אל תתפתו לבנקים: 'הלוואת קורונה' – היא לא מתנה

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

התאחדות יועצי המשכנתאות מזהירה את הציבור: הגדלת ההלוואות וחופש ממשכנתא אינן מתנות- אלה אמצעי חירום בלבד

ימית אפריאט: "האפשרות להגדיל הלוואות ולדחות תשלומים עלולים להיות חרב פיפיות- כי את הכסף תצטרכו להחזיר"

התאחדות יועצי המשכנתאות מפרסמת היום בעמוד הפייסבוק שלה סדרת המלצות לציבור, ובהם מזהירים יועצי המשכנתאות מהגדלת הסיכון על משקי הבית בישראל. בין הדברים נכתב כי: "המצב החדש במשק מחייב את כולנו להיערכות אחרת, ואכן הבנקים ובנק ישראל מציעים כולם שורה של הסדרים ופתרונות שנועדו לסייע לציבור. עם זאת, הפתרונות לא מתאימים לכולם, וחלקם עלולים להכניס לצרות את מי שטרם הסתבך. כדי לעשות סדר, ריכזנו מספר המלצות:

· שלושת חודשי החופש ממשכנתא- אמצעי חירום בלבד: הבנקים החלו להציע שלושה חודשי חופש ממשכנתא. עם זאת, חשוב להבין במה מדובר. הפסקת התשלומים מתבצעת במתכונת "גרייס". כלומר, הכסף שלא תשלמו יפרס לאורך חיי ההלוואה ויעלה את ההחזר החודשי. הפתרון הזה יעיל במיוחד לעצמאים, שההכנסות שלהם נעצרו באחת, אבל לא לשכירים, שממשיכים לקבל משכורת, ואת החוב יצטרכו לשלם בעתיד.

· לקחתם משכנתא בחלקים? הריביות עולות! מי שבונה בית, ומי שמוציא תשלומים לקבלנים וכבר סגר משכנתא, צריך לדעת שהריביות צפויות לעלות. צריך להבין, במשכנתא שנלקחת בחלקים, הריביות נקבעות ברגע משיכת הכספים, ולכן, אתם עלולים להיות חשופים לקפיצה של המחיר. מדובר כרגע בעלייה של בין 0.4%-0.5% שעלול להתבטא בעשרות אלפי ₪ לאורך חיי ההלוואה. לכן, עדיף כבר עכשיו להקדים את לקיחת המשכנתא, ולשלם. כמוכן, מחירי דירה רבים צמודים למדד תשומות הבנייה. בשל המשבר העולמי, וקשיים באספקת חומרי בניין, גם המדד הזה צפוי לעלות, לכן כדאי לסיים את התהליך, ולקבע את המחירים על ידי לקיחת המשכנתא ותשלום.

· הגדלת משכנתא- הבית בסכנה: בנק ישראל הגדיל היום את האפשרות לקבל הלוואה לכל מטרה על חשבון המשכנתא. כלומר, אם עד היום יכולתם לקבל הלוואה עד 50% מערך הבית, מהיום תוכלו לקבל הלוואה גדולה יותר, עד 70% מערכו, לכיסוי חובות קיימים. זו אמנם אפשרות שמאפשרת לכם לנשום, אבל חשוב לזכור- הלוואה צריך להחזיר. ואם לא תצליחו לעמוד בהחזרים, דבר שעלול לקרות במציאות כלכלית כאוטית, אתם מסכנים את הבית שלכם.

ימית אפריאט, מראשי התאחדות יועצי המשכנתאות: "האפשרות להגדיל הלוואות ולדחות תשלומים עלולים להיות חרב פיפיות. מדובר בהנשמה מלאכותית לחשבון הבנק, אבל את הכסף יצטרכו להחזיר. לכן, אנחנו קוראים לפעול באחריות, ולהשתמש באמצעים הללו רק במקרי חירום תזרימיים".