הדרוזים נגד כחול לבן

על רקע פרשת הרפז, חבר הכנסת לשעבר אכרם חסון תוקף בחריפות את שר הביטחון המיועד מטעם כחול לבן, ח"כ גבי אשכנזי • הרקע: הקלטות בהן נשמע אשכנזי מדבר נגד בני העדה הדרוזית

גבי אשכנזי ופעילי השמאל
גבי אשכנזי ופעילי השמאל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מפלגת הליכוד הגישו עתירה לבית המשפט השלום בראשון לציון, בדרישה להסיר לאלתר לפני הבחירות את צו איסור הפרסום על קלטות 'אשכנזי – מנדבליט' המהוות חלק מפרשת הרפז. "זכות הבוחרים לדעת עוד לפני הבחירות את הקשר האפל והקלוקל בין אשכנזי ומנדבליט שהסתירו יחד את מסמך הרפז", טענו בליכוד.

והוסיפו כי, "רק ע״י חשיפה זו ניתן יהיה לשפוך אור על קשר השתיקה בין השניים לאחר שהסתירו מסמך מהיועץ המשפטי לממשלה דאז ומהימנעותו של מנדלבליט לחקור חמישה ח״כים (בני גנץ, יאיר לפיד, גבי אשכנזי, רם בן-ברק, ויואב סגלוביץ) מסיעת כחול לבן בפרשיות חמורות".

בפניית הליכוד, שנעשתה באמצעות עורכי הדין אבי הלוי ומיכאל דבורין, כותבים השניים כי הפרסום בערוץ 13 שחשף כמה מההקלטות שעליהן לא חוסה הצו: "חשף התנהלות קלוקלת של ח"כ אשכנזי ואת שיתוף הפעולה של מנדלבליט עמו, וכן את ניגוד העניינים שבו מצוי מר מנדלבליט ביחס לאשכנזי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקדיש השבוע חלק ניכר מנאומיו בכנסי הבחירות בכדי לתקוף את יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ על חלקו בפרשת 'המימד החמישי', שהשבוע בהוראת מ"מ פרקליט המדינה דן אלדד נפתח חקירה שתבדוק את הנושא, ואת חברו להנהגה ח"כ גבי אשכנזי בעקבות 'פרשת הרפז' שהסעירה את המדינה, אך הסתיימה ללא כלום, ובאורח פלא יש צו איסור פרסום גורף על הקלטות ותמלילי החקירה שבהם גם מעורב היועץ המשפטי לממשלה דר' אביחי מנדבליט. העיתונאים ברוך קרא ורביב דרוקר מ'חדשות 13' הצליחו בשבוע שעבר לאחר מאמצים רבים לקבל את אישור הבג"צ לבטל את צא"פ, ואכן פרסמו תמליל קצר מהחקירות, אבל מדובר רק בחלק קטן מאד מכל הפרשה שטייחה הפרקליטות, ולכאורה מדובר באחד מפרשות השחיתות הגדולים שהיה בצמרת הבכירה בצה"ל.

בנוסף, למרות צו איסור הפרסום הקיים על הפרשה, הודלפו הקלטות בהם יש אמירות מזעזעות של הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי נגד העדה הדרוזית, בעקבות כך ח"כ לשעבר אכרם חסון (מכולנו ז"ל) פנה השבוע במכתב ליועמ"ש אביחי מַנדלבליט באמצעות יו"ר פורום עורכי הדין הדרוזים חברי סאמר עלי בבקשה להסיר את צו איסור הפרסום מעל ההקלטות שלהם בפרשת הרפז.

חכ"ל חסון הביא ציטוט מתוך התבטאות של אשכנזי בהם הוא אומר על החיילים הדרוזים, "עדה של שקרנים ונוכלים, אסור להאמין להם, מרוב שהם שקרנים הם עוברים גם פוליגרף, אסור לתת להם תפקידים בצבא".

מאוחר יותר הוסיף חסון, "ברגע שיוסר צו איסור הפרסום על הקלטות של אשכנזי, האיש ירד מהארץ מרוב בושה . מהחומרים שהצברו בידי מסתבר  כי מי שישב בלשכת הרמטכ"ל פעל באופן מחפיר המתנכר לעקרון "אחוות לוחמים" לא אנוח עד שאחשוף את דבריו המבישים".

בשיחה מיוחדת 'ליום יום' מגולל אכרם חסון את כאבו האישי מהתבטאות הרמטכ"ל לשעבר נגד העדה הדרוזית. "הדרוזים מעולם לא התערבו בפוליטיקה הישראלית" אומר חסון שהופתע לגלות פרסומים שבהם מצטטים דברים חמורים ביותר מדברי אשכנזי, "אנחנו משרתים בצה"ל והעדה גם איבדה מאות מבניה בשדרה הקרב", אומר אכרם כשהוא מציין שאפ' בני משפחתו הקרובים משרתים בצה"ל ואפ' בתפקידים בכירים.

חסון מוסיף בכאב, "אני מרגיש סטירת לחי, איבדנו אחוות הלוחמים, אשכנזי היה רמטכ"ל, יש הרבה דרוזים בצה"ל, יש הרבה אנשים שהקריבו ונתנו את הדם  למען המדינה, וכשאתה בא ושומע שמגיע רמטכ"ל ומדבר בצורה קשה ביותר נגד העדה הדרוזית, ומאשים אותם בדברים נוראים, זה לא רק כואב אלא גם מתסכל".

"זה מעמיד במבחן הרבה דברים שהיו לנו במשך שנים, אנחנו עדה שהיא חרטה על דגלה שהיא חלק בלתי נפרד מהעם היהודי, וממדינת ישראל, יש לנו ברית אחים – אחוות לוחמים".

אכרם מדגיש כי הסיפור מכעיס שבעתיים כאשר "לא מדובר בעוד סתם אדם, או קצין גזעני, מדובר ברב אלוף שהנהיג את את כל צה"ל, ואם הוא אמר את הדברים נטפל בזה בכל הדרכים העומדים לרשותנו".

חבר הכנסת לשעבר דוחה את הטענות כאילו מדובר בעניין פוליטי ואומר, "הדברים התפרסמו בכלי התקשורת בישראל, פנינו לכל מי שיכול להגיד לנו את האמת, לא נסכים שמישהו יטייח, או מישהו יכסה על זה, אנחנו לא מתערבים ב'פרשת הרפז' או הקלטות 'אשכנזי – מנדבליט', לא מתערבים במה שקרה בצמרת הביטחונית בצה"ל, וגם לא בפוליטיקה זולה, אנחנו רוצים לשמוע מה נאמר שם על העדה הדרוזית".

חסון ממשיך בכאב כי "זה זכותנו, ואנחנו נעמוד על כך בתוקף, אם נצטרך נעתור לבג"צ, נפעיל את כל האמצעים החוקים העומדים לרשותינו, ולא ניתן לעוד מישהו לקלקל את כל מה שעשינו בעבור העם היהודי".

במענה לשאלת יום ליום כיצד על גנץ לנהוג "אני אומר בשביל היושר של בני גנץ, שהוא חייב לבדוק את הטענות שלנו, זה לא פורסם אצלנו באיזה כפר נידח בגליל העליון, אלא ע"י החברים שלנו במגזר היהודי". חסון מוסיף, "גנת הבטיח שהוא יתקן את חוק הלאום מיד אחרי הבחירות, הוא הגיע לראשי העדה הדרוזית והתקבל ב'כבוד מלאכים' הסתכלו עליו כאל משיח, ועכשיו אנחנו שומעים את מה שאומרים האוזר והנדל, הם רימסו את העדה הדרוזית, ואותו אשכנזי וגנץ ממשיכים עכשיו בקו ההרסני כלפי העדה".

"אני כחבר כנסת ונבחר ציבור, יחד עם כמה עורכי דין מהעדה, אנחנו לא נשתוק, לא נשב בחיבוק ידיים, עד שהאמת תצא לאור, אנחנו רוצים לדעת את האמת, ואם נצטרך נביא את כל העדה הדרוזית מול בית המשפט העליון שיבדוק אם הדברים נאמרו, ואם זה נכון אנחנו נדע איך להתחשבן איתו".

חסון מוסיף ומסביר "לא מדובר בעניין פוליטי לצד כזה או אחר, אלא מדובר על יותר מ-100 שנה של שותפות וברית עם היהודי, עוד מלפני קום המדינה. ולכן הדברים ש'לכאורה' אמר אשכנזי הם לא פשוטים, אי אפשר לזלזל בזה, אי אפשר למרוח אותם פוליטית, זה דבר שהוא מעבר לכך, זה דבר שהוא מערר את ברית החיים בין הדרוזים להעם היהודי, ולכן אנחנו קודם כל ביקשנו לדעת את האמת, לפני שאנחנו מחריפים את המאבק".

זמן קצר לאחר השיחה שערך יום ליום עם אכרם חסון ופרסום עיקרי הדברים ברשת החברתית , אמר ראש הממשלה נתניהו בכנס הליכוד במגדל העמק כי, "האמירה של גנץ שימנה את גבי אשכנזי לשר הביטחון שלו. זו הבטחה ריקה כי כשהקלטות של אשכנזי ומנדלבליט יתפרסמו אשכנזי לא יוכל להיות שר הביטחון ולדעתי יפרוש מהפוליטיקה. יש שם דברים קשים מאוד אבל חלק מזערי מהם התפרסם והם קשים מאוד. המאמץ שהוא עושה למנוע את פרסום הקלטות הללו. אם כחול לבן מדברים על שקיפות, תפעלו לאלתר לחשוף את קלטות אשכנזי מנדלבליט והציבור יראה וישפוט לבד"

"שמעתי שיש דבר לא פחות חמור שאשכנזי אמר באותן הקלטות, אמירות מזעזעות על אחינו הדרוזים שקשרו את גורלם עם גורלנו. אני לחמתי לצד דרוזים, אני חייב את חיי שקיבלתי מגיבור ישראל סלים שופי בפעולה שעשיתי מעבר לקווי האויב, אני לעולם לא אשכח את זה, ושלחתי אותם גם אל הקרב. ביקרתי אותם בביקורי תנחומים של משפחות שכולות, ולשמוע רמטכ"ל שאומר דברים כאלה נגד בני העדה זה דבר מקומם ומזעזע. אני אומר לגנץ ואשכנזי עכשיו, תתביישו לכם, תגנו את הדברים הללו מיד, הוסיף נתניהו".

ח"כ גבי אשכנזי צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "שמעתי הערב את שקריו של נתניהו. אני לא ארד לרמה שלו, אם הוא לא מתבייש שהוא משקר, אני מתביייש בשבילו. אם הוא חושב שאני לא יכול להישאר בפוליטיקה- למה נתניהו הציע לי רק לא מזמן להיות שר הביטחון של מדינת ישראל? מנהיגות צריכה להיות ערכית – תבחרו לאיזה נתניהו אתם רוצים להאמין".

בתגובה לדבריו אמרו בליכוד לאשכנזי כי, "אם תמשיך לשקר נאלץ לפרסם את הניסיונות שלך להצטרף לליכוד ואת הסירובים שקיבלת בגלל הדברים הנוראיים שאמרת בהקלטות שלך. עזוב פוליטיקה, קודם תתנצל בפני בני העדה הדרוזית, אחינו ואהובינו. זאת אזהרה אחרונה".

השארת תגובה