המנצחים היחידים של הבחירות: הערבים

המיעוטים בארץ – הערבי והחרדי, הפכו להיות הכוח החזק והדומיננטי בפוליטיקה הישראלית, ואני מקווה שכמו הציבור החרדי שיודע להשתמש בכלים הפוליטיים שברשותו כדי להשתלב ולהתקדם

יוסוף חדאד
יוסוף חדאד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביבי לא ניצח, גנץ לא ניצח, הימין לא ניצח והשמאל לא ניצח. מי שניצח את הבחירות הם ערביי ישראל.

עדיין לא ברור אם אנחנו לקראת מערכת בחירות רביעית, ממשלת אחדות, או אולי ממשלת מיעוט, אבל ברור לכולם שהגורם המשמעותי במערכת הבחירות הזו שהשפיע על התוצאות יותר מכל היה הקול הערבי.

אחרי שבבחירות אפריל 2019 חצי מהמצביעים הערבים לא יצאו מהבתים והמפלגות הערביות הגיעו לעשרה מנדטים בלבד, כשבל"ד עד הרגע האחרון נאבקה באחוז החסימה, ולאחר שבבחירות בספטמבר האחרון התמונה השתנתה עם עלייה משמעותית באחוז ההצבעה במגזר הערבי, שהביאה את הרשימה המשותפת ל-13 מנדטים, הפעם אחוז ההצבעה בקרב המגזר הערבי הגיע קרוב לאחוז ההצבעה של היהודים, והרשימה המשותפת הגיעה לשיא של 15 מנדטים.

הרשימה המשותפת ללא ספק ניהלה קמפיין נכון מבחינתה והעבירה את המסרים שהציבור הערבי רצה לשמוע, ויותר מהכל בבחירות האלו שיחקו לה הקלפים.

על רקע עסקת המאה עם הסעיף מעורר המחלוקת על העברת המשולש עם תושביו לידי הרשות הפלסטינית, הרשימה המשותפת הצליחה להפנות לטובתה את זעם הציבור הערבי, וכשממול לא עמדה אף אלטרנטיבה לקול הערבי ואפילו מרצ דחקה את עיסאוי פריג' מחוץ לעשירייה זה היה ברור לרוב האזרחים הערבים למי הם מצביעים. נתון מעניין הוא שמנדט שלם של מצביעי שמאל יהודים עבר אליהם.

ערביי ישראל הפכו לחלק אינטגרלי מהמשחק הפוליטי, בעלי יכולת השפעה ועם לגיטימציה מצד המפלגות השונות.

אפשר להבין את החגיגות של הרשימה המשותפת עם 15 המנדטים שהשיגו, אבל יחד עם זאת כדאי לצנן את ההתלהבות.

המשותפת שהיא מפלגה מגזרית, לעומת המפלגות החרדיות, לא באמת תוכל לנצח את הכוח האלקטורלי שלה כדי להשפיע על הציבור המגזרי שהיא מייצגת, משום שהיא לא מוכנה לשבת בשום קואליציה ולכן היכולת שלה לקדם את המגזר הערבי, להוביל לצמצום פערים ולטפל בנושאים הבוערים במגזר מהאלימות, דרך החינוך ועד התשתיות תישאר מוגבלת.

בבחירות הבאות אני מאמין שמפלגות נוספות ישכילו לפנות לקול הערבי ולהציע לו אלטרנטיבה, כך שמכאן המשותפת יכולה רק לרדת, ומבחינתה הכנסת הנוכחית תהיה כנראה ההזדמנות האחרונה להוכיח שמעבר לדיבורים היא יכולה גם לספק מעשים. הזינוק האדיר תוך שנה בשיעור ההשתתפות של ערביי ישראל בבחירות מעיד על הלך רוח חדש.

הקול של ערביי ישראל הפך לחלק אינטגרלי ומשמעותי, וישנה את המפה הפוליטית בארץ מהיום והלאה. המיעוטים בארץ- הערבי והחרדי, הפכו להיות הכוח החזק והדומיננטי בפוליטיקה הישראלית, ואני מקווה שכמו הציבור החרדי שיודע להשתמש בכלים הפוליטיים שברשותו כדי להשתלב ולהתקדם, כך יום יבוא וגם הציבור הערבי יממש את הכוח הפוליטי הרב שלו כדי שזה יקרה. אבל מה שבטוח, זה לא יעבור דרך הרשימה המשותפת.

הכותב הוא אזרח ערבי-ישראלי, פעיל הסברה ומנכ"ל עמותת "ביחד – ערבים זה לזה"

השארת תגובה