מוסרי ביותר: נתניהו ראש ממשלה

היועץ המשפטי קבע ובית המשפט אמר, אבל מכל פינה תשמעו אנשים זועקים מדם ליבם: זה לא מוסרי, הוא נאשם בשלושה תיקים

נתניהו ופוטין במוזיאון היהודי, צילום לוי נאזרוב (57)
נתניהו ופוטין במוזיאון היהודי, צילום לוי נאזרוב (57)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

רבות מדברים על מוסריות היותו של נתניהו ראש ממשלה בהיות והוא נאשם בשלושה תיקים שזכו לכינויים 2.000 3.000 ו-4.000.

טבעם של בני אדם להביט בכל נושא ועניין דרך עינית צרה הנוחה להם והמתאימה לשיטתם ודרך חייהם – ולטעון בהתלהבות סוחפת וטונים גבוהים את טענות ה'צדק'.

שאלת מוסריות איננה יכולה להיות גמישה, היא איננה נתונה לשיקולי בטן של פלוני או לדעתו של דעתן אלמוני.

מאות אלפים מתושבי מדינת ישראל, מאמין בכל רמ"ח ושס"ה כי אין זה מוסרי לאכול כל דבר שמקורו בעולם החי. הם שוטחים את משנתם בקול רם ומטיחים אשמות קשות בכל שאר העולם. וראו זה פלא: כשבאים הם לדבר על ליבה של תושבת כפר סבא, יפליאו את משנתם על גודל הסכנה שבאכילת בעלי חיים והיוצא מגופם.

הדברים יישמעו אחרת כשישבו לשיחה עם צעיר שחשוד בחיבה לכלבים או בעל חיים אחר, אז ידברו 'בשם בעלי החיים' על האכזריות הנוראית (באמת!) בתעשיית הייצור מעולם החי. האכזריות הבלתי נתפסת בעודם בחיים ועל האכזריות בשלב הפסקת החיים.

אולם שונה בתכלית תהיה הגישה כשישבו לשיחה עם אדם מאמין שומר מסורת שעולם מושגיו עקרוני ומושרש על דרגותיהם השונות של הברואים לצד צו הבורא וסיסמאות על כיבוד והוקרת שבת. אזי ינתחו הם הדברים דווקא מן ההיבט הפילוסופי הדתי. האדם הדתי יתפלא לגלות כמה מושגים שהושרשו בו מינקות – שגויים. מקורותינו מלאים בניתוחים והסברים הפוכים מכל מה שידענו וגדלנו עליו.

מהי הסיבה לשוני בגישות? המטרה

המטרה היא זו שקובעת את האמצעים, מטרתם היא להביא את בן שיחם להבנה והפסקת צריכת תוצרת החי – ובהיות וזו מטרתם, יציגו בפני איש שיחם את המונחים ועולם המושגים שלדעתם יביאוהו אל מטרתם.

לכן כשיואשם אדם הקרוב אל ליבם – ידברו על 'חזקת החפות', על דיוק בלשון החוק. אולם שונים פני הדברים כשמדובר באדם אותו הם מעדיפים שלא לראות – אז, אין ללשון החוק משמעות ותשמעו אותם שוצפים ומגדפים בשם ה'מוסר'.

כשאיש חוק יפעל שלא כהוגן נגד בן מיעוטים שנחשד בפעילות עויינת – תשמעו אותם טוענים על ה'חוק' הקדוש והדמוקרטיה וזכות האזרח שלא לשתף פעולה עם חוקריו כ'זכות ואבן יסוד בדמוקרטיה'. אם רק יהיה זה בן קבוצת מיעוט אחרת שליבם גס בה – תשמעו את טענותיהם: 'אז כיצד ייאבקו אנשי החוק בפשיעה?'.

לא יתקיים עולם בו כל אדם יקבע את אמות המוסר הנכונות לו במקום פלוני ובזמן אלמוני. אמות מוסר חברתיות הן החוק, אמות מוסר אמיתיות הן צו השם דבר תורה.

לכן, בכל עת שתשמעו על חוסר המוסריות לאפשר לאזרח בנימין נתניהו לכהן כראש ממשלה – זכרו: אין כאן שאלה מוסרית, הם פשוט לא רוצים אותו.

השארת תגובה