ליברמן טרק את הדלת

רוני רימון
רוני רימון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

התוצאה שהשיג בנימין נתניהו היא תולדה של המון פרטים, שרובם שיחקו לידיו של נתניהו, בין אם הוא יזם אותם, ובין אם המציאות שיחקה לטובתו. כידוע, נתניהו התחיל את הקמפיין בעמדת נחיתות, אבל הוא השכיל צעד אחר צעד לשנות את המציאות.

בתחילת הקמפיין הדברים שיחקו לטובת גנץ. ציבורים רבים, וביניהם גם תומכי ליכוד, האמינו שזמנו של נתניהו תם בעיקר בגלל ההאשמות נגדו. תחילת הקמפיין היתה עמוסה בכותרות בנושא המשפטי. נושא החסינות תפס נפח. בשלב כלשהו הבין נתניהו שלא יזכה לחסינות והחליט לוותר עליה. היועץ המשפטי לממשלה רצה כנראה לעקוץ את נתניהו ובחר להגיש את כתב האישום לבית המשפט המחוזי בירושלים דווקא יממה לאחר ההישג הגדול של נתניהו בוושינגטון, כאשר ראש הממשלה נמצא עדיין בארה"ב. מנדלבליט רצה לקלל, אך יצא מברך, משום שהידיעה על הגשת כתב האישום שהיתה, ברגיל, פותחת מהדורות – נבלעה בכותרות היותר  מרעישות בדבר עיסקת המאה. כנראה שהיועץ המשפטי פספס בענין התקשורתי. אם היה נוהג כאדם מתחשב ולא היה מנסה לעקוץ את נתניהו כשהוא בחו"ל – הוא היה זוכה לכותרות שמנות יותר.

 

עצם הגשת כתב האישום היתה אמורה לשחק בגדול לטובת כחול לבן, אבל לאורך כל הקמפיין נתניהו ניצל את היותו ראש ממשלה כדי לייצר סדר יום שידחוק את הנושא המשפטי מקידמת הבימה.  וכמובן שהיו גם אירועים  משמעותיים שהיטו את סדר היום. היו אירועים בטחוניים בעיקר מול עזה, כולל טילים שנחתו בישובי הדרום, והדבר המרכזי ביותר – סכנת הקורונה. פתאום הפכנו ממדינה שיש לה ראש ממשלה עם שלושה אישומים – למדינת ישראל הרגילה הטרודה בעניני בטחון, בריאות וכדומה.

כחול לבן נגררו אחרי הליכוד. כך למשל היה בנושא תוכנית המאה של טראמפ שגנץ אמר שהוא רוצה לאשרה בכנסת, וזאת כדי לשדר לימין. לכחול לבן היתה אסטרטגיה נכונה, לדעתי, והיא לתקוף את נתניהו בבטן הרכב – ראש ממשלה עם אישומים פליליים. הבעיה היתה שהם לא היכו בנושא הזה במלוא העוצמה, וגם זנחו אותו לעיתים כדי לענות לנושאים אקטואליים כמו השיגורים בדרום (אין לכחול לבן מה לחפש בשדרות ובאשקלון, ושום טיל שנוחת שם לא ישנה את הצבעת התושבים). מה שכחול לבן היתה צריכה לעשות זה לקחת את הנושא הפלילי ולהכות בו חזק עוד ועוד ועוד. נכון, שכל אחד מראשי כחול לבן אמר  בראיונות שאין להצביע לנתניהו בהיותו נאשם בפלילים. אבל, משפט אחד אינו קמפיין.

לכחול לבן היתה בוננזה ביד: כתב האישום נגד נתניהו, ובו עשרות ומאות פרטים על התנהלותו של ראש הממשלה. הם היו צריכים להתייחס לכתב האישום הזה ופרטיו כאל תנ"ך וכל יום לקרוא ממנו פסוק אחד משמעותי ולהפיץ אותו בכל אמצעי התקשורת עם הבוחרים. כך, משמרים עניין כל יום מחדש. ויש בכתב האישום מספיק חומר שיכול להספיק לכל מערכת הבחירות.

לנתניהו לקח שתי מערכות בחירות כדי להבין שהעולם לא נמצא רק בפייסבוק, ולכן הוא חייב לרדת לשטח. נתניהו חייב תודה לגדעון סער שכפה עליו לנהל פריימריס על ראשות המפלגה. נתניהו, שלא רצה להשאיר דבר ליד המקרה ורצה לנצח בפער גדול – פצח בקמפיין חרוץ מעיר לעיר ומסניף ליכודי אחד לאחר. הוא ניצח את סער ברוב של 75%, אבל זה לא היה העיקר. פתאום נתניהו גילה את השטח, פתאום הוא התאהב בכנסים בערים השונות, פתאום הוא נפגש עם הבוחרים. התוצאה היתה התלהבות רבה בערים הליכודיות שבאו לידי ביטוי בבחירות. אחוז ההצבעה של הליכודניקים נמוך בדרך כלל מהממוצע הארצי והפעם הפער צומצם מאד. שני קהלים הביאו בבחירות האלה יותר מצביעים מאשר כרגיל – הערבים והליכודניקים. שניהם יצאו נשכרים מכך והגדילו את כוחם.

אחרי שקשרנו כתרים לראש הממשלה נתניהו יש לראות איך ההישג הזה יתורגם להקמת ממשלה. יתרונו של נתניהו הוא בכך שהעם מאס מבחירות ורבים בעם מוכנים לקבל היום שינויי עמדות של הפוליטיקאים. אף אחד לא מוכן למערכת בחירות רביעית, ולכן גם אם הפוליטיקאים הבטיחו שלא ילכו זה עם זה  – הרי שגם אם ישנו את דעתם – זה יתקבל בהבנה. הדבר הפשוט ביותר היה שהליכוד ומחנה הימין יקבלו 61 מנדטים. זה לא קרה. בלילה הבחירות היתה תחושה ש 59 מנדטים זה בטוח, ואולי יהיו 60. המציאות היא שגוש הימין נעצר על 58 מנדטים. הישג גדול של הקמפיין – עדיין בעייתי מבחינה פוליטית. הפער בין 58 מנדטים ל-59 הוא קריטי. ב-5 מנדטים – הימין יכול היה, אולי לעשות קואליציה עם עמיר פרץ ועם אורלי לוי אבקסיס. ב 58 מנדטים זה לא מספיק. ליברמן טרק את הדלת סופית (?…) לישיבה עם מחנה הימין, כאשר אמר שיתמוך בהצעת חוק שתמנע מח"כ עם כתב אישום לכהן כראש ממשלה. ליברמן החליט לסלק את נתניהו מהזירה הפוליטית בכל מחיר, והוא עכשיו גם מבצע.

זהו, המדינה זקוקה לממשלה שתמשול. כ ו ל ם מבינים את זה. לא נותר אלא לקוות שגם הפוליטיקאים יוותרו קצת על הצהרות הקמפיין שלהם ויאותו להיכנס לממשלה תחת נתניהו, למרות שנשבעו שלא יעשו כן.

תגובה אחת
  1. זבל

השארת תגובה