61 ממליצים והדרך לממשלה ארוכה

מצב החירום הבריאותי לא ריפא את המערכת הפוליטית: קמפיין 'הליכוד' כשל – גנץ נעזר ב'משותפת' וקיבל את המנדט; באווירה עגומה הוכנסו הח"כים בשלישיות להשבעה; אדלשטיין מתבצר בתפקיד היו"ר

בני גנץ: צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
בני גנץ: צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

את אווירת החגיגיות של טקס השבעת הכנסת, החליפה ביום שני רוח נכאים. בצל נגיף הקורונה, נערכה ההשבעה בנוכחות מצומצמת, ובתורנות: 3 ח"כים נכנסו לדקות אחדות למליאה, נשבעו אמונים ופינו את מקומותיהם לבאים בתור. הנכנסים למשכן נבדקו, עמדות חיטוי בכל מקום וגם המזנון, מקום ההתרועעות המסורתי, כמעט ושמם.

וגם לאחר כל נקיטת כללי הזהירות, נאלצו בכנסת לקפל ציוד מוקדם מהצפוי, כאשר חלק מהח"כים לא הספיקו להישבע אמונים. היה זה כאשר לפתע התברר כי 3 ח"כים: אלון שוסטר, רם בן ברק וצחי הנגבי, שהו בקרבת חשוד בקורונה. קצין הכנסת הורה להם להתרחק מהמשכן עד להגעת תוצאות הבדיקה.

למעמד השבעת הכנסת ה-23 קדמה דרמה פוליטית רבת תהפוכות. עם קבלת תוצאות הבחירות, עשה ראש הממשלה בנימין נתניהו כל אשר לאל ידו, על מנת להשיג רוב ממליצים אצל הנשיא, כדי לקבל את המנדט לידיו. במקביל, פצח נתניהו בקמפיין חסר רחמים נגד 'כחול לבן', הפוגע בבטן הרכה: שיתוף פעולה עם 'הרשימה המשותפת'. מלבד שלטי חוצות, נאומים והודעות, התגייסו למאבק אנשי משפחת השכול, שיצאו להפגנות סוערות.

לרגעים היה נדמה שכל הכוכבים מסתדרים לנתניהו, וכי אבדה תקוות יריביו. זה התחיל בח"כית אורלי לוי-אבקסיס, שנבחרה במעט קולותיהם האחרונים של מחנה השמאל הציוני בישראל, והחליטה להפנות להם עורף. היא הודיעה כי אין לה כל מחויבות למפלגה, דרשה מהנשיא לא למנות אותה במספר הממליצים של העבודה-גשר-מר"צ ולא המליצה על גנץ.

המסרים שיצאו בהמשך מסביבתם של הח"כים הימניים ב'כחול לבן' – יועז הנדל וצבי האוזר, הביעו התנגדות מוחלטת להקמת ממשלה בהימנעות המשותפת, מה שהוריד למחנה את מפלס התקווה עוד יותר. משך כמה לילות, דווחו ספקולציות שונות על חילוקי דעות בקוקפיט, פירוק 'כחול לבן' ואפילו חלוקת תיקים עתידית בממשלת אחדות, בדרך להפסד המערכה.

משבר הקורונה נפל לידי ראש הממשלה נתניהו בעיתוי לא רע. הוא קרא ליריביו "לגלות אחריות" ולהצטרף לממשלת אחדות, בשני מסלולים: ממשלה זמנית של 6 חודשים עם חלוקת שרים שוויונית, ולאחריה החזרת המצב הפוליטי לקדמותו, או דיון בממשלת אחדות עם רוטציה "על בסיס שוויוני". איך זה נגמר? גנץ הודיע כי מצדו צוותי המו"מ יכולים להיפגש, ביבי דרש פגישה אישית, בפועל הצדדים לא התקרבו זה לזה.

ובינתיים, יום ההמלצות הלך וקרב. יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן, לשון המאזניים החדשה בפוליטיקה, בחר צד ורמז על הצטרפותו למחנה גנץ. איימן עודה, יו"ר 'הרשימה המשותפת', הצליח לעשות את הבלתי יאמן ולאחד את כל ח"כי רשימתו – המורכבת מ-4 מפלגות שונות – לטובת המלצה על גנץ. מאוחר יותר יסביר כי זה נובע מ'אהבת מרדכי' (גנץ) אלא יותר מ'שנאת המן' (נתניהו).

בהרכבים מצומצמים תחת הגבלות הקורונה, הגיעו נציגי הסיעות ביום ראשון לבית הנשיא, למסור את המלצותיהם. הבלוק הלאומי (58 ח"כים) המליצו על נתניהו, 61 ח"כים המליצו על גנץ. למרות שהמנדט אמור לעבור מיידית לגנץ, החליט ריבלין לקרוא למשכנו במיידית את שני הניצים לפגישה, והם הסתגרו למשל כשעה וחצי. האווירה הייתה קשה. לאחר קמפיין בו הושמץ באופן אישי ברמה הנמוכה ביותר, מתקשה גנץ לתת אמון בנתניהו, אך למרות זאת הצדדים סיכמו במעורפל על כוונות טובות ונפרדו בלחיצת מרפקים.

אדלשטיין מתבצר בתפקיד

הצעד הראשון שביקשו ב'כחול לבן' לקדם כדי להוכיח יכולת שלטון ולקבוע עובדות בשטח, הוא החלפת יו"ר הכנסת. לצעד הסמלי משמעות רבה גם לעבודה החקיקתית בכנסת בתקופת ביניים זו, לטובת המטרות הבאות: העברת חוק האוסר על אדם עם כתבי אישום לכהן כראש ממשלה.

הרוב בכנסת נמצא איתם, ההיגיון והמסורת הפוליטית לבחירת יו"ר הכנסת גם היא לצידם, אלא שלמרבה ההפתעה, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין החליט להתבצר בתפקיד ומשתמש בסמכותו כדי לא להביא את הדבר להצבעה. "הזמן לפוליטיקה קטנה נגמר. לא אתן יד למהלך שובר מוסכמות, שמטרתו לאפשר ביצוע מחטפים בבית המחוקקים", השיב במענה ל-4 מכתבים של המפלגות המהוות רוב במשכן, שדרשו להעלות את בחירת היו"ר להצבעה.

בוריאציות שונות, הונחו על שולחן מזכירות הכנסת כמה הצעות חוק, עם משמעות דומה: חסימת נתניהו מהיבחרות לראשות הממשלה. על פי ההצעה של 'ישראל ביתנו', תופסק כהונת ראש ממשלה עם כתבי אישום בהצבעה חשאית של הכנסת. מחליפו יבחר מבין השרים במפלגתו. במידה ולא תהיה הסכמה, יקבל זקן הח"כים שמכהן כשר את הראשות (אגב, כיום זה ליצמן). כחול לבן הגישו מצדם 3 הצעות חוק: הגבלת כהונת ראה"מ לשתי קדנציות, הפסקת כהונת ראש ממשלה ושר שהוגשו נגדם כתבי אישום, ואיסור הטלת המנדט להרכבת הממשלה על מי שהוגש נגדו כתבי אישום.

ארוכה הדרך לממשלה

לרשות בני גנץ עומדים 28 יום מאז קבלת המנדט לידיו, כדי להרכיב ממשלה. הסיכויים שיצליח לסדוק את הבלוק – קלושים. מיד עם יציאתו מבית הנשיא הרים גנץ טלפונים לראשי המפלגות – בנט, ליצמן ודרעי, אלה סירבו כלל לפגוש אותו והפנו אותו לדבר עם צוותי המו"מ של 'הליכוד'. גם הדרך להרכבת ממשלת מיעוט נראית ארוכה. התנגדותם מבית של הנדל והאוזר מסנדלת את המהלך, ולכאורה, המוצא היחיד הוא ממשלת אחדות.

בימים הקרובים, ינסה כל צד להתיש את רעהו, כדי להגיע מעמדת מיקוח חזקה יותר. 'הליכוד' ינסו להבקיע או להשיג עוד עריקים ממחנה גנץ וימשיכו ביתר שאת להפחיד מממשלה בתמיכת 'המשותפת'. 'כחול לבן' תנסה להשתמש ברוב העומד לרשותה בכנסת כדי לקבוע עובדות, האם הצדדים יצליחו להתכנס לממשלה אחת? ימים לא רבים יגידו.

השארת תגובה