רגע לפני הקלפי: יעקב מרגי

"אשאר בתפקיד משמעותי במפלגה, ממשלת אחדות לא תחזיק מעמד, שליחות בכנסת זה לא ג'וב, זכינו שיש לנו כזה ראש ממשלה, לגנץ חסר ניסיון"

ח"כ יעקב מרגי.      צילום: הכנסת
ח"כ יעקב מרגי. צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ספר לנו קצת על עצמך?

נשוי, אב לשתי בנות וסב לשני נכדים. גר ביישוב "שדה צבי" בדרום, עד כה אני מכהן 18 שנה ברציפות כחבר בכנסת, שמתוכם: כהונה אחת כשר, כהונה אחת כיו"ר ועדת החינוך וחבר בוועדה לתרבות וספורט. אני פעיל של תנועת ש"ס מיום היווסדה, בתחילת דרכי שמשתי כפעיל שטח ורכז תנועת "אל המעיין" עד שהגעתי לאיפה שאני כיום.

איך הגעת לעשייה הציבורית?

בשנת 78 התגוררתי בשכונה ד' בבאר שבע שהייתה אז שכונת עוני – מקלט ציבורי. חששנו שהמקום ייפול לידיים של אנשים מפוקפקים, ומצאתי את עצמי כבר בגיל 18 מקים בית מדרש במקום ציבורי, דבר שגרם לכך שבהמשך קמה שכונה חרדית בעיר. כתוצאה מכך, עסקתי בפעילות של קירוב וסיוע לנזקקים ומשם הגעתי לעשייה בסיעת ש"ס.

רגע מרגש בחייך?

אותו בוקר בו מרן הרב עובדיה יוסף עליו השלום, קרא לי לחדרו לאחר תפילת שחרית והושיב אותי על המיטה שלו סמוך אליו, ומינה אותי למנכ"ל המפלגה. מרן אמר לי: 'מעכשיו הרגל שלך זה הרגל שלי, היד שלך זה היד שלי, והפה שלך זה הפה שלי. אתה משתמש בידיי ורגליי, צא מאילת ועד הצפון ותראה מה הדור צריך. נורא התרגשתי לראות שכל מה שמעניין את מנהיג הדור, זה רק עם ישראל

רגע מאכזב בחייך?

"בשנת 2003 כשנכנסתי לראשונה לכנסת והוקמה ממשלה שעוינת את שירותי הדת ואת הזהות היהודית. מי ששימש אז באותה ממשלה שר היה טומי לפיד, ממשלה שאפשר לומר, שכל מטרתה היה לחסל ולבטל כל סעיף שקשור ביהדות וקשור לרוחניות. לראות את זה מספסלי האופוזיציה, בלי יכולת לפעול כמעט, זה ללא ספק רגע מאכזב וקשה.

איך נראה סדר יום בחייך?

סדר היום שלי מתחיל כמובן בתפילת שחרית במניין, לאחר מכן אני מתארגן לנסיעה מהנגב ועד ירושלים ולכל מקום שצריך ואפשר, כשבין היתר אני נאבק במשרד החינוך על כל פנייה ופנייה. בימים אלו שלפני בחירות, אין כמעט פגישה או כינוס שאני מוותר עליו, לפעמים עד כדי ממש מסירות נפש, סיורים בכל רחבי הארץ. כשכל יום כזה מסתיים אצלי לא לפני 9 בערב, ובימים של מערכות בחירות אני חוזר אחרי 1 בלילה ואפילו יותר.

תוכניות לכנסת הבאה?

בכנסת הבאה אני אשאר בתפקיד חשוב במפלגה כמו שעד כה הייתי ועשיתי. ובכלל – המטרה היא לעזור בכל דבר שעם ישראל צריך אני אפעל ויעשה בעזרת ה.

האם אתה בעד ממשלת אחדות?

אני חושב שכל ממשלות האחדות שהיו עד היום לא עזרו ולא החזיקו מעמד, אני חושב שצריך לעשות פה ממשלה שהיא ממשלת ימין ותעבוד על עיקר הזהות היהודית של עם ישראל בראשות נתניהו וכמו הגוש הקיים שהיה לנו עד עכשיו.

אישיות פוליטית מוערכת בעינך?

כל חברי הכנסת במפלגה שלנו בעיניי מוערכים, ורואים עליהם את המחויבות בכל פנייה ובכל פגישה, לא תמצא בשום מפלגה את המסירות שיש אצלנו, וגם אחרים אומרים זאת.

דמות תורנית ראויה להערכה בעיניך?

הרב יצחק דוד גרוסמן שליט"א. העשייה שלו בתוך היהדות החרדית, ועם הפנים שלו לכל החברה הישראלית כולה היא בהחלט דמות ראויה להערכה.

משהו שלא יודעים עליך?

בפוליטיקה מכירים אותי כאחד קשוח, אדם תקיף שאומר את דעותיו. אך אני אומר לך בכנות אני אדם שמוזיל דמעה ויכול להתפרץ בבכי ולהשתולל על זעקת הדל ועל העוולות שיש בחברה שלנו כנגד הציבור החלש במדינה שלנו, עוד משהו שלא יודעים זה שחיברתי ספר דרשות על כל פרשיות השבוע ועכשיו אני עובד על הספר השני, וגם אני כותב שירים למגירה שבאחד הימים אולי נעשה איתם משהו.

מה החזון שלך?

החזון שלי הוא פשוט ונאיבי, זה שנחייה כאן בחברה מתוקנת ופתוחה לשונה, שאוהבת אחד את השני ופתוחה לחלש. ולא חברה שמפתחת למצוינות בלבד. אלא לחבר את כל העם אחד לשני ממש כמו שרואים בפרשת השבוע על "כופר נפש" שזה דבר שמחבר בין כל חלקי העם כמו שהקב"ה רוצה שהנפש תהיה זהה כך אנחנו נחייה כולם כאחד באחדות ואהבה.

אם לא היית חבר כנסת במה היית עוסק?

אם לא הייתי חבר כנסת כנראה שהייתי ממשיך להיות פעיל חברתי, מחויב לציבור, ועבד של הציבור בכל מקום בכל עת ובכל שעה.

מסר לקוראים?

הקוראים היקרים צריכים להבין ששליחות בכנסת זה לא ג'וב, זה לא תפקיד, זה ממש רכוש של הציבור והזמן הוא של הציבור, וכך אנחנו רואים ומתייחסים לעבודה, והטלפונים של כל החברי הסיעה שלנו לא חסויים

וכל החברי כנסת מהסיעה הם אנשים מסורים. לכן צריך להיות אכפתיים ואפשר להשתמש בהם יום יום שעה שעה.

כמה מילים על….

תנועת ש"ס:

המסגרת היחידה שיכולה להכיל את החזון כמו שאמרתי, ואכן יש לנו חברי כנסת מעולים אחד אחד שעושים את העבודה כמו שצריך שבראשם עומד אריה דרעי שרואים את החוכמה שהקב"ה חנן אותו, ואת הסיעתא דשמיא שבורא עולם נתן לו ואנחנו עם כל הניסיון שלנו שהולך וגדל הוא תמיד מפתיע אותנו עם עוד איזה הברקה ועוד איזה מהלך חכם, אנחנו למדים ממנו ועושים כמוהו.

יחסי חרדים חילונים:

"על כל פשעים תכסה אהבה אם אנחנו נדון אותם לכף זכות ונאיר פנים לכל אחד אז הם יחזירו לנו פנים מאירות כמו שנאמר "כמים פנים לפנים כך לב האדם לאדם".

תחבורה ציבורית בשבת:

צריך להסביר במאור פנים לציבור שאינו שומר תורה. אנחנו מבינים את הקושי שלהם. אך מתפקידנו להגיע ולהסביר להם על מעלת שמירת שבת והיהדות, ולשמר את הזהות היהודית שהדבר החשוב ביותר זה שמירת שבת בציבור.

ראש הממשלה בנימין נתניהו:

בנימין נתניהו גילה והראה שהוא עשוי מחומר מיוחד ויש לו סיעתא דשמיא וכח סיבולת להביא את עם ישראל למצב של חוזק ביטחוני וכלכלי בינלאומי, אנחנו זכינו שיש לנו כזה ראש ממשלה וכידוע רק הקב"ה ממליך מלכים ומתפקידנו לעשות רק השתדלות.

אביגדור ליברמן:

חז"ל אמרו ולימדו אותנו שלפי סופו יודעים על תחילתו, ולפי הסוף אז הדרך של ליברמן אנחנו מבינים שאת כל המאור הפנים שהיה לו לאנשי הדת והקרבה היו לא לשם שמים, ואהבה שלא תלויה בדבר בטל דבר בטל אהבה, וקשה לראות שפוליטקאי מחליט לסור מהדרך שלו רק בשביל כמה מנדטים".

בני גנץ:

"בני גנץ יהודי יקר, יש לו רקורד כרמטכ"ל. ויש לו מידות טובות, אבל כמוהו וכמו עוד פוליטקאים שאנחנו מכירים שהכניסה לפוליטיקה לא עשתה להם טוב ושאני משווה אותו לעומת נתניהו שיש לו סיעתא דשמיא ונסיון מוכח שזה הדבר הכי חשוב שאין לבני גנץ ושבוחרים ראש ממשלה צריכים להסתכל על הפרמטר הזה של נסיון".

השארת תגובה