חולים בטרשת נפוצה? דעו זכויותיכם מול ביטוח לאומי

back-pain
back-pain
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית כרונית, אשר פוגעת במערכת העצבים המרכזית שבגוף. משמעות הדבר היא שהגוף למעשה תוקף את עצמו ופוגע בתאי העצב שלו. עניין זה גורם לדלקת כרונית, אשר פוגעת ביכולת העברת המסרים של התאים בגוף וגורמת לתפקוד לקוי של מערכת העצבים המרכזית. המחלה פוגעת בדרך כלל באנשים בגילאי 20-40 ושכיחה יותר בקרב נשים. הגורמים למחלה אינם ידועים כיום, אם כי נראה כי היא מתפרצת בעקבות שילוב של שלושה גורמים מרכזיים: תורשה, שיבוש במערכת החיסונית והשפעות סביבתיות – ביניהן חשיפה לזיהומים ומחסור בוויטמין D. לפניכם כל מה שצריך לדעת על טרשת נפוצה והזכויות המגיעות לחולים במחלה בביטוח הלאומי.

תסמינים ואבחון

תסמיני המחלה עשויים להשתנות בין אדם לאדם, כיוון שהם תלויים בחומרת המחלה ובמיקום הפגיעה במערכת העצבים. בעוד שחלק מהחולים יוכלו להמשיך לנהל שגרת חיים תקינה, חולים אחרים עשויים לסבול מתסמינים חריפים וקשים, וביניהם פגיעה בראייה עד כדי עיוורון, חולשה בגפיים, קושי בביצוע פעולות מוטוריות בסיסיות, תחושה של נימול או עקצוץ, חוסר יציבות בהליכה, הפרעות בדיבור, שינויים במצב הרוח ועייפות מוגברת. בדרך כלל, האבחנה תתבצע על בסיס תסמינים קליניים, בדיקה נוירולוגית, בדיקות דם, ניקור מותני ובדיקת MRI של המוח ועמוד השדרה.

הזכויות להם זכאים החולים בביטוח הלאומי

חולי טרשת נפוצה עשויים להיות זכאים לשלוש קצבאות עיקריות מטעם הביטוח הלאומי – נכות כללית, ניידות ושירותים מיוחדים:

  • נכות כללית – קצבה שמטרתה להבטיח קיום מינימלי לחולים אשר איבדו את כושר עבודתם. הקצבה משולמת לחולים מגיל 18 ועד לגיל הפרישה, כאשר על מנת לקבל את הקצבה, יש לעמוד בשני תנאים: נכות רפואית בשיעור של 60% ומעלה, ופגיעה בכושר החולה להשתכר ב-50% לפחות.
  • ניידות – קצבה המיועדת לחולים אשר חווים הגבלה בניידות בשיעור של 40% לכל הפחות. מעבר לקצבה הכספית שמקבלים החולים, מעניקה הקצבה גם הטבות כמו תו נכה, פטור מאגרת רישוי והלוואות.
  • שירותים מיוחדים – קצבה המשולמת לחולים אשר זקוקים לעזרה בביצוע פעולות פשוטות ויומיומיות, כמו למשל רחצה, לבוש, אכילה ועוד.

על מנת לממש זכויות אלה, יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי. במסגרת התביעה תתכנס וועדה רפואית, אשר תחליט על אחוזי הנכות הרפואית ודרגת אי הכושר המגיעים לחולה. אם חווים קשיים בהגשת התביעה, ניתן להיעזר בחברה המתמחה במימוש זכויות רפואיות אל מול הביטוח הלאומי.

סובלים מטרשת נפוצה? דעו זכויותיכם

טרשת נפוצה היא מחלה המתאפיינת בדרגות חומרה שונות, אשר בהתאם להן נקבעים שיעורי הנכות וגובה הקצבאות להם זכאים החולים. אם אתם סובלים מהמחלה, רצוי להגיש תביעה לביטוח הלאומי על מנת לממש את הזכויות המגיעות לכם, שכן קצבאות אלה יוכלו לסייע לכם משמעותית בהתנהלות היומיומית שלכם ולהקל עליכם גם מבחינה כלכלית – עניין אשר יאפשר לכם לנהל אורח חיים מעט נוח יותר.

השארת תגובה