סופית: בשל התנגדות המל"ל – שעון החורף לא יוארך

יוזמתו של שר הפנים אריה דרעי להארכת שעון החורף בשל משבר הקורונה לא ייצא לפועל, לאחר שבהמלצת המטה לביטחון לאומי עולה, כי אין אפשרות לדחות את תחילת יישום שעון הקיץ

שעון קיץ
שעון קיץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בישיבה בראשות המשנה לראש המל״ל, איתן בן דוד ובהשתתפות נציגי צה״ל, משרדי הממשלה הרלונטיים, מערך הסייבר וגופים נוספים, הומלץ כי אין אפשרות לדחות את שעון הקיץ ל-1.5.2020. לפיכך, החליט שר הפנים, אריה דרעי לאמץ את המלצת אנשי המקצוע והודיע כי שעון הקיץ יחל בלילה שבין חמישי לשישי השבוע.

כזכור, היה זה שר הפנים, אריה דרעי, שכזכור המליץ לדחות את שעון הקיץ בחודש, כדי לצמצם את שעות האור ובכך להקטין את מספר התושבים המסתובבים במרחב הציבורי, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. המלצתו זכתה לתמיכה מגורמים שונים והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, תמך עקרונית ביוזמה.

אלא שאתמול הודיעו ברשות התקשוב הממשלתית ו״ישראל דיגיטלית״, כי תאריך המעבר בין תקופת שעון החורף לשעון הקיץ מוגדרת באופן מובנה במערכות ההפעלה של שרתים, מחשבים, ציוד תקשורת ואף טלפונים סלולרים.
כדי לשנות את תאריך החלפת השעונים, על יצרני מערכות ההפעלה לייצר גרסת תיקון, להפיץ אותו, ולאחר מכן להתקין את העדכון בכל שרת, מחשב וטלפונים במחשבי הממשלה ושל גורמים רבים במשק. עדכון השרת כרוך בימי עבודה רבים ולא ניתן לבצע זאת עד יום חמישי בלילה, תאריך התחלת שעון הקיץ.

ברשות התקשוב הממשלתית ו״ישראל דיגיטלית״, ציינו בנוסף, כי במצב שבו חלק מהמחשבים עובדים באזורי זמן שונים, עלולות להיווצר תקלות והשבתת מערכי מחשוב שלמות. בנוסף, העדרות עובדים רבים בסקטור הפרטי, יקשו על ביצוע השינוי.

הבוקר כאמור, התקיימה שיחת ועידה בראשות המשנה לר׳ המל״ל, בהשתתפות נציגי צה״ל, מלל, האוצר, הפנים, רשות התקשוב הממשלתי, משרד התקשורת, מערך הסייבר, וגורמים נוספים.

לאחר שנקבע על ידי משרד המשפטים כי אין מניעה משפטית, נבדק אם אפשר לדחות טכנית את שעון הקיץ ואת ההשלכות של הדחייה מבחינה כלכלית ומבצעית בצהל ובגופי ביטחון נוספים.
לאחר דיון ארוך התקבלה המלצה חד משמעית: אין אפשרות לדחות את שעון הקיץ מכמה סיבות:

1. נדרשת הערכות טכנולוגית של מספר חודשים.
2. בגופי התקשורת עומסים גדולים, וכל תקלה עלולה להשבית מערכות שלמות.
3. יש סכנה לפגיעה בכשירות המבצעית של צהל ושל טכנולוגיות רפואיות בבתי חולים.

בשל כך, בלילה שבין יום חמישי א' בניסן תש"פ ליום שישי ב' בניסן תש"פ, בשעה 02:00 יש להזיז את המחוגים שעה אחת קדימה לשעה 03:00.
שעון הקיץ יסתיים במוצאי שבת, ז' בחשון תשפ"א,

השארת תגובה