"נתניהו הוא המנהיג הכי מרשים"

היא רצה מכנס לכנס ומעוד מפגש לעוד מפגש כשהמטרה שחה כמו של יתר חברי הליכוד: "להביא להכריע" • בין כנס בחירות אחד לשני,ראיון בחירות עם שרת התפוצות

נתניהו מצהיר על סיפוח הבקעה
נתניהו מצהיר על סיפוח הבקעה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כמו כל חברי הכנסת והשרים, גם שרת התפוצות ח"כ ציפי חוטובלי מתרוצצת בימים אלו ממקום למקום כשהמטרה שלה היא 'להגדיל את הליכוד' ולהביא לרוב של שישים ואחת חברי כנסת לגוש הימין, במטרה להכריע סוף כל סוף את מערכת הבחירות שלא נגמרת כבר שנה.

חוטובלי נולדה ברחובות להוריה, גבריאל ורוזיקו, שעלו לישראל מגאורגיה הסובייטית. היא למדה באולפנית בני עקיבא תל אביב ובהמשך חייה שימשה כשליחת הסוכנות היהודית באטלנטה, מה שיעזור לה בהמשך דרכה כשרת התפוצות וקודם לכן כסגנית שר החוץ. היא סיימה בהצטיינות תואר ראשון ושני במשפטים באוניברסיטת בר-אילן. ובשנת 2003 הוסמכה כעורכת דין.

בשנת 2008 כשהליכוד היה בשפל מבחינת מספר המנדטים, יו"ר הליכוד מאז ועד היום, בנימין נתניהו קרא לה להצטרף לליכוד והיא נענתה להצעה. לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה, התמודדה חוטובלי על מקום ברשימת הליכוד ונבחרה במקום ה-18 ובבחירות שלאחר מכן הושבעה לראשונה לכנסת "הייתי אז צעירת חברי הכנסת ההיא" היא מספרת השבוע ליום ליום.

כבר בכנסת הראשונה היא קיבלה לידיה תפקידים נחשקים, בתחילה היה זה יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה והילד. היא אף העבירה  את החוק המאריך (ללא תשלום) את חופשת הלידה מ-14 שבועות ל-26 שבועות והותירה חותם כבר בתפקידה הזה.

בכנסת שלאחר מכן היא מונתה לסגניתו של השר ישראל כץ במשרד התחבורה והגתה את מיזם קפה בשקל, שנועד לסייע לנהגים להתגבר על העייפות ובכך ביקשה למנוע את הזינוק בעליית ההרוגים בתאונות בדרכים. "נלחמתי אז לקדם שורה של חוקים. זו הייתה תקופה עם שיא בשכחת ילדים ועשינו כל מה שיכולנו בעניין הזה" היא מוסיפה ומספרת.

חוטובלי שהייתה לסמל הציונות הדתית במפלגת השלטון קודמה עוד בתפקידיה השונים ועם הרכבת הממשלה לאחר הבחירות לכנסת העשרים, מונתה לסגנית שר החוץ כשאת תפקיד השר מחזיק ראש הממשלה בנימין נתניהו. "ראש הממשלה האציל לי סמכויות רבות, ופעלתי לקדם תכניות שונות. נסעתי כמעט בכל העולם. באירופה, בארה"ב, בדרום אמריקה ובמזרח. אפשר לומר שהייתי על קו ישראל אירופה לא מעט מהזמן. פעלתי להעברת שגרירויות לירושלים והתחלנו בהליכים רבים שחלקם עוד מתבצעים ובחלקן קוטפים את הפירות כיום". בתקופתה היא אף קידמה מינוי שגריר חרדי לתפקידים דיפלומטיים והייתה הראשונה בכך.

אחד המהלכים שקידמה השרה חוטובלי עוד בהיותה כחברת כנסת זהו נושא הריבונות "היום כבר מדברים בקול על הראיון הזה אבל אני הגשתי הצעות חוק בנושא מיד כשנבחרתי לכנסת". השבוע, היא חשה מעין סגירת מעגל כשביקרה ביחד עם ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה במערת המכפלה. אפשר לומר אפילו, קרנה מאושר. "את האמת שזה היה חלום שלי שראש הממשלה יבקר במערת המכפלה, אבל אף פעם זה לא הסתדר. במשך השנים כיהנתי כיושבת ראש מטה הציונות הדתית ועשיתי הכל בכדי שראש הממשלה יגיע למערת המכפלה בתוקף תפקידו אבל מסיבות טכניות זה לא צלח. ביקרנו בעלי ביקרנו ביישובים אחרים אבל במערת המכפלה אף פעם לא. אני שמחה שכעת זה יצא אל הפועל".

על אף הביקורת שנשמעת מימין כנגד תכנית המאה, השרה חוטובלי לא מתרגשת: "תוכנית המאה היא תוכנית שעושה צדק היסטורי ומאפשרת לנו סוף סוף להחיל ריבונות על ההתיישבות ביהודה ושומרון מבלי לוותר על אף חלק מארץ ישראל. התוכנית מטילה את כל כובד המשקל על הפלשתינים ודורשת מהם לעשות שינוי יסודי בבואם לשולחן המשא ומתן. ראש הממשלה חזר מוושינגטון עם תוכנית שהיא הישג היסטורי חסר תקדים, עם הכרה אמריקאית בצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל".

האם את מוכנה להתחייב שתצביעי נגד הקמת מדינה פלסטינית?

"מובן מאליו שאני מתנגדת למדינה פלסטינית ולא ארים את ידי לעולם לטובת הקמת מדינה כזאת". היא מתחייבת. רשמנו.

הזדמנות אחרונה

בקמפיין הבחירות הנוכחי, חוטובלי אמנם לא יו"ר המטה הדתי לאומי בליכוד אבל היא ממשיכה להסתובב ברחבי הארץ מנסה לעשות עוד נפשות לליכוד. כך לדוגמא מיד לאחר הראיון היא תעשה את דרכה לכנס נוסף וקודם לכן היא השתתפה במספר כנסים. חלקם בהשתתפות ראש הממשלה וחלקם ללא. "צריך להביא למקסום האפשרויות כדי להביא כמה שיותר קולות".

"חשוב לי להבהיר" אומרת חוטובלי "הפעם זו ההזדמנות האחרונה. אם אנחנו רוצים ממשלת ימין, אנחנו חייבים לעשות הכל כדי שהליכוד יהיה גדול. אם ימינה תהיה קטנה במנדט או שניים זה לא נורא, הם יהיו בממשלה בראשות הליכוד אבל אם הליכוד לא יהיה גדול ומשמעותי, עלולה לקום כאן ממשלה בראשות גנץ – לפיד ובתמיכת איימן עודה".

בשיגרה הישראלית אולי כבר שכחו מהרקטות שנורו בתחילת השבוע לעבר ערי הדרום, אבל הראיון שלנו התבצע תוך כדי העימות. "אי אפשר להתעלם מכאבם של תושבי הדרום" היא מודה אך מוסיפה כי "בסופו של דבר צריך להבין שאין דבר כזה זבנג וגמרנו. זו מערכה קשה וראש הממשלה מנהל אותה הכי טוב שאפשר. תשאל את עצמך מי אתה רוצה שינהל את המערכה הזאת, בני גנץ שנתמך על ידי הרשימה המשותפת או נתניהו? הרי גנץ לא יוכל לעשות כלום נגד המחבלים, הוא יהיה כבול לאחמד טיבי ולאיימן עודה".

כשמדברים עם השרה חוטובלי על כחול לבן, היא שולפת צפרניים ותוקפת "הצבעה לכחול לבן היא בגידה בערכי הציונות הדתית. מי ישמור על ערכי הציונות הדתית? יאיר לפיד או יעל גרמן? יועז הנדל הוא עלה תאנה שמסתיר מפלגה שנלחמת בערכי הדת ורוצה להחזיר את ישראל 30 שנה אחורה לימי האליטות הישנות".

גם הקמפיין של כחול לבן נגד נתניהו לא משנה את דעתה נגדו "נתניהו הוא המנהיג הכי מרשים במערכת הפוליטית הישראלית, אדם ברוך כישורים ויכולות. חשוב לומר לציבור: נתניהו מועמד לדין על עבירה תקדימית שאין לה אח ורע בדמוקרטיות מערביות אחרות- עבירת הסיקור האוהד. בהתחשב בכמות הנאצות והביקורת שהתקשורת מצטיינת בה כלפי נתניהו, הרי הטענה של נתניהו שיש אכיפה בררנית ומעמידים אותו לדין על דבר שיאיר לפיד לא עמד עליו לדין היא נכונה".

חוטובלי מוסיפה ומסבירה: "תנועת הליכוד היא מפלגה דמוקרטית המקיימת פריימריז לראשות הליכוד. ראש הממשלה נתניהו נבחר ברוב גדול ומשמעותי וקיבל מנדט מחודש מחברי הליכוד להוביל את המחנה הלאומי. אני חושבת שזו חוצפה מצד כחול לבן להתערב למפלגה דמוקרטית ולהגיד להם את מי הם רוצים שיעמוד בראשם. עכשיו גם הסיפור של המימד החמישי מתפוצץ להם בפנים ומתברר שנאומים לחוד אבל במעשים גם שם יש בעיות לא מעטות".

הקול של בן גביר חשוב בכנסת

עמדה מעניינת משמיעה השרה חוטובלי דווקא בעניין מפלגת עוצמה יהודית ועורך הדין איתמר בן גביר "אני אפתיע אותך ואומר לך שאני חושבת שיש מקום בכנסת לאחד כמו בן גביר. אני אפילו חושבת שנעשה לו עוול, כשהוקמה מפלגה לכל זרמי הציונות הדתית והותירו אותו בחוץ" וכאן מגיע האבל הגדול מבחינתה "אבל זה בדיוק הזמן שבו בן גביר צריך להוכיח את עצמו ולפרוש מהמרוץ. בבחירות מועד א' גוש הימין קיבל שישים מנדטים, אבל לא הצלחנו להרכיב ממשלה בגלל הבגידה של ליברמן. אסור לנו לחזור על הטעויות הללו, אנחנו מתחזקים ורואים את זה בשטח וגם אלפי קולות בודדים יכולים להכריע את המערכה. מטריד אותי מאוד שאנחנו קרובים מתמיד לממשלת 61, ו-2 מנדטים נמצאים אצל בן גביר. אסור להצביע לו".

"לצערי הפיצולים במחנה הימין הם אלה שהביאו אותנו למערכת בחירות שלישית. אני בעיקר רוצה לנצל את הבמה הזאת ולומר שאם יש מי שעדיין חושב להצביע לבן גביר, שלפי כל תחזית אפשרית לא עובר את אחוז החסימה, שיחשוב טוב טוב עם עצמו אם הוא רוצה לסלול לגנץ את הדרך לבית ראש הממשלה. כי זו המשמעות של בזבוז קול על עוצמה יהודית".

על אף שהיא מותחת ביקורת חריפה על המפלגה הציונית דתית, השרה חוטובלי מבהירה כי היא לא מתכוונת לירות בנגמ"ש "אני לא מתכוונת לדבר נגד השותפים שלנו בגוש הימין. ליברמן הוא כיום כבר לא בגוש, הוא כבר הפך לחלק בלתי נפרד מגוש השמאל" עם זאת לדעתה את הבחירות האלו אסור לפספס "יש הזדמנויות לקדם דברים שאיש לא יודע מה יעלה בעתידם. התחלנו עם תכנית הסיפוח. האם מישהו יודע מה ייקרה עם זה במידה וגנץ ייבחר לתפקיד? גם המהפכה השיפוטית שנעשתה כאן נבלמת על ידי שר המשפטים אמיר אוחנה" היא אומרת. וכשאני מעיר כי נראה שאוחנה המכהן רק זמן קצר,  הצליח אף יותר מאשר קודמתו בתפקיד, השרה לשעבר איילת שקד היא לא מסתירה את הסכמתה "נכון. אמיר שר משפטים מעולה, שעושה את עבודתו במקצועיות. הוא מטפל בבעיות הקשות ובכנסת הבאה אנחנו רוצים לחוקק את פסקת ההתגברות. אלו מהלכים שבכדי לקדם אותם חייבים הליכוד גדול" היא אומרת.

שרה של כולם

אחרי קדנציה ארוכה במשרד החוץ, כמעט כולה ללא שר מעליה, חברת הכנסת חוטובלי התקדמה ומונתה לשרה. הדתייה הראשונה בתפקיד. בעבר היא התבטאה בחריפות נגד הקהילות הרפורמיות. כשנתניהו הודיע על כוונתו למנות את חוטובלי כשרת התפוצות, חששו הקהילות הללו ממינויה אבל היא משגרת מסר פייסני אך מבהירה כי דעתה לא תשתנה "נשארתי נאמנה לערכים שלי כאישה דתיה ואורתודוקסית, אבל יחד עם זה אני מבינה שכשרה בממשלה אני מחזיקה בתפקיד ממלכתי, מייצגת את ממשלת ישראל ועליי לתת מענה לכל יהודי באשר הוא יהודי.

"אני מסתכלת על אחינו החב"דניקים שפועלים מול כל יהודי העולם ומאמינה שיש לנו מה ללמוד מהם בהקשר הזה". היא אומרת ליום ליום.

ואם כבר יהדות, אי אפשר שלא לבקש את התייחסותה של השרה לתופעת ה"הדתה במרחב הציבורי"

  – זהו, אסור להיות יהודי דתי במרחב הציבורי? אסור להניח תפילין ואסורים האירועים בהפרדה?

"הדתה היא אולי קמפיין תקשורתי של מספר עיתונאים" אומרת השרה "אני מסתובבת הרבה בארץ ורואה כמה הציבור צמא ליהדות. מה שקרה לאחרונה בת"א והאיסור על הנחת עמדות תפילין הוא דבר מביש, אבל לשמחתי לא מייצג את הלך הרוח במדינת ישראל. אנחנו מדינה יהודית וילד יהודי שלומד במערכת החינוך בארץ צריך להכיר את המורשת שלו, ולא שישללו ממנו את הבסיס הערכי של כולנו".

השארת תגובה