הכניס יד למכונת קוסקוס ופוצה ב-2 מיליון ש"ח

א' תושב המרכז זכה באמצעות עו"ד אלי מאור מבני ברק לאחרונה בפיצוי בסכום חסר תקדים של כ-2,050,000 ש"ח בתביעה נגד חברת ביטוח של מפעל קוסקוס

עו"ד אלי מאור
עו"ד אלי מאור
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

א' חרדי מאזור המרכז, בן 48 במועד חבלתו ובן 50 כיום, נפגע במהלך עבודתו כפועל ייצור במפעל לקוסקוס, עת הכניס ידו למכונה לעיבוד וניפוי קוסקוס על מנת לנסות ולנקותה מחומר המילוי שהצטבר, ולאחר שהכניס את ידו נפגע בחלק מאצבעות כף היד.

בעקבות המקרה נפתחה חקירה פלילית של משטרת ישראל, שלא מצאה כל "אשם" של המפעל וסגרה את תיק המשטרה בנימוק של "חוסר ראיות".

א' פנה בשלב הראשון לעו"ד אלי מאור מבני ברק, המומחה בייצוג נפגעי תאונות ורשלנות רפואית, בתביעה להכרה ולנכות מעבודה מהמוסד לביטוח לאומי, מאחר והתאונה התרחשה במהלך עבודתו כפועל ייצור. לאחר שעמדו בפני מספר ועדות רפואיות, א' קיבל מענקי נכות זמניים גבוהים, וכן נמצא זכאי גם לקצבה חודשית "נטו" מהמוסד לביטוח לאומי של 5,000 ש"ח באופן קבוע.

בשלב השני ביקש א' מעו"ד אלי מאור, למרות ממצאי משטרה ישראל שהיו ידועים לו, להגיש תביעה משפטית בגין רשלנות נגד חברת הביטוח של מפעל הקוסקוס על כלל נזקיו הפיזיים והריגשיים, בעקבות תאונת עבודה.

בהתאם לכתב התביעה המנומק שהוגש ע"י עו"ד אלי מאור מבני ברק, המומחה בייצוג נפגעי תאונות ורשלנות רפואית לבית המשפט המחוזי מרכז, במפעל הקוסקוס במועד התאונה, לא הקפידו על נהלי בטיחות הן לציבור העובדים והן לציבור המבקרים, ובין היתר לא העסיקו שירותי ממונה בטיחות, לא הקימו ועדת בטיחות, לא פעלו למיגון המכונה נשוא התביעה לבטח, וכמו גם לא התקינו מפסק לניתוק אוטומטי של המכונה, כך שעם פתיחת מכסה המכונה, פעילות המכונה תופסק והשיניים שלה לא יזוזו, וזאת על מנת למנוע מקרים של פגיעת השיניים החדות באצבעות העובדים.

כתב התביעה שהוגש נגד חברת הביטוח "מגדל", שהיתה זו שביטחה את מפעל הקוסקוס במועד התאונה, מתאר את מסכת הייסורים שעברו א' ומשפחתו לאחר התאונה, שבעקבותיה נאלץ א' להתאשפז בביה"ח לצורך השגחה למשך כשבוע ולעבור ניתוח תחת הרדמה כללית, בשל חתכים עמוקים בכף ידו. לאחר שחרורו מביה"ח נאלץ א' גם לעבור סדרות ארוכות של טיפולי ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה והיה גם במעקב במרפאת כף יד בביה"ח, וזאת ללא שיפור משמעותי במצבו.

כן נטען בכתב התביעה כי בהתאם להלכת בית המשפט העליון מקדמת דנא, יש לחייב את חברת הביטוח לשלם לא' את הפיצויים בשל מגבלותיו התפקודיות הניכרות ובשל הפסדי השתכרות שיגרמו לו בעתיד, בעקבות הפגיעה שנגרמה לו בכושר עבודתו והשתכרותו לעתיד, וזאת עד גיל פרישה לפנסיה, כמי שעבד משך שנים רבות כפועל יצור ואין לו כל השכלה פורמאלית.

בתגובה הוגש כתב הגנה לתיק בית המשפט מטעם חברת הביטוח בשמה ובשמו גם של מפעל הקוסקוס, המתנער מאחריותם לתאונה וטוען בין היתר שהתאונה אירעה בשל אשמתו המלאה של א' שהוא פועל ותיק ומנוסה במפעל, שעליו היה לדעת שאין להכניס ידיים למכונה עם שיניים חדות, ו/או שא' הוא זה שאחראי לנזקיו, ולחילופין לא' לא נותרו נזקים של ממש המזכים בפיצוי בנזיקין, ובכל מקרה תביעתו בבית המשפט "נבלעת" בתקבולי המוסד לביטוח לאומי, שהוא קיבל ו/או יקבל לעתיד.

לאחרונה ניתן פסק דינו של כב' השופט ויצמן בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, במסגרת הסכם פשרה לאחר הליך גישור שהתנהל בין עו"ד אלי מאור בעצמו ועורך דינה של חברת הביטוח, שקבע פיצוי חסר תקדים לתאונת עבודה לפועל יצור כבן 50 כיום, שאין מחלוקת שהכניס ידו לתוך המכונה בידיעה אישית ושמשטרת ישראל קבעה שאין רשלנות במקרה, ובהתאם לפסק הדין, על חברת הביטוח מגדל לפצות את א' בסכום חסר תקדים של כ-2,050,000 ש"ח, מתוכם 1,400,000 ₪ תקבולים שקיבל ויקבל א' בעתיד מהמוסד לביטוח לאומי, מחלקת נפגעי עבודה בגין פציעתו בעבודה.

2 תגובות
  1. ז"א שהוא זכה ב-.650,000 ש"ח מכיוון וכנפגע תאונת עבודה הוא בלאו הכי זכאי היה ל-,1,400,000 ש"ח אז ההתרברבות, מה גם שהסכום הושג בפשרה, אז אמת קצת ענווה לא תזיק

  2. חבל שחברות לא מיישמות את החוק בתחום הבטיחות כגון ממונה בטיחות בעבודה, הדרכות בטיחות והגנה לבטח מפני מקרים של חלק מסוכן במכונה ועל ידי כך נגרם נזק מיותר לעובדים שיכול היה להמנע

השארת תגובה