מבר כוכבא ועד הכנסת

מדליה
מדליה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שש מאות וחמישים ושש פעמים נזכרת ירושלים במקרא, ומאז ימי קדם יש לה מעמד מיוחד בתולדות ישראל – עיר בירה ועיר קדושה. העיר מקודשת גם לנצרות ולאסלאם, אך קדושתה בדתות הללו נובעת מקשריהן ליהדות ולאתרים מסוימים בארץ-ישראל.

לעומת זאת, לעם ישראל ירושלים היא בירה חילונית ודתית, והיא אבן-יסוד בהוויה היהודית. "אם אשכחך ירושלים, תישכח ימני" – חשיבותה של ירושלים בזכרון העם נעוצה בתולדותיה המפוארים, בחזון הנביאים אשר הילכו בה, במורשת המלכים אשר שפטו בה, ובמסורת החכמים אשר דרשו בה. דוד המלך כבש את העיר לפני שלושת אלפים שנה ועשרה לבירתו, עיר דוד.

שלמה הוסיף לה הדר והקים בה את בית המקדש. נבוכדנצר החריב את המקדש והיגלה את העם. בימי כורש חזרו היהודים לארצם ובנו את הבית השני אשר עמד על תילו 608 שנה, עד שחרב בידי הרומאים. כשישים שנה מאוחר יותר החזיר בר-כוכבא את העיר לשלטון יהודי.

כאשר חזרה ונפלה בידי הרומאים, נאסר על היהודים להיכנס אליה ומקום בית המקדש נחרב. יותר מ 1800 שנה הייתה ירושלים בידי כובשים זרים – רומאים, ביזנטים , פרסים, ערבים, צלבנים, ממלוכים, טורקים. ברם, כבר במאות השנים האחרונות היוותה ירושלים את הישוב היהודי העיקרי בארץ-ישראל, ובשנת 1860 הוקמו בה שכונות חדשות. הישוב היהודי גדל בה בהדרגה, עד שהפך לרוב משמעותי באוכלוסיית העיר.

בימי מלחמת העצמאות עמדה ירושלים היהודית על נפשה בגבורה עילאית. ההפגזות, המצור, ההרעבה והיחס האדיש העוין של שלטונות המנדט הבריטי לא יכלו לה. העיר העתיקה ומזרח העיר נכבשו אמנם בידי הלגיון הירדני, אך הניסיון לקרוע את ירושלים ממדינת ישראל נכשל.

בכ"ב כסלו תש"י הכריז ראש הממשלה דוד בן-גוריון על ירושלים כבירת ישראל, ובמלחמת ששת הימים שוחררו העיר העתיקה ומזרח העיר וירושלים חוברה לה יחדיו תחת שלטון ישראל.

מדובר על מדלית כסף ממלכתית – בר כוכבא ירושלים, תשכ״ו שמוצעת כעת למכירה. המדליות עומדות למכירה בבית המכירות CollecTodo ביום חמישי, 12.3.20, 20:00.

כמו כן ישנם גם מדלית כסף ממלכתית – הכנסת – ירושלים, וכן סיכה בצורת מגן , על בסיס רקע של מפת ארץ ישראל והים התיכון, תבליט גלובוס שישוב על רגל בצורת פמוט ועליה הכיתוב: ״ חברת ילדי גאולים״. גאולים היה הישוב הישראלי היחידי שנכבש על ידי העיראקים במלחמת העצמאות.

ומאז לימינו: מדליה מרתקת נוספת היא מדליה כסף ממלכתית מסדרת אישים מטביעי חותם – רוטשילד – בניין הכנסת מאת פול וינצה מוצעת כעת למכירה פומבית.

הברון אדמונד (אברהם-בנימין) רוטשילד, יליד 1845, נצר לשושלת הבנקאית הנודעת, זכה בהיסטוריה היהודית בכינוי "הנדיב הידוע". לזכותו יש לזקוף את הצלתן של המושבות הראשונות מהתמוטטות כלכלית והקמתן של מושבות חדשות. בין השנים 1925-1887 ערך "הנדיב הידוע" חמישה ביקורים בארץ, סייע לחיים וייצמן בפעולתו המדינית ועשה רבות למען מוסדות תרבות והשכלה.

ב 1954 הועלו עצמותיו ונטמנו ב "רמת הנדיב", ליד זכרון יעקב. בנו ג'יימס הרחיב את פעולות אביו והרחיבן על שטחים נוספים. ג'יימס נפטר ב 1957. לפי צוואתו התפרקה חברת פיק"א וקרקעותיה נמסרו לקרן-הקיימת, מעיזבונו נתרם סכום כסף גדול לבניית משכן הכנסת בירושלים.

 

 

 

השארת תגובה