היום שאחרי: מחפשים עריקים – מחזקים את הבלוק

האם הפעם תוקם ממשלה או שהפלונטר הפוליטי ימשיך ללוות אותנו? אלה התסריטים שעומדים על הפרק • וגם: ינקלביץ', הנדל והאוזר מוציאים הכחשות; הבלוק מתלבט אם להסיר את הוטו מליברמן; והציוץ המחוק של אורלי לוי

49022487071_d5a8dd8ff8_o (1)
49022487071_d5a8dd8ff8_o (1)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחרי יום בחירות מתיש ולילה של תוצאות משוערות, החלו ראשי המפלגות להפשיל שרוולים ולנסות לסדר את המפה הפוליטית בדרך שתיטיב עמם. חלק מהצעדים ישמעו לכם מוכרים היטב: עריקות, בלוק וחידת ליברמן.

ראש הממשלה נתניהו הצליח לקבע תודעת ניצחון, אך אם התוצאות הסופיות תהיינה זהות לנתונים המעודכנים לשעת כתיבת השורות, הרי שלמרות ההישג הנאה במנדטים, הוא לא התקדם במאומה לעבר היעד: 61 מנדטים לבלוק הימין. בסבב הבחירות הראשון, כזכור, נתניהו השיג 60 אך לא הצליח למצוא את האצבע הנוספת.

ל'כחול לבן' לקח זמן להתעשת. בראיונות ראשונים של ח"כים מהמפלגה הם החלו לדבר על כיבוד רצון הבוחר ובשבח ממשלת אחדות, אך כשהבינו שנתניהו טרם השיג 61 ולמעשה דורך על אותה משבצת – החלו לשנות טון ולבטא הצהרת כוונות לוחמנית.

ברקע עומד החשש/תקווה מעריקת ח"כים להצלת נתניהו. מי שהפכה "חשודה" מיידית היא חברת הכנסת עומר ינקלביץ', שבהקלטות היועץ ישראל בכר צוטטה כמי שיש לה ביקורת על יו"ר מפלגתה. היא דאגה להזים מיידית את הכותרות והבטיחה: "הכל שמועות, זה לא יקרה".

הח"כים הימניים ב'כחול לבן', יועז הנדל וצביקה האוזר, פרסמו הכחשה משותפת בה שללו כל חבירה לנתניהו. "לכבוד רב סרן שמועתי, באשר הוא שם. 1. לא פנו אלינו. 2. לא יפנו אלינו. 3. הם יודעים למה", כתבו השניים.

לחוסר מזלו של מחנה השמאל, שארית קולותיו הכניסה את אורלי לוי אבקסיס, המזוהה אידאולוגית עם הימין וכיהנה בעבר כח"כית ב'ישראל ביתנו'. מיד לאחר פרסום התוצאות צייצה לוי נוסח ממנו השתמע כי היא עשויה לעבור מחנה. "כולי תקווה שנקום מחר לעידן חדש של עשייה, בזכותכם", כתבה ומחקה לאחר מספר דקות.

ומי שהפך ללשון המאזניים של העת האחרונה, הלא הוא יו"ר 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן, עדיין נותר חידה בלתי פתורה. עם פרסום התוצאות המאכזבות מבחינתו, כתב ליברמן: "1. בחירות חדשות לא תהיינה. 2. לא נצטרף לשום ממשלה בראשות נתניהו ובהשתתפות ש"ס ויהדות התורה". לכאורה זה לא מותיר לו כל אפשרות מלבד ישיבה בממשלה בתמיכת 'המשותפת', אך הוא שלל זאת בעבר מכל וכל.

ראשי מפלגות הימין – המוכרים יותר בכינויים 'הבלוק' – זומנו ללשכת ראש הממשלה בשעה 15:00 של יום שלישי. על הפרק: תיאום, תחזוק, ובחינת אפשרויות לעתיד. יו"ר ש"ס השר אריה דרעי, שהקמת הבלוק רשומה על שמו, זכה לשיחות נפרדות וממושכות בארבע עיניים עם ראש הממשלה, שהתקיימו לפני ואחרי המפגש הקולקטיבי.

בסיום פגישת הבלוק יצאה הודעה מעט חסרת פשר: "בפגישה סוכם שימשיכו לפעול יחד כגוש אחד בראשות ראש הממשלה נתניהו במטרה להקים מהר ככל הניתן ממשלה לאומית חזקה למדינת ישראל. עוד סוכם כי לא פוסלים כניסה לממשלה של מפלגות המכירות במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. העם אמר את דברו – רוצים ממשלה לאומית בראשות נתניהו".

תחילה התפרשו הדברים כהסרת הוטו על ליברמן, חרף העובדה שראשי המפלגות החרדיות ואפילו נתניהו הבהירו במהלך הימים האחרונים כי לא ישבו עם ליברמן באותה קואליציה. בתדרוכים שהגיעו הובהר כי ה"חרם" על ליברמן לא הוסר.

ביוצאו מהפגישה אמר אריה דרעי כי הוא "קיבל נתונים" לפיהם הבלוק קרוב ל-61 מנדטים. כשתסתיים ספירת הקולות יתברר האם אכן צדקו דבריו וחשוב יותר: אנה מועדות פני הפוליטיקה הישראלית בזמן הקרוב – ממשלת ימין צרה או שהמשחק נפתח מחדש.

השארת תגובה