הזירה הפוליטית: מיעוט בסימן שאלה

הודעת ח"כ לוי-אבקסיס כי לא תתמוך בממשלת מיעוט הנשענת על הרשימה המשותפת טרפה את הקלפים • במפלגתה מנסים למזער נזקים ולגייס את תמיכתה במהלכים נגד ממשלת נתניהו

נתניהו צילום חיים צח לע''מ
נתניהו צילום חיים צח לע''מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הניסיון להקים ממשלת מיעוט בראשות בני גנץ ובתמיכת הרשימה הערבית המשותפת זוכה לתקלות בלתי צפויות. אחרי המסרים שהעבירו הח"כים יועז הנדל וצבי האוזר, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הודיעה באופן ברור כי לא תתמוך בממשלת מיעוט: "לא אתמוך בממשלה הנשענת על בל"ד והרשימה המשותפת".

אבקסיס הודיעה כי אינה רואה עצמה מחויבת עוד לשותפות עם מרצ, "שנכפתה עליי ועל עמיר פרץ שותפי, בלחץ גורמים רבים ובראשם כחול לבן. אמרתי זאת לפני הבחירות ואני אומרת זאת אחריהן".

בפוסט שפרסמה וסימן את קץ החלום של גנץ, לוי-אבקסיס אמרה כי "לנוכח ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות, כשלנגד עינינו מופרים נורמות ועקרונות בסיסיים, ברצוני להבהיר מספר דברים: כולנו עדים לכך שמנהיגים שהתחייבו לפעול באמינות ובאחריות, עוסקים בימים אלה בשתדלנות מבישה ומוכנים לשלם כל מחיר לכל גורם במטרה להקים ממשלת מיעוט, גם אם זו תוקם על משענת קנה רצוץ".

לדבריה, "מדאיגה לא פחות העובדה שהחלטות מרחיקות לכת כמו משא ומתן עם הרשימה המשותפת, לרבות בל"ד, מתקבלות בחוג מצומצם מאוד הסובר שקביעותיו תחייבנה את כל חברי הכנסת השותפים לגוש. אני מבהירה: אותי זה לא מחייב. אזרחי ישראל זכאים לצפות מנציגיהם לנהוג באחריות ובאמינות בקיום הבטחותיהם בעבורן קיבלו את המנדט".

מאז הודעת לוי-אבקסיס קיים נתק מוחלט בינה לבין יו"ר העבודה ח"כ עמיר פרץ, והיא אינה עונה להודעותיו ואף מסרבת לשוחח איתו. "ההתנהגות שלה מוכיחה שהיא כבר סגורה בליכוד", אמר בכיר במפלגה.

גורמים בליכוד טענו כי במהלך היה מעורב גם ג'קי לוי, אחיה של אורלי ואיש הליכוד, שעמו התנהלו מספר שיחות בנושא. הודעתה של ח"כ לוי-אבקסיס היא מכה קשה ליו"ר המפלגה ח"כ עמיר פרץ. השניים היו נחשבים מקורבים ומתואמים מאוד וצעדו יחד כברת דרך ארוכה ועמוסת מוקשים. בכירים בעבודה-גשר-מרצ אמרו כי לוי-אבקסיס לא עדכנה את יו"ר העבודה מראש, והוסיפו: "פרץ מרגיש נבגד. הוא בהלם ממנה".

עמיר פרץ לא הזכיר את לוי-אבקסיס בהודעה שפרסם לאחר הדרמה שחוללה, והדגיש כי לא יצטרף לממשלה צרה בראשות נתניהו.

לדבריו, "חשוב לי להבהיר שלמרות ההתפתחויות אין בכוונתי לתת יד להקמת ממשלת ימין צרה בראשות נתניהו שנוגדת את תפיסת עולמי האידאולוגית. עוד לפני הבחירות הצגתי את הדרך היחידה להקים ממשלה ולהחליף את נתניהו ואת המדיניות של נתניהו ואנחנו מחויבים לדרך הזאת.

"רגעי ההכרעה מביאים עימם קשיים בכל המפלגות. אני עושה את כל הנדרש על מנת להתגבר עליהם ולהמשיך לפעול כדי להעניק לאזרחי ישראל את הממשלה עליה התחייבנו לפני הבחירות. ישראל צריכה ממשלה חדשה שתביא לשינוי המדיניות בראשותו של גנץ. גם ברגעים פחות טובים, צריך להמשיך להאמין ולפעול וזה בדיוק מה שאעשה".

מקורבי פרץ אמרו כי יו"ר העבודה פועל להשארת אורלי לוי ברשימה ולתמיכתה בבני גנץ. "אני מנסה להחזיק את אורלי", אמר בשיחות עם גורמים פוליטיים. עם זאת, בכירים בכחול לבן אמרו כי "היא כבר בדרך לליכוד".

יצויין כי ימים ספורים טרם נערכו הבחירות הכריז עמיר פרץ כי יש לו הבנות עם כחול לבן על הקמת ממשלת מיעוט בתמיכה של הרשימה המשותפת. לוי אבקסיס, שהיתה שותפה לדברים האלה, לא הביעה התנגדות או הסתייגות מהתוכנית.

בכירים בעבודה טוענים כי ההודעה של לוי-אבקסיס "היא מכה פוליטית קשה מאוד ליו"ר המפלגה עמיר פרץ שראה בה שותפה אמיתית ואילו ברגע האמת היא מעדיפה לצאת בהכרזות הפוכות ולתקוע גלגלים בתוכניות להקמת ממשלת מיעוט – שעמיר פרץ היה התומך המרכזי שלה".

בתוך כך, שוטרים הוצבו מחוץ לביתה של יו"ר גשר, לאחר שהתלוננה לקצין הכנסת כי מספר הטלפון שלה פורסם ברשת והיא מותקפת באלפי הודעות ושיחות – כולל איומים מפורשים לפגיעה בה ובילדיה.

במערכת הפוליטית העלו השערות מדוע החליטה לוי אבקסיס לצאת בהודעה דרמטית נגד הקמת ממשלת מיעוט דווקא עכשיו. רק לפני הבחירות נשאלה לגבי האפשרות להקמת ממשלת מיעוט בתמיכה חיצונית של הרשימה המשותפת – והשיבה: "אין לי בעיה שהם יתמכו מבחוץ".

אם למישהו היה נראה שבחירות שלישיות תבואנה להכרעה סופית על עתיד פני הפוליטיקה הישראלית, הימים שבאו לאחר סגירת הקלפיות הביאו להתפכחות כואבת. גוש הימין לא השיג את מטרתו עם ממשלת 61 מנדטים, וגנץ רחוק אף הוא מהצגת אלטרנטיבה שלטונית. כל השחקנים על המפה מנסים לשפר עמדות, לקראת פגישות ההמלצה בבית הנשיא, כשעיקר הקרב מתנהל על דעת הקהל.

בגזרת 'כחול לבן' שמרו על שתיקה ארוכה, ספק אם מהתאוששות מתוצאות הבחירות, ספק אם מחוסר ההחלטיות שמלווה את דרכם. רק ביום ראשון, החלו להתניע מהלכים פוליטיים, שמלמדים על רצינות כוונותיהם: הקמת ממשלת מיעוט או לכל הפחות העברת חוק האוסר על ח"כ עם כתבי אישום להרכיב ממשלה.

האור הירוק למהלך ניתן על ידי יו"ר 'ישראל ביתנו', שהטיל את הפצצה: "בישיבת הסיעה הוחלט לקידום שני חוקים. הראשון – חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות, השני – חוק המונע מח"כ שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת הממשלה". המשמעות ברורה: ליברמן מצטרף לצד של 'כחול לבן' וייתן את ידו להדחת נתניהו.

במפלגת 'הליכוד' הגיבו להכרעה של ליברמן ב… דרישה לפתוח נגדו בחקירה פלילית "בשל מעורבותו לכאורה בפרשת 'ישראל ביתנו' כפי שעולה מעדויות שנשמעו במהלך המשפט המתנהל בנדון. עוד דורש הליכוד לבדוק ובמידת הצורך לחקור את נסיבות פגישתם של שני בניו של ח"כ ליברמן עם היזם משה ישעיהו במוסקבה אשר סמוך לאחריה הסיר משרד הביטחון בראשות שר הביטחון דאז אביגדור ליברמן את התנגדותו משינוי סיווג הקרקע שבבעלותו של מר ישעיהו משטח המוגדר כשטח אש לשטח שניתן לבנות בו. הליכוד דורש לבדוק לאלתר האם קיים קשר בין הפגישה ובין הסרת ההתנגדות לעיל". ליברמן הגיב בשעשוע ושיגר סמיילים של פרצופים מחייכים כתגובה להאשמות הליכוד נגדו.

ליברמן הלך צעד קדימה כשפרסם את רשימת תנאי הסף של מפלגתו להצטרפות לקואליציה: 1. הכנסת מינימום של 70% משכר המינימום במשק לכל הגמלאים החיים מהבטחת הכנסה ומקצבת זקנה. 2. העברת כל הסמכויות בנושא תחבורה ציבורית ופתיחת עסקים בשבת לשלטון המקומי. 3. חוק גיוס בני ישיבות בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20. 4. חוק נישואים אזרחיים. 5. גיור על-ידי רבני עיר, כך שכל רב עיר יוכל להקים בית דין ולגייר.

תוך שעות ספורות קיבל יו"ר 'כחול לבן' בני גנץ את הבקשות וצייץ: "מוסכם, חייבים להתקדם".

במוצאי שבת נחשפו בחדשות 12 הקלטות בין ליברמן למקורביו, השופכות אור על מניעיו. "נתניהו חצה כל קו אדום. ב-2019 הוגשו 7 תלונות נגדי ונגד ילדי במשטרה, בפרקליטות וברשויות המס. חמש מהן הוגשו באנונימיות, ושתיים נוספות הוגשו על ידי העיתונאי יואב יצחק. ברור לי שמאחורי כל זה עומד נתניהו ומקורבו עו"ד עמית חדד, באמצעות החוקר הפרטי רפי ויצמן. בקודים שלי, זה חטא שאין עליו סליחה ומחילה, גם לא ביום כיפור. כדאי להפסיק לשלוח לי שליחי ליכוד, המחשבה שאשב עם נתניהו לא תקרה", כך צוטט ליברמן. בליכוד הכחישו ואיימו לתבוע.

כדי לממש את תכניתם להחלפת נתניהו, זקוקים 'כחול לבן' לתמיכה של ליברמן מצד אחד ו'הרשימה המשותפת' מצד שני, למספר מהלכים: המלצת כולם בפני הנשיא על בני גנץ כמועמד להרכבת ממשלה, קבלת שליטה בוועדת המסדרת, החלפת יו"ר הכנסת, והעברת חוק נגד כהונת ראש ממשלה עם כתבי אישום. על פי הפרסום של יקי אדמקר ב'וואלה', ליברמן נתן אור ירוק גם להחלפת יולי אדלשטיין בח"כ מאיר כהן מכחול לבן, צעד ממנו הוא נמנע בסבבים הקודמים.

הדרך להצלחת המהלך עוברת בתמיכת 'הרשימה המשותפת', ו'כחול לבן' יצטרכו להפר בכך את הבטחת הבחירות שלא להישען עליהם בשום צורה. יו"ר 'המשותפת' איימן עודה מצפה לקבל עבור תמיכתו התנערות ברורה של גנץ מהדה-לגיטימציה שנתניהו מעביר את רשימתו, בכך שלא ספר את קולותיהם במניין הח"כים שנמצאים בגוש שנגדו. בנוסף, צפויים במשותפת לדרוש את ביטול חוק קמיניץ וחוק הלאום.

מי שנחשבים לחוליה החלשה ב'כחול לבן' הם ח"כי רשימתו של בוגי יעלון, צביקה האוזר ויועז הנדל, אנשי ימין מובהקים, שהתנגדו נחרצות לכל שיתוף פעולה עם 'המשותפת'. בראשית השבוע פורסם ב'הארץ' כי יעלון קיבל החלטה לתמוך בהישענות על 'המשותפת', בתנאי ששלושת חברי בל"ד הקיצונית לא יהיו חלק מהחבילה. טרם ברור האם חברי מפלגתו יקבלו את עמדתו.

מכין את דעת הקהל

ראש הממשלה נתניהו לא מבזבז זמן ומכין את דעת הקהל להתנגדות לממשלת מיעוט בהישענות על 'המשותפת'. נתניהו הספיק כבר לכנס את כל חברי הבלוק לכנס נאמנות בכנסת ולשדר כנס תמיכה וירטואלי מפתח תקווה לתומכיו. הטיעון של נתניהו: גנץ מנסה לגנוב את הבחירות, בהישענותו על המשותפת ובניסיון להעביר חוק שיפסול אותו מהתמודדות, בניגוד לאמון שקיבל ממצביעיו.

לאחר שצייר על לוח את מספר התומכים בו – כשהוא מוחק את 15 ח"כי הרשימה המשותפת – הבהיר נתניהו כי הוא לא הולך לשום מקום, כשהוא רומז גם על יו"ר האופוזיציה: "אני רוצה להבטיח לכם – אני לא הולך לשום מקום. אני נשאר. הציבור יתחשבן היטב עם מי שיפר את הבטחותיו. בשעה שהם פועלים וזורקים את העקרונות שלהם לפח נגד רצון הבוחר – אנחנו ממשיכים לפעול למען המדינה, למען כל המדינה".

לדברי נתניהו, "הם כל הזמן מסיתים עלינו שאנחנו מסיתים. אוסף שקרים ציניים. בשעה שהם פועלים כך אני דואג למדינה. אנו פועלים ברמה הלאומית וברמה הבינלאומית".

מחזיקים את הבלוק

ועד שיתקדמו המגעים, נתניהו דואג לתחזק את הבלוק, כמימים ימימה. יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני היה הראשון להוציא הודעה לפיה "בני גנץ חסר ניסיון פוליטי וציבורי. הוא מתהדר בכך שחותר לאחדות בעם, ובאותה העת מודיע שמקבל את הפילוגים הכי קשים בחברה הישראלית ואת התנאים ההזויים של איווט ליברמן. אנו דבקים בעמדתנו שלא נלך איתם לשום קואליציה ונישאר מאוחדים בבלוק הימין בראשות נתניהו", דברי גפני.

יו"ר ש"ס אריה דרעי החתים את חברי סיעתו וביקש להחתים גם את יתר מחנה הימין על מסמך נאמנות. חברי סיעת ש"ס חתמו ראשונים על מכתב התחייבות ש"לא יצטרפו אל ממשלת המיעוט בראשות בני גנץ ויפעלו בכל כוחם להפיל ממשלה כזאת והקמת ממשלה בראשות בנימין נתניהו".

עוד בהודעת ש"ס נכתב כי "חברי סיעת ש"ס הודיעו על התנגדות נחרצת לחוק פרסונלי שימנע מנתניהו להקים ממשלה".

השארת תגובה