אחדות עכשיו

אנו בעת חירום. משבר קורונה המוביל למשבר כלכלי הפוגש מדינה ללא ממשלה המתכוננת למלחמה בצפון ובדרום. אבל המערכת הפוליטית בשלה. שני הצדדים עסוקים במשחקי אגו. מי ילך ראשון למי ומי ישמור את הבטחותיו

הקפות שניות מיותרות. נתניהו וגנץ אצל נשיא המדינה
הקפות שניות מיותרות. נתניהו וגנץ אצל נשיא המדינה

מצעד האיוולת היהודי הוא ארוך וכואב. רצח גדליהו בן אחיקם, קמצא ובר קמצא המחריבים את בית המקדש, קרבות בין יהודה וישראל הקודמים לממלכת דוד המאוחדת אלטלנה והסזון הסיקריקים בירושלים ודוגמאות רבות נוספות.

אולם עולה על כולם הוא הסיפור הנורא על בת יפתח מספר שופטים. יפתח ברגע של התרגשות לפני יציאה לקרב נודר יפתח נדר זוועתי כי יקריב לעולה את הראשונה שתצא מפתח ביתו. וכדי להגדיל את מימדי הטרגדיה היוצאת הראשונה מביתו הייתה ביתו. דרכים רבות פיתחה הדת היהודית  כדי לאפשר לאדם להפר את נדרו. מסכת שלימה  נכתבה על כך בתלמוד הבבלי מסכת נדרים המופלאה  אבל יפתח (כך מספרת הגמ') לא היה מוכן ללכת אל הכהן הגדול להפר את נדרו וכן להיפך. זה אומר 'אני הוא המנהיג ואין זה ראוי שאלך לכהן הגדול' ואילו פנחס הכהן אמר 'אין זה ראוי שהכהן הגדול יילך אל המנהיג שלא היה העילוי שבחבורה בשביל להפר לו את הנדר'. וכך, כשהוויכוח במלוא העוז, הועלתה בת יפתח על המוקד.

אנו בעת חירום. משבר קורונה המוביל למשבר כלכלי הפוגש מדינה ללא ממשלה המתכוננת למלחמה בצפון ובדרום. בחודשים הקרובים צפויים מאות אלפי ישראלים לאבד את עבודתם, ומי יודע כמה  יאבדו את חייהם. אבל המערכת הפוליטית בשלה. שני הצדדים עסוקים במשחקי אגו. מי ילך ראשון למי ומי ישמור את הבטחותיו.

מערכת הבחירות הסתיימה בשוויון. הימין אינו יכול להקים ממשלה צרה לבדו והמשך רכישת חברי כנסת בהבטחות מהבטחות שונות תגרום לאובדן מעט האמון שעוד נותר לציבור במערכת הפוליטית.

ממשלה צרה של השמאל ללא נציגי המפלגות הדתיות תוך הישענות על קולות חברי הכנסת מבל"ד היא סכנה ביטחונית חמורה למדינת ישראל.

יציאה למלחמה בעזה או נפילות של 500 טילים מלבנון, החלטות קשות על עוצר ובידוד וקיצוצי תקציב עצומים. כל אלו לא ניתנים לביצוע ללא קואליציה של 61 חברי כנסת.

83 אלף מובטלים נוספו למדינת ישראל מתחילת החודש . וההערכה היא שעד חג הפסח מספרם יוכפל. לשולחן הסדר ישבו אנשים במשבר כלכלי עמוק. אנשים יאבדו את בתיהם, והמערכת הפוליטית בשלה.

הפתרון ברור. המתווה מונח על השולחן כבר שנה, והצדדים חייבים לאמצו. ללא ממשלת אחדות לא נוכל לקבל את כל ההחלטות הקשות שנצטרך לקבל בחודשים הקרובים. בחירות נוספות יובילו לאסון כלכלי חברתי. ומי יודע כיצד מצביעים 300 אלף מובטלים? ומי יודע לנהל בחירות עם עשרות אלפי אנשים בבידוד? לכן כל צד יצטרך לחלוק ולהתפשר.

זו היא גם הקריאה שלנו, ממשלת אחדות עכשיו.

הכותב הוא הוא איש עסקים, סופר, יו"ר לשעבר של החברה למתנ"סים וממובילי יוזמת 'אחדות עכשיו'

השארת תגובה