קורונה: הפרטים מאחורי הנגיף המסוכן

מהו הנגיף? איך הכל התחיל? מה המניעים לצעדי הממשלה? כמה נדבקו מדוע אנשים בבידוד? איך מתנהלים חיי קהילה בימי מגיפה? ומי בציבור החרדי נפגע?

קורונה
קורונה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נגיפי קורונה הינם משפחה גדולה של נגיפים הידועים כגורמים למחלות בבעלי חיים ועלולים לגרום לתחלואה גם בבני אדם.

הם קיבלו את שמם עקב הדמיון שלהם במיקרוסקופ אלקטרוני לכתר (קורונה בלטינית).

חומרת הפגיעה בבני אדם משתנה בין הנגיפים השונים במשפחה ונעה ממחלה קלה כגון הצטננות, למחלות עם הסתמנות קלינית קשה, הפוגעות בריאות וגורמות לאי ספיקה רב מערכתית.

נגיף קורונה החדש לא זוהה בעבר כגורם למחלה בבני אדם.

במהלך דצמבר 2019 הוא החל לגרום לצבר תחלואה בדלקת ריאות בעיר ווהאן אשר במחוז חוביי במרכז סין, ולאחר מכן תוארה התפשטות של התחלואה לכל המחוזות בסין וכן למקומות אחרים בעולם.

מבין כל נגיפי קורונה אשר גורמים למחלה בבני אדם, נגיף ה-SARS אשר גרם למחלה קשה בשנים 2003/4, הוא הדומה ביותר לנגיף מבחינת הרכבו הגנטי.

הרוב המכריע של החולים הראשונים באירוע עבדו או ביקרו בשוק בעלי חיים ופירות ים בווהאן. מכאן עלתה הסברה כי הנגיף עבר מבעלי חיים לאדם, אך עד כה לא זוהה בוודאות איזה בעל חיים.

כעת קיימת ההעברה של הנגיף מאדם לאדם. הנגיף מופרש מדרכי הנשימה של אדם חולה בעיקר בעת עיטוש או שיעול הטיפות הניתזות יכולות להישאף על ידי אנשים אחרים או לנחות על משטחים. אנשים אשר זמן קצר לאחר מכן יגעו במשטחים אלה ובהמשך יגעו בפה, באף או בעיניים של עצמם עלולים להידבק. טרם הוברר עד כמה המחלה מדבקת, אך בשלב זה נראה כי רמת ההדבקה דומה לפחות לזו של נגיף השפעת. אפשרית הדבקה מחולים אשר התסמינים שלהם קלים ביותר.

חלק משמעותי מן הנדבקים בנגיף הקורונה אינם מפתחים תסמינים כלל. בקרב החולים סימני המחלה דומים לאלו של שפעת. למעשה, לא ניתן לרוב להבדיל בבדיקה קלינית בין הדבקה בנגיף קורונה לבין מחלות נשימתיות רבות אחרות.

התסמינים השכיחים ביותר הם חום, עייפות ושיעול יבש. אחד מכל שישה חולים  יפתח מחלה קשה שתתבטא בקשיי נשימה. מבוגרים, חולים במחלות כרוניות דוגמת מחלת לב או סכרת ואנשים הסובלים מפגיעה במערכת החיסון נוטים יותר לפתח מחלה קשה. במקרים החמורים ביותר המחלה עלולה להוביל לדלקת ריאות קשה, לתסמונת נשימתית חמורה, לאי ספיקת כליות ואף למוות.

שיעור התמותה מהמחלה מוערך בכ-2% מהחולים, אך מאחר ורבים אינם מפתחים תסמינים ניתן להניח כי שיעור התמותה מבין הנדבקים הוא נמוך יותר אף כי עדיין מוקדם מכדי לאמוד אותו.

אבחנת המחלה נעשית באמצעות בדיקה מעבדתית המתבצעת מדגימה של הפרשות מדרכי הנשימה.

מופנים לבדיקה אבחנתית רק אנשים החשודים לחשיפה בנגיף המפתחים סימנים קליניים מתאימים. דגימה נשלחת רק באישור של רופאי מחוזות משרד הבריאות.

אין טיפול ספציפי למחלת נגיף קורונה. עיקר הטיפול בחולה הינו תומך וניתן על סמך מצבו הקליני של המטופל.

לא קיים חיסון נגד הנגיף. מספר קבוצות ברחבי העולם מנסות לפתח חיסון אך אין לצפות לחיסון יעיל בתקופה הקרובה.

לאוכלוסייה הקשישה, ובפרט לאילו הסובלים ממחלות רקע ולבעלי מערכת חיסון חלשה, מומלץ לצמצם את המגעים החברתיים במידת האפשר, תוך שמירה על שגרת חיים פעילה.

לבני 60 ומעלה מומלץ לא להשתתף בהתכנסויות, להימנע ממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו"ל ולהימנע ממגע עם אנשים בעלי תסמינים או כאלה המוגדרים כחשודים למחלת הקורונה.

אנשים הסובלים מחום או מתסמינים נשימתיים נדרשים להימנע ממגע עם קשישים.

ככלל, מומלץ להימנע מביקורים בבתי חולים ומוסדות לאוכלוסייה הקשישה ולהסתפק במבקר אחד בלבד מקרבה ראשונה. המוסדות הונחו למנוע כניסה של מבקרים מרובים לטובת שמירה על בריאות הדיירים.

יש להימנע ככל האפשר מכניסה לעיר בית לחם והעיירות בית ג'אלה ובית סאחור. מי ששהה במקומות אלה במהלך 14 הימים האחרונים נדרש להיכנס לבידוד בית למשל 14 ימים מהשהייה האחרונה.

על פי המלצות משרד הבריאות ומשרד החוץ יש להימנע מנסיעה לסין היבשתית, קוריאה הדרומית מצרים או איטליה. בנוסף, יש לשקול נחיצות נסיעות לחו"ל באופן כללי.

אם בכל זאת הוחלט לנסוע, יש להקפיד הקפדה יתרה על כללי ההיגיינה הנ"ל בזמן השהייה. כמו כן מומלץ להימנע ממגע עם בע"ח חיים או מתים, ומשהייה בשווקי בעלי חיים וגם להימנע משהיה בלתי-הכרחית במוסדות בריאות.

בכל מקרה,  עקב הדינמיות של המצב מומלץ להתעדכן באופן שוטף בדיווחים על מצב התחלואה באזור אליו נוסעים, ובהנחיות משרד הבריאות, משרד החוץ והשלטונות המקומיים בכל יעד.

במקרה של מגע הדוק עם חולה מאומת במחלה יש להיכנס לבידוד בית על פי ההנחיות ולדווח על כך למשרד הבריאות כמחויב על פי חוק באמצעות טופס מקוון או המוקד הטלפוני "קול הבריאות" 5400*.  במקביל יש לפנות טלפונית לרופא המטפל או למוקד קופת החולים להתייעצות. אילו שהוחלט לגביהם שאכן היו במגע הדוק נדרשים לפעול לפי אותן הנחיות המומלצות לחוזרים מ​סין היבשתית (ראה טבלה לעיל).

הסכנה להדבקות במחלת נגיף קורונה החדש כתוצאה ממגע עם אדם בריא שהיה במגע עם חולה מאומת הינה זניחה. ניתן להמשיך בשגרת החיים ואין כל צורך להיכנס לבידוד בית.

היעילות של מסכה לצורך הגנה בפני הדבקות בנגיף קורונה החדש הינה מוגבלת, בשימוש ממושך היא מתבלה או נרטבת.

אין כל המלצה לעטות מסכה באופן שגרתי על מנת להתגונן ממחלות של מערכת הנשימה כולל זו הנגרמת על ידי נגיף קורונה החדש, אלא רק אם ניתנת המלצה ספציפית מאיש צוות רפואי.

מי שכן אמורים לעטות מסיכה הם אילו המפתחים תסמינים וחשודים או מאובחנים כחולי קורונה (וזאת על מנת למנוע העברה של המחלה לאחרים) וכן אילו שבאים במגע או מטפלים בחולים חשודים או מאומתים (על מנת להגן על עצמם).

על פי המידע הקיים כיום, נגיפי קורונה אינם מועברים באמצעות אריזות מזון או מזון, ולא דווח על העברת המחלה בדרך זו.

עם זאת, חשוב תמיד להקפיד על נהלי היגיינה טובים בעת הטיפול או בהכנת המזון: שטיפת ידיים ומשטחים לעיתים קרובות, הפרדה בין בשר נא ומאכלים אחרים בישול מלא וקירור מזון מיידי.

מדיניות משרד הבריאות בשלב זה היא "הכלה", קרי, מניעת הדבקה מקומית בנגיף קורונה החדש הכוללת בידוד נדבקים וחשודים והגבלה של קיום התקהלויות רבות משתתפים. במקביל, המשרד ממשיך במדיניות של "מניעה", כלומר הפחתת הסיכון להגעת חולים נוספים לישראל. בהתאם לכך המליץ משרד הבריאות על צעדים להגבלת הכניסה לישראל למי שאינו תושב או אזרח ישראל (כמפורט בשאלה למי מותר להיכנס לישראל). בנוסף, משרד הבריאות הורה על בידוד בית לכל מי שנכנס לישראל מכל מקום בחו"ל, למשך 14 ימים.

משרד הבריאות עוקב אחר האירוע מתחילתו, נמצא בקשר עם ארגון הבריאות העולמי ועם רשויות בריאות בעולם,  הוציא הנחיות למערכת הבריאות ולציבור הרחב להתמודדות עם הגעה אפשרית של הנגיף לישראל, ומעדכן אותן בהתאם למידע המצטבר על המחלה והנגיף. מערכת הבריאות ערוכה לזהות מקרים חשודים, לבודד אותם, לאבחן אותם ולטפל בהם.

זהירות בדרכים

במשרד התחבורה מבצעים בכל העת הערכות מצב בשיתוף גורמי המקצוע במשרד הבריאות ובמשרד ראש הממשלה. ביממה האחרונה הוחלט לנסות ולצמצם את המגע בין נהגי האוטובוס לנוסעים, על מנת לשמור על בריאות ציבור משתמשי התחבורה הציבורית.

גורמי המקצוע במשרד, וברשות הארצית לתחבורה ציבורית הנחו בתיאום שר התחבורה, חה"כ בצלאל סמוטריץ' ומנכ"לית המשרד, קרן טרנר, את מפעילי התחבורה הציבורית כיצד הנהגים בשירות התחבורה הציבורית צריכים לנהוג בימים אלו.

במכתב ששלח מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, הובהרו הכללים הנוגעים לנהגים, ובהם החלטה על ביטול ישיבת נוסעים בקרבת הנהג. על פי ההחלטה, שורת המושבים הראשונה בכל אוטובוס (המקום שיועד לכוחות הביטחון) יישאר ריק על מנת ליצור חיץ בין הנוסעים לנהג במהלך הנסיעה.

על מנת למנוע צפיפות באוטובוסים, לא תתאפשר הסעת נוסעים בעמידה בקווים הבינעירוניים. בקווים העירוניים יבקש הנהג מהנוסעים לעמוד מהשורה השנייה על מנת לצמצם מגע קרוב לנהג.

לטובת שמירת ההגיינה של הנהגים המליץ ראש הראשות למפעילי התחבורה לחלק לנהגים תכשירי חיטוי דוגמת אלכו-ג'ל. בנוסף הונחו הנהגים לפתוח את חלונות האוטובוס ככל הניתן על מנת לאוורר את האוטובוסים.

נהג שאינו חש בטוב, יידרש לדווח על כך וייבדק בהתאם להנחיות משרד הבריאות לכלל הציבור, בטרם יישוב לנהוג.

התחבורה הציבורית תמשיך בימים אלו לפעול כסדרה, אולם במשרד התחבורה נערכים לאפשרות של מחסור חמור בכח אדם. מפעילי התחבורה הציבורית התבקשו להעביר שתי תוכניות תפעוליות לחירום האחת מתבססת על צימצום של 10 אחוזים במצבת הנהגים, והשנייה במקרה של צמצום ב-25 אחוזים במצבת הנהגים.

"מאז החל משבר הקורונה אנחנו בוחנים כל העת מול המל"ל ומשרד הבריאות את השלכותיו על תחום התחבורה" אמר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' והוסיף, "נעשה הכל כדי למזער את קצב ההדבקה של הנגיף. יש לנו אחריות כבדה על הכתפיים ואנחנו מתייחסים לצעדי המניעה והמזעור במלוא הרצינות מראשית ההתפרצות. ייתכן ותהיה חוסר נעימות זמנית אך אל מול הצעדים שמטרתם הצלת חיי אדם אין לנו ספק שנכון להתנהל בניהול סיכונים מחמיר. אני מבקש להודות להנהלת המשרד, לחברות המפעילות, לנהגים להנהלת רכבת ישראל ועובדיה, ובמיוחד לרשות שדות התעופה שעומדת בחזית ההיערכות והמענה בשערי המדינה מהיום הראשון".

על פי החלטת גורמי המקצוע נקבע כי תתאפשר נסיעה ברכבת מתחנת נתב"ג רק לעובדי נמל התעופה וצוותי האוויר והקרקע ובהם נציגי החברות הזרות, שיזוהו באמצעות הצגת תג עובד. בנוסף תתאפשר נסיעה ברכבת לנוסעי טיסות הפנים בלבד.  זיהויים יתאפשר באמצעות כרטיסי הטיסה שבידיהם. הצגת כרטיס הטיסה היא תנאי הכרחי לעלייה לרכבת, ובלעדי הכרטיס לא תתאפשר נסיעה ברכבת.

צוותי הביטחון של הרכבת יהיו אחראים על אכיפת הנהלים החדשים. משרד התחבורה, הרשות הארצית לתחבורה ציבורית ורכבת ישראל קוראים לציבור להישמע להוראות הפקחים, וממי שנדרש להיות בבידוד שלא לבצע נסיעות בתחבורה הציבורית, על מנת שלא לסכן את כלל הציבור.

סגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל בראשות מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, ערך ישיבת הערכת מצב בנושא התפרצות נגיף הקורונה בישראל.

בישיבה בה השתתפו המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, נציגי המל"ל ורח"ל, הוצגה תמונת המצב העדכנית בנוגע להתפרצות הנגיף, מדיניות וההיערכות הלאומית, ההיערכות שבוצעה עד כה ועקרונות להמשך ההיערכות.

בתום התייחסות הגורמים המקצועיים סיכם מ"מ המפכ״ל את הערכת המצב ואמר כי "המשטרה נערכת ומשקיעה את מירב המאמצים והמשאבים למתן מענה מיטבי לכלל התרחישים. נושא זה נמצא בסדר עדיפות מרכזי של הארגון וצפוי להעסיק אותנו בשבועות ובחודשים הקרובים".

בנושא התמודדות האוכלוסייה אמר ניצב כהן כי ״מדובר בציבור נורמטיבי שנדרש להיכנס לבידוד ועד כה ניכר כי הציבור קשוב להנחיות משרד הבריאות ומגלה אחריות ציבורית" עוד הוסיף והדגיש כי "משמעת אזרחית מצילה חיים״.

לצד קיומן של הערכות המצב והמשך ההיערכות המבצעית, פתחה משטרת ישראל בחקירה בעקבות הפצת הודעות כזב ("פייק ניוז") הנוגעות להתפשטות נגיף הקורונה, החקירה מתנהלת ביחידת הסייבר בלהב 433. בפרסום והפצת הודעות שקריות מאין אלה אנו עדים לעיוות המציאות ולהצגת תמונה שגויה שיש בהם כדי לגרום  בתקופה רגישה זו לבהלה בקרב כלל ציבור האזרחים.

מהמשטרה נמסר כי "משטרת ישראל תפעל במקצועיות ובנחישות מתוך כוונה למצות את החקירה כלפי כל מי שייבחר להפיץ הודעות שקריות שיש בהן לזרוע בהלה בקרב הציבור הרחב. אנו קוראים לכלל הציבור, לנהוג באיפוק ובאחריות. חל איסור מוחלט על הפצה ושרשור הודעות "פייק ניוז". הודעות רשמיות מופצות רק על ידי הגורמים המוסמכים לכך ובאתר משרד הבריאות".

בתקופה האחרונה פנו למשרד להגנת הסביבה אזרחים ורשויות מקומיות, לצורך בירור אם מדבירים מורשים לסייע גם בטיפול כנגד נגיף קורונה החדש. כמו-כן, פנה ארגון המדבירים למשרד כדי לקבל הנחיות לביצוע פעולות חיטוי באמצעות מדבירים מורשים.

המשרד להגנת הסביבה מדגיש, כי פעולות חיטוי וניקוי – בפרט כנגד גורמים שאינם מזיקים תברואיים – אינן נחשבות הדברה תברואית, ואינן נכללות במסגרת רישיון מדביר.

פעולות אלה אף אינן חלק מההכשרה, או מההשתלמויות הנדרשות ממדביר בעל רישיון.

בנוסף, מזהיר המשרד כי יש להימנע משימוש בציוד הדברה ייעודי לפעולות ניקוי וחיטוי, מחשש לשאריות של חומרי הדברה בציוד.

הקורונה בציבור החרדי

על רקע האיסור על התכנסויות של למעלה ממאה איש במקום אחד בעקבות נגיף הקורונה, הוחלט בחצר חסידות ויז'ניץ בבני ברק לסגור את בית המדרש הגדול בקריה בבני ברק לתפילות וטישים – עד להודעה חדשה.

בחצר החסידות הייתה אמורה להיות השבת שבת שקודם היארצייט של הרבי הקודם, הרבי בעל ה'ישועות משה' זצ"ל. אולם בתום האסיפה בה השתתפו ראשי החסידות והגבאים הוחלט כי בית המדרש יהיה סגור וכי לא יתקיימו תפילות ולא סעודה שלישית.

במקום התפילות בבית המדרש יתקיימו עשרות מניניים בבתים. כמו כן, ייערכו באטע'ס (אסיפת מרעים ושבת אחים) בליל שבת בבתי החסידים. כך גם התכנסויות בכל השטיבלא'ך של החסידות בשאר רחבי הארץ – יצומצמו ל-100 בלבד.

הרבי הורה לבקש אישור ממשרד הבריאות על כל דבר. לא לעשות כלום ללא רשות. כך גם לגבי סעודת ההילולא של הרבי הישועות משה זצ"ל, שתתקיים בכ' אדר בשבוע הבא.

הרבי גם ביטל את כל השליחים שלו למגביות קמחא דפסחא בחו"ל, שנסעו כמידי שנה לגייס כסף לחלוקת הקמחא דפסחא השנתית.

בתוך כך, בחצר חסידות באיאן ביטלו את הטיש שהיה אמור להיערך לרגל הילולת ה'פחד יצחק' מבאיאן זצ"ל בשבת הקרובה יתפלל הרבי בשטיבל עם בני משפחתו. ובקלויז הגדול במלכי ישראל יהיו שני מניינים, אחד בקלויז למעלה ואחד בהיכל הישיבה.

בחצר חסידות מרכז ויז'ניץ, הייתה אמורה להיערך שמחת בר המצווה לנכדו של האדמו"ר מויז'ניץ, בן לבנו הרה"צ רבי חיים מאיר הגר, השמחה שהייתה אמורה להיערך באוהל הגדול בחצר בית המדרש 'מרכז חסידי ויז'ניץ' ברחוב עזרא בבני ברק נדחתה.

השמחה נדחתה לאחר חג השבועות, ומדובר בדחייה שניה של השמחה, לאחר שהרבי אושפז בבית החולים בערב פורים והשמחה הייתה אמורה להיערך ביום ראשון האחרון.

הרבי אף הורה לבחורי הישיבה תושבי חו"ל, לשוב לבתיהם מוקדם מהרגיל, עוד לפני סוף הזמן והוא ידאג אישית להעביר להם מצות לשמירה לביתם.

יצוין כי למרות שעבר ביום ראשון צנתור בלבו. הרבי ערך טיש במוצאי פורים במשך כחמש שעות וכך גם הערב טיש לרגל שושן פורים שנמשך למעלה מ-5 שעות, כשהרבי אף קם לעיתים ורוקד במלוא המרץ לכבוד חג השמחה.

האדמו"ר ממודז'יץ היה אמור לשבות בשבת הקרובה בקרב קהל חסידיו בעיר אשדוד, אולם בעקבות התפשטות הנגיף הודיע אמש האדמו"ר כי השבת תדחה למועד אחר.

בחצר חסידות ביטשקוב ביפו ביטלו את מעמד הכנסת ספר תורה שהיה אמור להיערך בשבוע הבא לכבוד יום היארצייט של האדמו"ר מביטשקוב זצ"ל.

בעקבות הנגיף בוטל קבלת הקהל בבית מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי עד להודעה חדשה כולל תפילות שיהיו במנין מצומצם.

בבית מדרשו של הגר"ש רוזנברג פורסם בשמו כי מנייני ליל שבת בהם ביהמ"ד 'בית אריה' מלא בציבור יפוצל המניין המרכזי לבית שני ולחדרים הנוספים. הגבאים יפקחו שלא יהיה יותר מ-100 איש.

תלמידי המכינה לישיבה קטנה של תלמוד תורה קרלין סטולין בעיר מודיעין עילית, נאלצים להיכנס לבידוד ביתי עד ליום רביעי כ"ב באדר בשעה 15:00.

בהודעה שנשלחה מטעם הנהלת תלמוד התורה להורי התלמידים נמסר: "היות ובשבוע שעבר ביום ח' אדר תש"פ תלמידי המכינה לישיב"ק יצאו לטיול לעיר דוד, ובמקום שהו קבוצת תיירים שחלקם חלו בנגיף ה"קורונה".

"עקב כך התקבלה הוראה ממשרד הבריאות שהתלמידים הנ"ל צריכים להיות בבידוד בית. מוטלת על כולנו חובה להישמע לכל ההוראות של משרד הבריאות".

אלפי המבודדים ברחבי הארץ, בשל חשש מנגיף הקורונה, לא נשארו לבד במהלך חג הפורים. במבצע חסר תקדים של צעירי חב"ד, זיכו חסידי חב"ד את המבודדים, וקראו להם את המגילה ואף העניקו להם משלוח מנות.

קריאת המגילה והענקת המשלוח נערכה בתיאום מלא עם משרד הבריאות שנתן הנחיות קפדניות. כך, למשל, שמרו החסידים על מרחק של שתי מטר מהמבודדים במהלך הקריאה.

איך אותרו המבודדים? בתחילת השבוע השיק צעירי חב"ד קו חם למבודדים והציע להם את השירות. בעקבות מבול הפניות, הוצא צו 8 לכלל חסידי חב"ד ותלמידי הישיבות, שהסתערו על הכתובות ולא השאירו אף מבודד מאחור.

התגובות היו מרגשות ביותר. מבודדים, גברים ונשים, שחשו בצער גדול מהמצב שנכפה עליהם, לא מצאו את המילים להודות כל המחווה המרגשת שכולה קירוב לבבות ונתינה.

חסידי חב"ד ערכו את המבצע, שעודנו בעיצומו, מדימונה ועד אילת. מאיזור ים המלח ועד לתל אביב. לצד המבודד, גם בני המשפחות הצטרפו לקריאת המגילה.

תגובה אחת
  1. כדי לשמור על מסיכת הפנים תקינה אפשר להכניס את המסיכה למיקרוגל למשך 10-15 שניות, פעולה זו תשמיד מידית את הווירוס ותשמור על המסיכה לשימוש חוזר.
    אם ביקרנו במקום שעשוי להיות מזוהם כמו במרפאה, ברכבת במקום צפוף וכ"ו וקיים חשש מזיהום של הבגדים שאנו לובשים ניתן להכניס אותם למייבש כביסה למשך 10-15 דקות. החום במייבש יחטא את הבגדים וישמיד את הווירוס. לא חייבים להכניס בטירוף לכביסה אחרי כל יציאה או מגע עם הסביבה.
    בכל מקרה רצוי להשתדל לא ליגוע בכלל בפנים אלא אם שטפנו ידיים ואם אנו לא נמצאים בסביבה בטוחה, זה קשה אבל קריטי למניעת הידבקות.

השארת תגובה