבוהה יותר".

כיצד אתם ערוכים מבחינת כוח אדם לטיפול במאושפזי הבית?

"אנו נערכים לקליטת היקפים משמעותיים של חולי קורונה באשפוז ביתי איכותי ומקצועי. ישנו כמובן צפי לעלייה במספר החולים, אולם על פי הנתונים שנמצאים בידינו הרוב יעברו את המחלה בצורה קלה בלבד ולכן הבחירה באופציה הביתית היא טובה עבורם.

כיצד אתם נערכים בעת הזו לטפל בחולים הרגילים מבחינת המרכזים הרפואיים?

"אנחנו שומרים על רצף שירותים במיוחד בימים אלה. אנו מעניקים שירותי רפואה לכל החברים במרפאות השונות. עם זאת, אשר מדובר בצורך שאינו דחוף, תינתן עדיפות לדחיית הטיפול או הבדיקה המדוברת".

"בכל מקרה", מדגיש לשץ, "חשוב לדעת שאנחנו למעשה נותנים כבימי שגרה מעטפת טיפולית מותאמת אישית לחברים שלנו. גם כיום ישנם רופאים ואחיות שלנו שנמצאים בבידוד ונמצאים בקשר עם החברים דרך הטלפון . הרבה חברים מעדיפים שלא להגיע למרפאות ולכן מתקשרים עם הרופאים שלהם דרך הטלפון ומקבלים מרשמים והפניות. אני והצוות שלי נמצאים בקשר רציף עם המרכזים והצוותים הרפואיים וערוכים לטפל בכל הפניות, הן של הצוות הרפואי והן של חברי הקופה".

בסיום דבריו מבקש לשץ לשבח את כלל צוותי מכבי שירותי בריאות באשר הם, "אשר עומדים בחזית – תרתי משמע. הם עובדים מסביב לשעון ומפגינים מסירות ומקצועיות ונותנים לכל החברים את הטיפול הטוב ביותר. אני מאחל לכולנו שנדע בקרוב ימים טובים מאלו, רק בריאות".

כך או כך, לאור ההתפתחויות האחרונות ומכיוון שישנה חשיבות רבה בשמירה על ביטחונם הן של המטופלים והן של הצוותים הרפואיים,  מדגישים במכבי שירותי בריאות כי מי שאינם חשים בטוב מתבקשים שלא להגיע למרפאות. במקרה של חשש כלשהו ואם אתם שוהים בבידוד, חשוב לפעול על פי נהלי משרד הבריאות ולהתקשר 101 למד"א. במקרים בהם עולה צורך רפואי אחר, מוזמנים החברים לפנות לרופא המשפחה או למוקד האחיות של מכבי *3555.

השארת תגובה