אירוע הוקרה לשלמה הלל

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביום שישי האחרון  התקיים במרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה אירוע הוקרה מרגש ליו"ר הכנסת והשר (לשעבר) שלמה הלל, 96, לציון שבעים שנה למבצע עזרא ונחמיה שהוא היה בין מוביליו. באירוע השתתפו מכובדים רבים ביניהם נשיא המרכז והשר (לשעבר) מרדכי בן פורת, השר (לשעבר) משה שחל, ראש עיריית אור יהודה, ליאת שוחט, יו"ר המרכז פרופ' אפרים צדקה  השר לשעבר יצחק מרדכי, המשנה למנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת שלמה קופל, חברת הכנסת לשעבר, ענת ברקו, הסופר ואיש התיאטרון יוסי אלפי, משפחת הלל המורחבת ועוד. הנחה את האירוע משה בן עטר לשעבר מנכ"ל המועצה הציונית בישראל  והזמרת תמר שווקי שילבה מספר שירים בביצוע נפלא.  בני משפחה, חברים ומכרים רבים באו לכבד את שלמה הלל, חלקם לא נפגשו זמן רב, והייתה להם הזדמנות להחליף זכרונות וחוויות בקבלת הפנים שבה הוגשו ממטעמי המטבח העיראקי המסורתי.

נשיא המרכז מרדכי בן פורת הגיש לשלמה הלל תעודת הוקרה על פעילותו החשובה ורבת השנים.

באירוע סיפר הלל על פעילותו בעיראק כשליח המוסד לעליה ב' ועל הוצאתו לפועל של המבצע להעלאת היהודים לארץ . הוא הדגיש בדבריו שמספר העולים מעיראק לישראל באותה תקופה היה גדול כמעט פי שלושה ממספר השבים מבבל לציון  בהנהגת עזרא ונחמיה בתקופת התנ"ך (43 אלף). כמו כן, ציין הלל  כי יהודי בבל אף פעם לא התלוננו, גם כשהגיעו למדינת ישראל  הצעירה בתקופה קשה והתמודדו עם חבלי הקליטה ותהה מה היה עולה בגורלם אלמלא המבצע. הוא  קרא לנוכחים ולקהילת יוצאי עיראק להמשיך ולספר את הסיפור המדהים של העלייה באמצעות מערכת החינוך וגם מול גורמים בינלאומיים.

יוסי אלפי סיפר על בריחתו מבצרה יחד עם סבתו בהיותו ילד בדרך שהתאפשרה הודות לפעילותו של שלמה הלל.

מבצע עזרא ונחמיה התקיים בין השנים 1950 ועד ינואר ו 1952 ובמסגרתו עלו לארץ באופן חוקי 110,618 יהודים מעיראק. בנוסף, עלו כ-13 אלף איש בעליה הבלתי לגאלית.

כמו כן, סופר באירוע על כמה מתחנות חייו ופועלו של שלמה הלל כמו חלקו החשוב בהחלטה להעלות את יהודי אתיופיה בשנות השמונים בעת כהונתו כשר הפנים.

השר לשעבר משה שחל ציין בדבריו כי קבוצת שליחי ציבור חשובה זו שסייעה לעלייה כתבה פרקים חשובים בספרי ההיסטוריה של עם ישראל. עוד הוסיף כי, ניקיון הכפיים והיושר שאפיינו את אותם מנהיגים חסרים היום בחברה הישראלית ובעיקר בפוליטיקה.

מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל, עליזה דיין חממה: "אי אפשר היה שלא להתרגש  כששלמה הלל, איש צנוע וענו, שיחגוג באפריל  97 שנים, תיאר את פעילותו להעלאת יהודי בבל. גם הלל וגם מרדכי בן פורת,שני ענקי דור, מלאו תפקיד מכריע וגורלי בהצלת יהודי בבל ותושייתם ראויה להוקרה ולהצדעה. אני הכרתי אותו כ"עמו יוסף", כך קראה לו אמי עת הגיע לבית משפחתה (משפחת סופר) בבצרה, משם פעל בחשאיות. את התקופה הזו הצגנו בסרט קצר וחינני שהוקרן באירוע."