סוער במליאה ■ נתניהו: המושג 'פריפריה', היה בעבר

במהלך דיון שיזמה האופוזיציה על מה שהיא מכנה "הפקרת הפריפריה על ידי הממשלה", אמר נתניהו: "העשייה פה היא כבירה" ■ הרצוג: "לא מוכנים לשמוע סיסמאות נבובות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם היום במליאת הכנסת במסגרת נאום "40 חתימות" שהגישו חברי האופוזיציה בנושא "הפקרת הממשלה את יישובי הפריפריה בדרום ובצפון. בתחילת הדיון טען ראש הממשלה כי "כל דבר שאני אגיד אתם תגידו שזה לא מספיק או שמישהו אחר עשה את זה. הפקרת הפריפריה? אני הייתי מוצא ניסוח יותר מוצלח כי העשייה פה היא כבירה".

לדבריו, "המושג פריפריה היה אולי נכון לפני כמה שנים אבל אחת המשימות המרכזיות שלקחתי היא לבטל את הפריפריה באמצעות חיבורה למרכז הארץ. אין שום סיבה שבגלל מרחק גאוגרפי קצר ותחבורה מתמשכת לא נשנה את זה. כל מי שעיניו בראשו רואה את תנופת הפיתוח העצומה ברחבי הגליל והנגב, ואחרי שנים שהם התעכב החזון, אנחנו יוצקים תוכן לחזון".

בהמשך נאומו הציג נתניהו את הישגיו בתחום ואמר כי מדינת ישראל השקיעה 63 מיליארד ₪ בחמש שנים האחרונות לפיתוח אזורי הנגב והגליל. "הציבור הרבה יותר חכם ממה שאתם חושבים והוא לא מתרשם מאמירות שאין בהם אמת. הוא לא מקבל את מה שאתם אומרים שאין פיתוח בנגב ובגליל, הם רואים את השוני בשנים האחרונות לעומת חוסר ההשקעה בעשרות השנים קודם לכן".

"גם בדרום וגם בצפון מתהווים מכרזים חדשים לדיור, תעסוקה וחינוך", הוסיף נתניהו ומנה מספר שינויים שנעשו בערי הפריפריה בשנים האחרונות. לדבריו, "כל החלטה בזמנה איננה פופולרית ותמיד זוכה להתקפות פופוליסטיות. כל מי שעינו בראשו יודע מה היה בשנות ה-60 וה-70 וה-80, ומשהו אחר מתחולל פה. האם סיימנו? לא, אבל לקרוא לדיון כזה הפקרת הפריפריה? אנחנו מבטלים את הפריפריה".

בתגובה לדבריו של נתניהו, תקף יו"ר האופוזיציה הרצוג ואמר: "אומרים שאתה קוסם גדול, אדוני ראש הממשלה. אבל אתה לא קוסם גדול – אתה קוסם של טריק אחד ויחיד: טריק ההיעלמות. אתה לא מתמודד עם המצוקה של הדרום והצפון. נעלמת משם. אתה שותק כשצעירים ישראלים בני העדה האתיופית יוצאים לרחובות, ומקים עוד וועדה שתוצאות פעילותה יישכחו. נעלם כשעובדי כי"ל ומפעלים נוספים משוועים לעזרה".

לדבריו, נתניהו "יושב ביציע כמו אוהד מתוסכל" מול איומי החרם, לא מגבש אסטרטגיה כוללת ומקיפה, לא מציג לציבור שום תוכנית, לא יוזם תוכנית מדויקת, לא הופך עולם כדי להחזיר את יחסי ישראל וארצות הברית למסלולם, שתי התרופות העיקריות נגד החרם. "אי אפשר להנהיג מדינה בבריחה מפתרון בעיות ומהתמודדות עם אתגרים. ממשלת הקרקס שלך, לא יכולה להמשיך לספר לציבור ממה הוא צריך לפחד. אתה לא יכול להמשיך להיות המאיים הלאומי".

"אנחנו לא מאמינים לזה יותר", הוסיף הרצוג. "לא קונים יותר את הספינים וההפחדות. לא מוכנים לשמוע יותר ממי שזכה לעמוד בראש הממשלה שלנו כל כך הרבה שנים ברציפות – את אותן הסיסמאות הנבובות. הדרום, אדוני ראש הממשלה לא זקוק לרחמים והצפון, לא זקוק לחיבוקים – רק למעשים".

חבר הכנסת חיים ילין תקף גם הוא את נאומו של נתניהו ואמר: "אתה בירושלים רחוק מאנשי הפריפריה, רחוק מהעין – רחוק מהלב. אני מייצג את אנשי הדרום וברור שבלי הסדר יהיו עוד סבבי אלימות. בהתייחסו להרתעה מול החמאס אמר ילין לרה"מ: "הרתעה פג תוקפה אחרי שנה, כמה שתירה ותהרוס. אדוני ראש הממשלה – מלחמה לא מסיימים עם צה"ל, אלא במהלך מדיני. קח חזרה את המיליארד וחצי שנתת לעוטף, תביא שקט".

השארת תגובה