"שחיות תגיע לפתוח את המליאה"

בג"צ הורה ליו"ר הכנסת להשיב עוד היום האם בכוונתו להגיש למליאת הכנסת את ההצעה לבחירת יו"ר קבוע – אותו מתכוונים ב'כחול לבן' להחליף בסיוע חברי הבית הערביים

מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
מליאת הכנסת. צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

התנגשות חזיתית:

שופטי בג”ץ הורו ליו”ר הכנסת להשיב עד היום (שני) בשעה 17:00 – האם הוא מוכן לקיים את ההצבעה על בחירת יו”ר חדש לכנסת עד ליום רביעי בשעה 17:00.

בהחלטתם רמזו השופטים לאדלשטיין כי במידה שלא ייענה להצעה ולא יודיע על הסכמתו – הם עשויים לקבל את העתירה ולפסוק נגדו.

בהחלטה שפרסמו שופטי בג”ץ בצהריים נכתב: “בהמשך לדיון שהתקיים אתמול, 22.3.2020, ובהינתן עמדת היועץ המשפטי לכנסת כי אין להמתין אלא פרק זמן קצר נוסף להעלאת ההצעה לבחירת יושב ראש קבוע לכנסת וכן בהינתן עמדת היועץ המשפטי לממשלה כי ראוי שכך יעשה בהקדם האפשרי, נבקש – מבלי לקבוע מסמרות – לקבל את עמדת המשיב 1 (יו”ר הכנסת) האם הוא נכון להעלות נושא זה על סדר היום של הכנסת בהקדם האפשרי ולא יאוחר מיום ד’, 25.3.2020. עמדת המשיב 1 כאמור תוגש היום עד השעה 17:00”.

אתמול הודיעה סיעת הליכוד כי אם יתעקשו במפלגת כחול לבן על החלפת אדלשטיין, יופסקו באופן מיידי כל המגעים להקמת ממשלת אחדות.

“אם כחול לבן ידיחו את יו״ר הכנסת, המגעים לאחדות ייפסקו מייד. כחול לבן יהיו אחראים לתוצאות”, נאמר בהודעת הליכוד.

בהמשך חתמו כל חברי הכנסת של גוש הימין על הצהרה דומה.

שר התיירות יריב לוין תוקף את החלטת שופטי בג”ץ, אשר רמזו ליו”ר הכנסת יולי אדלשטיין כי עליו לכנס את הכנסת על מנת להצביע על החלפתו.

“בית המשפט השתלט באופן רשמי על הכנסת, ומהיום הפך העליון את יו״ר הכנסת לחותמת גומי, כאשר את הכנסת והמליאה מנהלים שופטי העליון. אין דבר כזה באף דמוקרטיה”, טען לוין.

לוין הוסיף: “אני קורא ליו״ר הכנסת להודיע שרק הוא יקבע מתי המליאה תתכנס ומה יהיה על סדר יומה”.

לדבריו, “אם הנשיאה חיות רוצה לשים עצמה מעל הכנסת, היא מוזמנת להגיע לבניין עם משמר בתי המשפט ולפתוח את ישיבת המליאה בעצמה. כך יהיה ברור שמדובר בהפיכה שלטונית של קומץ שופטים הבוחרים את עצמם בחדרי חדרים”.

לוין עקץ את נשיאת העליון: “אגב, אולי כדאי שנשיאת העליון תוותר לזמן מה על שאיפותיה לשלוט בכנסת, ותתפנה סוף סוף לכנס את בית המשפט לדון באינספור תיקים שממתינים חודשים ושנים לדיון ולהכרעה, ובכך תסתיים הפגיעה הקשה בזכויות המתדיינים המחכים לשווא להכרעה בעניינם”.

ח”כ איילת שקד הגיבה להחלטת בג”ץ לכפות על יו”ר הכנסת לקיים בחירות לתפקיד.

“הדמוקרטיה בישראל לא ‘מתה’. יש כאלו שמנסים להרוג אותה וזה לא יו”ר הכנסת. אלו שפונים לבג”צ בשבתו כגננת של הכנסת, הם אלו שממיתים את הדמוקרטיה.

“בדמוקרטיה בג”צ לא קובע לכנסת כיצד להתנהל ולא שם עצמו מעל הכנסת. רק הכנסת סוברנית להחליט מתי תתכנס ומתי תצביע בהתאם לחוק”.

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי השר לוין: “אדוני השר לוין, מנחם בגין הסנדק שלך, היה מתבייש במה שכתבת. דמוקרטיה היא דמוקרטיה ולא רק כשנוח לכם ולנתניהו. תכבדו את הכרעת הרוב ותפסיקו לפגוע במוסדות המדינה”.

השארת תגובה