100 חולי קורונה בישראל

הקורונה הפכה למגפה של ממש ומניין החולים בישראל עולה בקצב מדאיג • מערכת החינוך הושבתה, התכנסויות הוגבלו עד למאה איש • נתניהו: "נאלצים לשנות את שגרת החיים הפנימית"

צילום דוברות מדא
צילום דוברות מדא
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע על השבתת הלימודים באוניברסיטאות ובבתי הספר ברחבי הארץ, לא כולל מוסדות החינוך המיוחד, גני הילדים והפנימיות עבור נוער בסיכון.

החלטה זו תחול על כיתות א’-יב’, ולא תחול על גני ילדים, ילדי החינוך המיוחד הלומדים במוסדות חינוך מיוחד ונערים בסיכון.

“אנחנו בעיצומו של אירוע עולמי ואירוע לאומי שלא היה כדוגמתו בכל שנות קיומה של המדינה. כראש הממשלה אני חייב להציג בפניכם את העובדות כפי שהן ידועות לנו. ארגון הבריאות העולמי הכריז על הקורונה כמגיפה כלל עולמית. אין מקום אחד על פני כדור הארץ שחסין ממנו. שנית, בשלב הזה אין חיסון לנגיף, והצפי הוא שגם אם יימצא חיסון – זה ייקח זמן רב. זה לא עניין של ימים, לא שבועות, והלוואי שיכולתי לומר שזה עניין של חודשים”.

נתניהו הוסיף כי הנגיף מתפשט בטור הנדסי: “אדם אחד מדביק שניים, כל אחד מדביק שניים נוספים, הארבעה מדביקים שמונה, השמונה שש עשרה וכן הלאה. קצב ההדבקה אינו אחיד. הוא מתחיל כאילו אחיד, אבל עולה במהירות לגבהים עצומים. זה מה שקורה בכמה וכמה מדינות. לדוגמה מה שקורה באיטליה ולצערי אולי גם בספרד. זה החל לאט, ופתאום, תוך יומיים-שלושה, התפשט במהירות מסחררת שמאבדים עליה שליטה.

“באיטליה מתו כבר יותר מ-1,000 בני אדם. צפי התמותה הוא בין 4-2 אחוז מכלל הנדבקים וזה שיעור גבוה מאוד. זו מגיפה אמיתית”.

הוא הזכיר את קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שהעריכה כי 70%-60% מכלל האוכלוסיה יידבקו בנגיף.

“אם היא צודקת, מדובר בכחמישים מיליון בני אדם”, אמר נתניהו. “תעשו לבד את החשבון של המספר האפשרי של האנשים שימותו מהמחלה. מדובר במספרים גדולים מאוד, ואצלנו זה עלול, חלילה, להגיע גם כן למספרים גדולים. לכן אנחנו מצווים לעשות הכל כדי שזה לא יהיה.

“היעד העליון שלנו הוא להאט ככל האפשר את קצב ההדבקה. כך נוכל להרוויח זמן יקר. ראשית לצמצם את מספר החולים, שנית זה לטפל בחולים שחלו באופן כזה שמערכת הבריאות לא תקרוס ותוכל לטפל בהם, ולהרוויח זמן יקר כדי לנסות למצוא חיסון לנגיף בעזרת מיטב המוחות בארץ ובחו”ל, אנחנו משתפים פעולה”.

נתניהו הוסיף: “ראש ארגון הבריאות העולמי אמר ‘אנחנו יודעים איך זה מתחיל ולא יודעים אך ייגמר’. קיבלנו שורת החלטות. היינו הראשונים שחייבו את כל מי שבא לבידוד של שבועיים.

“אמרתי אתמול שבמשברים אחרים מה שעשינו זה שפעלנו נגד איום חיצוני ועשינו ככל שביכולתנו לשמר שגרה פנימית. במשבר הזה עובדים הפוך, משנים את השגרה הפנימית כדי להתמודד עם האיום. העם שלנו תמיד ידע להתלכד במצבי חירום וזוהי שעת חירום אמתית, שעה של עמידה יחד”.

נתניהו קרא להקמת ממשלת חירום: “הנגיף אינו מתחשב בגבולות ולא מבחין בין יהודים ולא יהודים, דתיים ולא דתיים, אנשי ימין ושמאל. כולנו בסירה אחת. למעשה כל האנושות בסירה אחת. אני מבקש להודות לאנשים מהצד השני של המתרס הפוליטי שמביעים הערכה למאמץ שאני וחבריי מובילים למען בריאות הציבור וחיי הציבור.

“הם מבינים שאנחנו נמצאים בשעת חירום היסטורית. שעת חירום לאומית ובינלאומית. חייבים לשים בצד את הפוליטיקה, אחר כך יהיה זמן לחזור לאותה הנקודה, אבל כרגע נדרשת אחריות לאומית – והאחריות הזאת לאומית ואישית גוברת על כל שיקול אחר. נטפל במשבר בכוחות משותפים מתוך אמון בינינו שרק דבר אחד צריך לעמוד לנגד עינינו, טובת מדינת ישראל , בריאותם וחייהם של אזרחי ישראל”.

הקורונה כאן במלוא העוצמה והבהלה בהתאם. עד כה התגלו בישראל 100 חולים. אומנם המספר נמוך בהשוואה לעולם, אבל יש לכל אחד מן החולים פוטנציאל רב להדבקה המונית.

כך למשל אזרח המדינה ששב מאיטליה, הדביק את רעייתו, הלך לעבודה בחנות הפיראט האדום באור יהודה, שם הוא משמש כמנהל.

הוא הדביק את אחת העובדות ולפחות שני לקוחות. אחת מהלקוחות היא מנהלת בית ספר. בתחילה היא לא ידעה שהיא חולה, כיוון שבשבועיים הראשונים הווירוס אינו מפציע ואינו מראה תסמינים. כעת היא חולה, אבל אינה יודעת. בימים שלאחר מכן, היא הלכה אל בית הספר, שם היא הסתובבה בין הצוות הלימודי ובין התלמידים – אלפים במספר. כעת כל אחד מהם עלול לשאת עליו את הנגיף ולהדביק נוספים.

במשרד הבריאות החמירו את הצעדים במטרה לבלום את המשך התפשטות המגיפה ומטרת ההנחיות החדשות היא להקטין את פוטנציאל ההידבקות. נוסף על ההקפדה על היגיינה אישית וסביבתית, יש להקפיד על הימנעות מצפיפות והתקהלויות, הדגישו במשרד הבריאות.

כך למשל, נדרש הציבור להימנע ככל הניתן מהתקהלויות של קבוצת אנשים במרחב אחד. אם מקיימים אותן – בהרכב מצומצם ככל הניתן ובכל מקרה, לא יותר מ-100 איש.

לאור מורכבות ההנחיה ייקבעו החרגות במטרה לאפשר קיום שגרה תקינה בחיים בישראל. קיום אירועים פרטיים כגון חתונות, בר מצוות ושמחות – עד 100 איש.

משרד הבריאות ידון עם המל״ג על פתיחת שנת הלימודים באופן שיתקיים באמצעות למידה מרחוק ולא בלמידה פרונטלית.

מקומות עבודה יכולים להמשיך לפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות והמשרדים הרלבנטיים.

זאת ועוד, צוותי בריאות המטפל בחולים – התכנסות רק למטרות עבודה ובקבוצות שלא יעלו על 15 איש.

באחריות חנויות, קניונים ומרכזי קניות – למנוע צפיפות ולווסת את עומס המבקרים ברגע נתון ועל הציבור להקפיד על שמירת מרחק סביר בין אנשים.

במשרד הבריאות הודיעו כי כחלק מהיערכות לשלבים הבאים, על המעסיקים להיערך ולהגדיל ככל הניתן לעבודה מרחוק.

צעדים נוספים עליהם הכריזו: על אנשים עם חום של 38 מעלות ומעלה ותסמינים נשימתיים (שיעול או קושי בנשימה) להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום וזאת ללא קשר לבדיקת קורונה ולפעול כמקובל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הופיע בהצהרות משותפות לתקשורת עם שר הבריאות ליצמן, ר' המל"ל בן-שבת ומנכ"ל משרד הבריאות בר סימן טוב ותיאר את אופן ההתמודדות עם התפשטות הקורונה.

נתניהו אמר, "זו מגפה עולמית, היא פוקדת את כל המדינות, היא פוקדת אותן בצורה קשה או קשה יותר, לפעמים קלה יותר. בישראל מצבנו טוב יותר מרוב המדינות, אנחנו נקטנו באמצעים שמדינות רבות לא נקטו. אבל האתגר הוא גדול, הוא משמעותי, לכל המדינות – אתגר בריאותי, אתגר לחיים, אתגר כלכלי ואתגר בינלאומי גדול מאוד.

"אני שוחחתי היום גם עם ד"ר דברה בירקס, האחראית על המלחמה במגפה בארה"ב, היא שיבחה את ההתארגנות שלנו, והיא מדברת עם הרבה מדינות. שוחחתי גם עם ראש ממשלת הודו, ידידי נרנדרה מודי. אנחנו הרי תלויים גם בקווי האספקה ואנחנו עובדים עם המדינות השונות, אנחנו מקיימים את המגעים האלה כל הזמן.

"כדי להתמודד עם האתגר הכלכלי קיימנו קודם לכן מסיבת עיתונאים, לא אחזור עליה. התייעצתי עם שר האוצר ועם נגיד בנק ישראל ועם אחרים והצענו חבילת סיוע של 10 מיליארד שקל. קודם כל, ארבעה מיליארד שקל שנתנו לעסקים, הוספנו עוד ארבעה מיליארד, זה שמונה מיליארד. מיליארד למערכת הבריאות שהיא מאותגרת וזקוקה לאמצעים, כדי שהיא לא תגביל את עצמה בדבר הזה, ועוד מיליארד לצרכים מיוחדים כמו משטרה ודברים נוספים שהם חשובים לנו, לא אפרט את כולם.

"המשק הישראלי במצב טוב יותר, אפילו טוב מאוד גם בגלל צמיחה גבוהה, אבטלה נמוכה, יחס חוב-תוצר – זו מילה אחרת להגיד שאנחנו יכולים לשלם את החובות שלנו. מערכת פיננסית, מילה אחרת להגיד שהבנקים מאוד איתנים ויציבים. ישראל נכנסת למשבר הזה במצב כלכלי מצויין ואלה הצעדים הראשונים שנקטנו, עזרה ראשונה כלכלית לנפגעי הקורונה. ואם נצטרך, וכנראה נצטרך, ניתן עוד ויש לנו ממה לתת ולהעניק. זה הנושא הראשון.

"עכשיו אני מגיע לנושא השני, שאולי הוא הנושא הראשון, וזה נושא הבריאות. אני בהתייעצות מתמדת עם ידידי שר הבריאות, הרב ליצמן, ועם אנשי משרדו וכמובן עם היועץ לביטחון לאומי, כי אנחנו צריכים לשלב הרבה מערכות בעניין הזה. אני חושב שצריך להבין שהמשבר הזה, ועמדו על כך, הוא שונה במהותו. הוא שונה במהותו ממשברים אחרים. במשברים אחרים, אם זה התקפות טרור או אפילו מלחמה, אנחנו עושים הכל כדי לטפל באיום חיצוני ולשנות ככל המעט את שגרת החיים הפנימית. במשבר הזה, אחרי שטיפלנו במעטפת החיצונית וסגרנו, או צמצמנו והידקנו מאוד, את המעטפת החיצונית של המדינה, אנחנו נאלצים עכשיו לשנות את שגרת החיים הפנימית, כדי להתמודד עם המשבר הזה של הנגיף שרוצה לתקוף אותנו מן החוץ.

"אני מבקש מכם, אזרחי ישראל, לשנות את שגרת החיים שלכם כדי להתמודד עם איום חיצוני. בפירוש לשנות. זה לא קל, זה מחייב אותנו בהרבה שינויים כדוגמת דבר שאנחנו הישראלים אוהבים לעשות, אנחנו אוהבים להתחבק, אנחנו אוהבים ללחוץ ידיים, אוהבים לנשק. אין.

"אני כבר עמדתי על שינויים מסוימים שאנחנו צריכים לעשות, קודם כל, להימנע מלחיצת ידיים, לרחוץ את הידיים, אנחנו ניתן על זה גם הנחיות שוב, פעם אחר פעם, לשמור על ההיגיינה האישית.

"אני רוצה שתראו גם מה המשמעות של לשים מטפחת או טישו מעל הפנים. תראי בבקשה, הנה מה שקורה כאשר מישהו מתעטש. זה מעביר את המחלה, אלה רסיסי הרוק, ולכן הדבר הפשוט ביותר זה פשוט לקחת טישו. אני סוחב טישו כל הזמן, ולעשות את הדבר הזה: להתעטש או להשתעל לתוך טישו. אתם לא צריכים מסכות, זה מספיק. תעשו את זה וזה עושה שינוי גדול מאוד כי אנחנו צריכים להגן אחד על השני, ואני תכף אגע בזה בהמשך.

נתניהו הוסיף, "כלומר, זה הדבר הראשון, לשמור על היגיינה, גם ברחיצת ידיים, גם בלחיצת ידיים, גם בשימוש במטפחות, כדי למנוע בשיעול והתעטשות התפזרות של רסיסי הרוק הללו, וגם כשאתם נוגעים בפנים ככל שניתן. זה הדבר הראשון.

לדבריו, "הדבר השני שאנחנו עושים היום בשינוי התנהגותי, אנחנו מבקשים את העזרה שלכם – זה להגביל את ההתקהלות. אנחנו מבקשים: אם אין צורך בכנסים, אם אין צורך באירועים אל תקיימו אותם ואל תלכו אליהם. אני אומר את זה בצורה הכי ברורה. אנחנו בפנדמיה, במגיפה עולמית. ואני מבקש מכם, מדינות אחרות שלא נקטו בצעדים בהם אנחנו נקטנו נמצאות במדרון מאוד קשה.

"אנחנו שומרים על המדינה במקום טוב, אבל צריך לעשות שינויים התנהגותיים כדי שנמשיך לשמור על עצמנו במקום טוב ולעבור את המשבר יחד. לא להתקהל, אנחנו מגבילים את זה באופן מלאכותי על מקומות סגורים על מאה איש.

"יהיו החרגות לצורכי ביטחון ולצורכי ציבור אחרים, ולצורכי בריאות, צבא וכולי, אבל גם עוד נושאים. אנחנו נחריג את זה, אנחנו נוציא את זה בצורה מסודרת, זה חשוב. אבל צריך להבין שאנחנו נכנסים למשמעת אחרת. ואם אתה כבר מגיע למקום שיש בו קהל – תשתדל לא להצטופף. תעשו הכל כדי לא להצטופף, ושוב – לשמור על ההיגיינה.

רה"מ אמר כי "אנחנו נודיע מה נעשה עם שנת הלימודים, אנחנו בפירוש חושבים לגבי שנת הלימודים האוניברסיטאית – אנחנו שוקלים את דחייתה. לגבי בתי הספר יש כאן שיקולים אחרים שנובעים גם מאופי המחלה ומתוחלת המחלה, על כך אנחנו נדון. ברגע זה אין שינוי, ואני מניח שמנכ"ל משרד הבריאות ידווח על כך. יש כאן שאלות של מדידת החום, ואבחון אנשים באופן כללי לנסות לתפוס את הדברים בזמן ועוד דברים שיעלו כאן הערב, אבל הדבר המרכזי הוא לא להתקהל, לשמור על מרחק, לשמור על היגיינה.

"אני קורא לזה בריאות הציבור, אבל זה לא נכון. זו לא שאלה של בריאות הציבור, זו לא שאלה אם מישהו כאן יקבל מחלה. אם מישהו יקבל מחלה והוא בן 30 או 20 או בגילים כאלה, לא יקרה לו כלום. בסבירות גדולה. הוא פשוט יהיה קצת חולה, אולי, אם הוא ירגיש את זה בכלל, והוא יבריא. אבל הבעיה שלנו היא שאם לא נמנע את ההתפשטות הזו על ידי שינוי ההתנהגות הזו, והדברים האחרים שאנחנו החלטנו עליהם – והם החלטות קשות, אנחנו נדביק את המבוגרים, והמבוגרים נמצאים בסכנה הרבה יותר גדולה. וכאן אנחנו מדברים על שמירה על החיים.

"לכן, כשאני מדבר על בריאות הציבור אני מדבר על החיים שלכם, אזרחי ישראל, אני מדבר על החיים של האבא שלכם ושל הסבא שלכם. ואני מגייס את הצעירים היום כדי לשמור על המבוגרים. ולכן זה מחייב שינוי והקרבה בשגרת החיים של כל אחד ואחד מאיתנו.

"אני מבקש מכם לעשות את זה כדי לשמור על אבא ולשמור על סבא וסבתא. יהיה לנו יותר קשה לפני שיהיה לנו יותר קל, אני כבר אומר לכם. זה קורה, זה מתפתח, אבל אני מאמין שאנחנו יכולים לגבור על המשבר הזה. עובדה שאנחנו מתפקדים יותר טוב כמעט מכל מדינות העולם, וזה בזכותכם ובזכות המדיניות שאנחנו נוקטים בה, ובזכות המשמעת העצמית שאתם מגלים אזרחי ישראל. אז בעזרת השם ובשיתוף פעולה של כולנו, אנחנו נתגבר על המשבר הזה".

מדינת ישראל החליטה על בידוד נוקשה לכל מי שבעל פוטנציאל רב להידבק. קרוב ל-100,000 בני אדם בישראל כבר בבידוד ועוד רבים כנראה ייכנסו בימים הקרובים, שכן בכל יום נכנסים לישראל 6000 בני אדם שהגיעו ממדינות בהן נגיף הקורונה נפוץ במיוחד. הבידוד הוא יסוד צמצום הנגיף.

קחו לדוגמה את איטליה. עד לפני כשלושה שבועות יום לא היו שם חולים ואילו היום הם סופרים למעלה ממאה בני אדם שמת כתוצאה מהידבקות בנגיף. הערכה אומרת כי הנגיף בארץ זו, קטלני ודומיננטי יותר מכל מדינה אחרת למעט סין ואיראן. כלומר, איטליה היום היא המוקד המרכזי להתפשטות הקורונה באירופה, בשל העובדה שזו מדינה אירופית עם גבולות פתוחים רבים.

נכנסה לתוקפה החלטת שר הפנים, לפיה לא תותר עוד כניסה לישראל של זרים מכל העולם. עם זאת, זר אשר יוכיח יכולת ומקום לבידוד בן 14 יום תבחן כניסתו. הוכחת הבידוד תיעשה בנציגות ישראל במקום שהייתו.

חריגה זו אינה חלה על מי שנכלל בהחלטות הקודמות ולא יוכלו להכנס זרים המגיעים מ: סין, דרום קוריאה, תאילנד, איטליה, מקאו, סינגפור, הונג קונג, יפן ומצרים.

כן לא תותר כניסת תיירים המגיעים במסגרת תיירות מרפא מכל מדינה בעולם.

בתוך כך, בהתאם להנחיות משרד הבריאות והמועצה לביטחון לאומי הורה משרד העבודה והרווחה לבתי אבות ובתי הדיור המוגן, להימנע לחלוטין מהכנסת אורחים בשעריהם.

מפגשים עם מבקרים ובני משפחה צריכים להתקיים מחוץ לשערי המסגרת ובתנאי שהמבקר עצמו לא נמצא בבידוד ולא נחשף בעצמו לאנשים שנמצאים בבידוד.

ההנחיות פורסמו כחוזר מנכ"ל שנשלח לכל עובדי הרווחה בארץ ומאגד מדיניות המשרד למניעת התפשטות נגיף הקורונה והגנה על השוהים במסגרותיו ומקבלי השירותים בקהילה.

כמו כן קובעות ההנחיות כי הנהלת בתי האבות צריכה לוודא שספקים ייכנסו רק לאחר שנבדק כי איש מהם או מבני משפחתם אינו חייב בבידוד על פי הנחיות משרד הבריאות.

שר העבודה והרווחה, אופיר אקוניס התייחס להנחיות ואמר: "למען בריאותכם, בריאות בני המשפחה בכל הגילאים וכדי שישראל תתמודד באחריות ובנחישות בנגיף המתפשט – נא יישמו את ההוראות".

הנחיות משרד העבודה והרווחה מתייחסות גם לאפשרות שלמרות כל אמצעי הזהירות אחד הדיירים יהיה חייב בבידוד.

במקרה כזה מונחים בתי האבות להקצות אזור למבודדים שבו יוכל לשהות הדייר ללא מגע עם הדיירים האחרים או עם אנשי הצוות. כמו כן הונחו צוותי המסגרות להקפיד הקפדה יתרה על כללי ההיגיינה שפרסם משרד הבריאות.

בנוסף לבתי האבות ובתי הדיור המוגן הונחו גם המסגרות החוץ ביתיות של המשרד, להכין מתחמי בידוד למקרה שדיירים ייאלצו לשהות בבידוד ואין להם עורף משפחתי.

אם אין אפשרות לתחום אזור מבודד, על המסגרת לפנות למשרד ואז תישקל האפשרות להעביר את הדייר הזקוק לבידוד למסגרת קליטה ייעודית.

גם המסגרות החוץ ביתיות לאנשים עם מוגבלות אשר נמצאים בסיכון גבוה יותר להידבקות, הונחו לצמצם ככל הניתן ביקור של אנשים מבחוץ ולהקפיד הקפדה יתרה על הנחיות ההיגיינה של משרד הבריאות.

מידע לחוזרים מחו"ל

השבים לישראל מכל יעד בעולם, נדרשים להיכנס לבידוד ביתי למשך 14 ימים ממועד חזרתם לישראל.

במידה ומופיעים תסמינים של חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, יש להתקשר למוקד 101 של מד"א להמשך בירור רפואי ולא להגיע למרפאת קופת החולים ולא לחדר מיון.

מי שהגיעו לישראל ב-14 הימים האחרונים, ומפתחים תסמינים של חום מעל 38 מעלות, שיעול, קושי בנשימה או תסמין נשימתי אחר, נדרשים להיכנס לבידוד ביתי באופן מידי ולהתקשר למוקד 101 של מד"א להמשך בירור רפואי ולא להגיע למרפאת קופת החולים ולא לחדר מיון.

הוראה זו מרחיבה את בידוד בית לשבים מאוסטריה, איטליה, אנדורה, גרמניה, הונג קונג, יפן, מצרים, מקאו, סין, סינגפור, סן מרינו, ספרד, צרפת, קוריאה הדרומית, שוויץ או תאילנד שהיתה בתוקף עד כה.

 

השארת תגובה