בהלה בכחול לבן: ממשלה עם ערבים

המוצא הסביר מהפלונטר הפוליטי אלה בחירות רביעיות • הפער בין הליכוד לכחול לבן מצטמצם בתוצאות האמת • ליברמן אימץ את יוזמת כחול לבן ובניגוד לעמדתו בעבר, הודיע על תמיכתו בחוק שימנע מנתניהו לכהן ראש ממשלה

בני גנץ: צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
בני גנץ: צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אווירת הניצחון במחנה הימין-חרדים הופכת אט אט להכרה במציאות המורכבת שנוצרה בעקבות תוצאות הבחירות. חרף ההישג המרשים בכמות ההצבעה למפלגות הימין, היעדר הרוב להקמת ממשלה עומד לרועץ ומסבך את האפשרות לגבש קואליציה.

נוסיף לזה את הודעת יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שהחליט לקדם את יוזמת החוק של 'כחול לבן' למנוע מח"כ שמואשם בפלילים – במילים אחרות מנתניהו – לכהן כראש ממשלה ולפנינו תמונה עגומה של המצב הפוליטי, כשהמוצא היחיד הוא בחירות בפעם הרביעית.

תמיכת ליברמן ביוזמה מנוגדת לדברים שכתב לפני כארבעה חודשים. "מדובר בחוק פרסונלי, גישה שאנו בישראל ביתנו מתנגדים לה באופן עקרוני", הכריז אז. מסתבר כי השנאה לנתניהו גוברת ואתמול (חמישי), הציג עמדה הפוכה לחלוטין מהדברים והודיע שסיעתו תתמוך בחוק כזה.

משמעות ההחלטה לתמוך בחוק שיימנע מח"כ הנאשם בבית המשפט לקבל מנדט להרכבת ממשלה – היא שמבחינת ישראל ביתנו יהיה צורך לתמוך בבני גנץ לראשות הממשלה אצל הנשיא, משום שללא תמיכה בגנץ לא ניתן יהיה לשלוט בוועדת הכנסת ולקדם חקיקה.

בכך הושג רוב לקידום החוק, יחד עם כחול לבן והרשימה המשותפת שכבר הודיעו על תמיכתם במהלך – שבינתיים הצליח להפחיד את ראש הממשלה ואת גוש הימין. על פי ספירת 99.9% מהקולות – גוש השמאל- ערבים-ליברמן מחזיק רוב של 62 חברי כנסת, ועל כן הוא יוכל לחוקק את החוק מיד עם השבעת הכנסת.

מבחינת לוח הזמנים, היוזמה תוכל לצאת אל הפועל רק לאחר השבעת הכנסת החדשה, שצפויה להתקיים בעוד כשבועיים. בכדי להעביר את החוק השנוי במחלוקת, גנץ ייאלץ לקבל את מספר הממליצים הגדול ביותר אצל נשיא המדינה ולאחר מכן לשלוט בוועדה המסדרת של הכנסת, ואף לבחור יו"ר כנסת חדש מטעמו שיחליף את יולי אדלשטיין מהליכוד במטרה להבטיח שהיוזמה תעבור בלוחות הזמנים שיקבע.

ביום רביעי, טרם החלה ישיבת בלוק הימין בכנסת, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "המהלך שמוביל גנץ חותר תחת יסודות הדמוקרטיה", בהתייחסו לחוק שימנע ממנו לכהן בתפקיד.

מרחק דקות הליכה ספורות, הפריד בין אירועי סוף הבחירות של שתי המחנות בישראל. האחד בהאנגר 11 לחוף ימה של תל אביב, השני במתחם אקספו מצפון לנחל הירקון. קרוב וצמוד, לסיום מערכת בחירות קרובה וצמודה. בניגוד למרחק הגיאוגרפי, מצב הרוח היה שונה קיצונית. הליכודניקים היו באופוריה, פני פעילי 'כחול לבן' נפולות.

החל מהשעה 20:00, עת סגירת המדגמים – עוד שעתיים טרם סגירת הקלפיות – התמונה החלה להתבהר, וההדלפות לימדו על תוצאות חד משמעיות: נתניהו הצליח לעשות את הבלתי יאמן ולפתוח פער של כארבעה מנדטים על פני יריביו בקוקפיט. אבל הדרמה האמיתית עליה רמזו הפרשנים, כיזבה במעט. אם בתחילת הערב נדמה היה שגוש הימין הצליח להשיג 61 מנדטים, הרי שככל שחלפו השעות התוצאה הלכה והתרחקה.

יום בחירות עמוס ורווי דרמות עבר על ראשי המפלגות הגדולות. עד הרגע האחרון, הם נלחמו על כל קול וניסו בטקטיקה שונה לשפר את הישגיהם. נתניהו, שבעבר המציא את קמפיין ה'גיוואלד', שינה כיוון והפיח רוח תקווה במצביעיו. אנחנו במרחק נגיעה מהניצחון, זה אפשרי, שידר והמריץ את האנשים לקלפיות. גנץ וקוקפיטו עברו לעמדת הזועקים. אחוזי ההצבעה שלנו גרועים, אנחנו מפסידים אם לא תצאו מהבית, שידרו לבוחריהם.

לפני הבחירות, הזהירו ב'כחול לבן' כי נתניהו מתכוון לגנוב את הבחירות. הם דיברו על מידע מוצק שנמצא בידיהם. בהלת הקורונה ריחפה בחלל, והחשש מפני הפצת ידיעות כוזבות שתרתענה בוחרים לצאת ולהצביע, היה גדול. אלא שבמבחן התוצאה, מערכת הבחירות הייתה אחת השקטות שנרשמו כאן.

גניבת בחירות לא הייתה כאן, גניבת דעת הייתה גם הייתה. בבוקר יום הבחירות, פתח בני גנץ שידור רשת מרכבו, ובו עודד את המצביעים. "לא לשים כחול לבן בקלפיות – נגיע לבחירות רביעיות. בואו נגמור עם זה, צאו להצביע", אמר גנץ. אנשיו של ראש הממשלה חתכו את החצי הראשון של המשפט, ונתניהו שיתף סרטון חתוך, ממנו משתמע שגנץ קורא לא להצביע כחול לבן… רק לקראת סוף היום התקבלה פסיקת יו"ר ועדת הבחירות שקיבל את העתירות שהושגו בעניין, והורה לנתניהו להסיר את הסרטונים, בנוסף לתשלום הוצאות של 7,500 שקלים.

את יום הבחירות בילה נתניהו בטלפונים אינטנסיביים, שידורים חיים קצת בשטח. בשעה 13:00 הוא הגיע לבת ים – עיר שסומנה כליכודניקית עם אחוזי הצבעה נמוכים – ודרבן את העוברים ושבים להוציא את שכניהם ומשפחותיהם לקלפי. בהמשך סייר בנתניה, פתח תקווה ומעלה אדומים.

לאחר שהצביע בראש העין, יצא גנץ לחרוש את הארץ, ובין לבין פתח שידורי רשת. בין היתר ביקר בחיפה, בעמק חפר ובדיזינגוף סנטר, שם כרז במגאפון להמוני הקונים והבליינים. גנץ העלה גרף המשווה בין אחוזי ההצבעה בני ברק לרעננה, בקריאה לחילונים לצאת ולהצביע: "חייבים להציל את ישראל", בחלוף דקות ספורות הפוסט נמחק מהחשבון של גנץ, אך לא נעלם מהתעמולה. יאיר לפיד צייץ את הגרף.

בשעת צהריים כינסו ראשי העבודה-גשר-מר"צ מסיבת עיתונאים בהולה. הם פנו בתחינה ל'כחול לבן' לחדול מהמתקפות עליהם. "אני קורא לבני גנץ להורות לכל נציגיו לחדול מהמתקפות בתוך הגוש – כמו שקורה בקרב אמיתי", אמר עמיר פרץ למצלמות. "כשמנהיג מזהה שיש ירי על כוחותינו הוא מייד מורה – 'חדל אש', אני, אנהג כמבוגר האחראי. לא אגרר למתקפה בתוך הגוש. אנחנו צריכים עכשיו רק דבר אחד להעלות את אחוזי ההצבעה".

החרדה של עמיר פרץ התגלתה בלילה כמוצדקת. האיחוד הגדול של השמאל עליו ניצח, ספג מכה אנושה ושם אותו ללעג וקלס. ולא שמישהו ב'כחול לבן' חש נקיפות מצפון. ההודעה שפרץ שחרר כמה ימים קודם לכן לפיה יש לו סיכום עם גנץ על הקמת ממשלה בתמיכת 'המשותפת', גרמה אליבא ד'כחול לבן' נזק משמעותי לגוש.

אחד הקרבות המרתקים בשטח נרשם על קולות בני עדת יוצאי אתיופיה. ראש הממשלה נתניהו סימן מראש את העדה כמי שמסוגלת להביא לו מסה של קולות, והשקיע בה מאמצים רבים, בראשם המעבר של ח"כ גדי יברקן מכחול לבן לליכוד. בתוך שעתיים בהן התלווינו ליברקן ביום הבחירות, הוא קיבל שתי שיחות מראש הממשלה, שעסקו בהמרצת מצביעים.

נתניהו נהנה מיתרון נוסף, בשימוש מדויק באפליקציית 'אלקטור' שריכזה נתוני הצבעה מדויקים. השימוש באפליקציה עורר סערה; ספג ביקורת רבה וייתכן שיתברר כספק חוקי, אך את התוצאה הרצויה הוא הניב: שליטה מדויקת במידע על מצביעים.

בתוצאות המדגמים צפה נתניהו בחיק משפחתו בבית בבלפור. עם פרסומם, "פרצו" לחדר יועציו הקרובים ואנשי הקמפיין וכולם פצחו יחד בשירת 'שבחי ירושלים', שהפכה להמנון הלא רשמי של הבחירות.

בשעה אחת וחצי בלילה, לאחר עיכובים רבים, יצאה שיירת נתניהו מבלפור לתל אביב. מאות פעילים נלהבים קיבלו בהתלהבות את "הקוסם" והפריעו את נאומו בקריאות "מנדלבליט הביתה", "לא רוצים אחדות".

נתניהו היה נרגש. בצורה לא אופיינית הוא החמיא בנדיבות בנאומו לרבים מעושי המלאכה. "זה לילה של ניצחון ענק, תודה רבה לכם. זהו ניצחון נגד כל הסיכויים. יריבינו אמרו תם עידן נתניהו, אבל בכוחות משותפים הפכנו את הקערה על פיה", אמר לקול תשואות הקהל.

נתניהו חזר על חלק מנאומי הבחירות עם שלל הישגיו. "טיפחנו קשרים עם מנהיגי עולם, כולל גם מנהיגים רבים ממה שאתם יכולים לדמיין בעולם הערבי והמוסלמית. כשאני אומר שנשיג הסכמי שלום עם מדינות ערביות נוספות אני לא מדבר בעלמא. ראינו את כל שבטי ישראל חוזרים לליכוד – את אחינו ואחיותינו בני העדה האתיופית, ואת אחינו יוצאי חבר העמים. איננו מסתפקים במה שהבאנו, לאורך כל הקמפיין דיברתי על מה שבכוונתו להשיג בשנים הבאות".

ירידת מתח בכחול לבן

כעומק הצהלות בליכוד, עומק הדכדוך בכחול לבן. אל האנגר 11 הגיעו פעילים עייפים וכמה חברי כנסת התנדבו לדבר עם המצלמות, וניסו להפיח תקווה.

"למען אחי ורעי אדברה נא שלום בך", כך גנץ בנאומו לפנות בוקר, מבטיח לפעול לאיחוי הקרעים והשסע בעם. "נתקלנו בקמפיין הנמוך ביותר בתולדות מדינת ישראל. הפיצו עלינו, ועליי באופן אישי, שקרים והשמצות רבות. חשבו שאבהל, שאמצמץ- זה לא קרה וזה גם לא יקרה בהמשך. בזמן הזה, מדינת ישראל זקוקה להחלמה. היא זקוקה לאחדות ולפיוס. היא כמהה למנהיגות מחברת. את זאת נמשיך להציע לציבור הישראלי. אותו באנו לשרת", אמר.

גנץ הכיר בתוצאות כשאמר: "אני מבין ושותף לאכזבה ולכאב. זו לא התוצאה שציפינו לה. אם אלו תהיינה התוצאות, זו לצערי זו גם לא התוצאות שיחזירו את מדינת ישראל לדרך המלך", אך לצד זאת הוסיף: "צריך להרים את הראש ולהמתין לתוצאות האמת. בסופו של יום התוצאות המסתמנות עשויות להיות זהות במשמעותן הפוליטית לתוצאות הבחירות באפריל לפני כמעט שנה. גם אז, כשהיה נראה שפנינו לאופוזיציה נשארנו מאוחדים, חזקים ונאמנים לדרכנו. אנחנו נישאר חזקים, מאוחדים וחזקים".

עם קבלת העדכון של המדגמים וככל שתוצאות האמת החלו לזרום, התמונה שהייתה נראית ברורה הלכה והיטשטשה. הניצחון אינו שלם, הכישלון אינו וודאי. המילה האחרונה טרם נאמרה. תם ולא נשלם.

תגובה אחת
  1. מתאים,זבל מוסלמיים ,אחיינו הדרוזים,חרא על הקיר מולנו,מראה

השארת תגובה