תופעה: החרדים שיצביעו למפלגה חילונית

רגע לפני פתיחת הקלפיות, יצא מכון 'אסקריא' לבחון את נתוני ההצבעה במגזר החרדי וחזר עם נתונים שעשויים להדאיג את ראשי המפלגות החרדיות

הגרח קנייבסקי בקלפי, צילום דוד זר (1)
הגרח קנייבסקי בקלפי, צילום דוד זר (1)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יום הבחירות בפתח ונראה כי מרבית הישראלים יודעים לאיזו מפלגה יצביעו בפעם השלישית ברציפות. מכון 'אסקריא' יצא לבדוק עבור 'כל ישראל' את נתוני העומק בהצבעה של הציבור החרדי, בסדר העדיפויות ובשאר הנושאים שרלוונטיים עבורם מאחורי הפרגוד.

ובכן, אלו תוצאות הסקר:

לאיזו מפלגה תצביע בבחירות הקרובות?

משאלה זו אנו רואים כי מפלגת יהדות התורה מקבלת 57.4% מהמגזר החרדי (כ-7.89 מנדטים, תלוי באחוז ההצבעה כמובן), מפלגת ש"ס מקבלת 24.1% מהמגזר החרדי, (כ-3.31 מנדטים).

אחוז המתלבטים עומד על 6.7%.

אם נסקור את שאר המפלגות שאינן מוגדרות כחרדיות, נגלה שהן מקבלות יחד מהמגזר החרדי 6.4% בלבד. כאשר בקרב חסידי חב"ד ישנו אחוז גבוה לליכוד – 15.4%

ש"ס מקבלת יותר ממחצית קולותיה לא מהמגזר החרדי ומובן אם כן שהאחוז המופיע אצלנו אינו מייצג מאחר וזהו סקר חרדי.

בפריסת היישובים אנו מוצאים כי בירושלים (8.7%), פתח תקווה (21.4%) וביתר עילית (10%) האחוז הגבוה ביותר לליכוד, ממצא זה קיבל תוקף גם מהסקר הקודם שערכנו לפני 3 שבועות.

מגמות שינוי

בדקנו בשתי דרכים, במרחק של שלשה שבועות וראינו מגמות לאורך זמן, אבל מההסתכלות בדמיון בין התוצאות של שני הסקרים רואים בפירוש את מהימנות הסקר. אנו מצפים שתהיה יציבות בקרב אלו שלא מתכננים להצביע מסיבות אלו ואחרות, ואכן הנתון חוזר על עצמו ומחזק את הביטחון שלנו בממצאי הסקר.

יהדות התורה מצליחה להעלות את אחוז המצביעים באופן משמעותי, וזה חשוב בעיקר לאור העובדה שההכרעה על המנדט השמיני אצלה עומד על חודו של קול.

ש"ס נשארת באותה מידה, הבייס החרדי שלה נשאר יציב והקמפיין מופנה ברובו לאוכלוסייה המסורתית. אנו רואים שהליכוד טיפה מתחזק, ועוצמה יהודית יורדת, אנשים מבינים כנראה שמיותר להצביע למפלגה שלא תעבור את אחוז החסימה.

במקביל, מספר המתלבטים ירד משמעותית, ככל הנראה כיוון שיום הבחירות קרב ואנשים מגיעים להחלטה.

מה הסיבות להצבעה?

מנתון זה אנו למדים כי ישנם מסרים או סיבות נוספות שמצביעי המפלגות החרדיות מצביעים בעקבותיהם, מעבר לכך שהסיבה העיקרית היא עקב הוראת גדולי הדור (47.5%), 11.5% מרגישים כי המפלגה אכן מייצגת אותם, 5% מרגישים תחושת שייכות כללית, 5% מרגישים כי חברי הכנסת דואגים להם ולאינטרסים שלהם ועוד.

מאידך, רק 2% מהמצביעים יצביעו למפלגה עקב כך שהמפלגות החרדיות דואגות ליהדות ולמסורת. "אם אני הייתי מנהל את הקמפיין של יהדות התורה, לא הייתי מדבר על השבת וערכי המסורת אלא על תחושת שייכות, על הצבעה למפלגת הבית".

כשאנו צוללים לעומק הנתונים ניתן לראות הבדלים בין הזרמים בחברה החרדית; הנימוק "בהוראת גדולי הדור" חזק יותר בקרב האשכנזים (חסידים וליטאים) 54.8% ו49.2% בהתאמה, לעומת הספרדים שרק 39.8% סימנו את התשובה הזאת

ואילו בנימוק "המפלגה דואגת ליהדות ולמסורת" הספרדים באחוז גבוה יותר (3.7%) לעומת ליטאים (1.7%) וחסידים (0.8% בלבד).

הבדל מובהק נוסף שמצאנו: הנימוק "חברי הכנסת דואגים לאינטרסים שלי" נמוך מאד בקרב הספרדים (0.9%) לעומת ליטאים (9.3%).

שאלת ליברמן

האם לגיטימי לדעתך שהמפלגות החרדיות ישבו בממשלה עם איווט ליברמן?

כאן הנתון המעניין הוא ש-20.8% חושבים שלגיטימי לשבת איתו בממשלה למרות התקפותיו הקשות המגזר החרדי, ו- 24.5% אינם מתנגדים וסומכים על החלטת הרבנים וראשי המפלגות.

מה שאומר, שכמעט 50 אחוז מהמצביעים החרדים אינם מתנגדים לישיבה עם ליברמן בממשלה.

נתון מעניין נוסף נמצא, שבציבור החרדים 'מודרניים' התנגדו יותר (63.6%) מאשר ה'לא מודרניים' (49.7%) לישיבה עם ליברמן בממשלה, אך יתכן וזאת עקב שהיו חשופים יותר לתעמולה של ליברמן המתמקדת בעיקר ברשת.

## האם אתה מצפה לתגובה חרדית לליברמן?

מצאנו דעות חלוקות אך די ברורות בין שתי הציפיות לאופן התגובה, 34.6% חושבים שצריך להגיב לו בעוד ש- 35.5% חושבים שלא נכון להגיב לו.

בשאלה האם אתה מצפה לתגובה חרדית לליברמן, ניתן למצוא חלוקה לפי רמות 'חרדיות'.

ישנו הבדל מובהק בין רמת הפתיחות של החרדי לבין הרצון להגיב, בעוד ש-63.6 אחוזים מהחרדים ה'מודרנים מאוד' חושבים שצריכים להגיב, ובפער גדול 27.7% מהחרדים ה'אדוקים' חושבים שלא צריך להגיב כלל. שוב, אנו מייחסים זאת לחשיפה לקמפיין שלו ברשת כאשר המודרנים חשופים יותר למסרים של איווט ליברמן.

השארת תגובה