תנועת השמאל 'דרכנו', פועלת בניגוד לחוק

תנועת "דרכנו" הפועלת לעידוד ההצבעה ביום הבחירות, עושה זאת כך לכאורה, בעיקר במעוזי השמאל תוך הפרת הוראות ועדת הבחירות המרכזית

אהוד ברק דובר בכנס תנועת דרכנו (תמונה באדיבות תנועת דרכנו).
אהוד ברק דובר בכנס תנועת דרכנו (תמונה באדיבות תנועת דרכנו).
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בסמוך לכל מערכת בחירות, מגיחה לפתע תנועה המשתלטת על סדר היום הציבורי כשהיא מציבה לעצמה כיעד, לפעול להגדלת אחוזי ההצבעה בבחירות. אלא שלרוב מדובר בארגונים הממומנים על ידי בעלי ענין, לרוב מחו"ל מה שמעלה שאלות בדבר חוקיות המיזם.

מתברר, כי ארגון 'דרכנו' הפועל להמרצת אזרחים לצאת ולהצביע ביום הבחירות, ונחשב לארגון המזוהה עם השמאל, פועל בניגוד לחוק.

מקלטות ומסמכים המתעדים את פעילות הארגון נחשפים פעילות השטח של הארגון, המכוונת לעידוד מאסיבי של הצבעה, בעיקר באזור המרכז ובאזורים שבהם שיעור ההצבעה למרכז־שמאל גבוה יחסית. על פי המידע, ייתכן כי התנועה מפירה את הוראות ועדת הבחירות המרכזית ואת ההנחיות שקבע לה השופט מלצר בבחירות בספטמבר.

יצוין, כי "דרכנו", שנוסדה לפני בחירות 2015 בשם "V15", פועלת לכאורה לעודד הצבעה בקרב מצביעי השמאל, אך מסרבת בעקביות להירשם אצל מבקר המדינה כגוף פעיל בבחירות, עניין שהיה מתיר לה לפעול באופן מפלגתי בחופשיות – אך היה מחייב אותה לחשוף את זהות התורמים ופרטים ארגוניים נוספים.

במסגרת מעמדה, התנועה מנסה "ללכת בין הטיפות" – לא להפר את הוראות ועדת הבחירות, אבל עדיין להשפיע דרמטית על הבחירות. בהחלטה שניתנה ערב בחירות ספטמבר הצהירה התנועה כי תפעל רק לעידוד הצבעה כללי, ש"אינו נעשה במשותף או בזיקה לגוף פוליטי כלשהו, וקמפיין זה ייעשה באופן שוויוני מבחינת הפיזור הארצי באזורים שבהם שיעור ההצבעה בבחירות האחרונות היה נמוך".

לפי הדיווח, "דרכנו", לכאורה, מפירה את ההצהרות הללו בשני אופנים: ראשית, היא פועלת בעיקר באזור המרכז ועל בסיס מאגרי מידע של אנשים המזדהים עם ערכי המרכז־שמאל, והיא אינה עורכת קמפיין לעידוד הצבעה כללי; שנית, התנועה משתפת פעולה עם גורמים פוליטיים־מפלגתיים מובהקים הקשורים למפלגות השמאל, בניגוד להנחייתו של מלצר.

"דרכנו" מחזיקה במאגר מידע של יותר מ־370 אלף איש, שנאסף במהלך פעילויות שונות דוגמת עצרת רבין, עצומות שיזם הארגון והפגנות. מידע זה משמש בסיס לניתוח וליצירת קמפיין לעידוד ההצבעה, שיתמקד באופן טבעי באנשי מרכז־שמאל. בהקלטה שהגיעה לידי העיתון נשמעת שיר שטיסאני.
רכזת מתנדבים של "דרכנו", מודה כי רשימות התפוצה של הארגון ממוקדות בעיקר באנשים המזדהים עם ערכי השמאל. כשלדבריה, "370 אלף איש במאגרים שלנו, של אנשים שתמכו ב'דרכנו' ביוזמות כאלה ואחרות. 'דרכנו' מאמינה שיש רוב מתון במדינה שמאמין באותם ערכים ליברליים למיניהם, מדינה יהודית ודמוקרטית ומיגור הגזענות וההסתה. אם אתה מאמין בדברים האלה, גם האנשים שאנחנו מתקשרים אליהם מאמינים בהם".

לדבריה, גם מבחינה גיאוגרפית המיקוד די ברור: "בגדול רוב האנשים שיש במאגר שלנו הם אנשים מאזור גוש דן או מהמרכז".

השארת תגובה