זו האמת מאחורי השקר "צדק חברתי"

הספר שמוכיח כי "צדק חברתי" פוגע בעניים, בחלשים, בשגשוג ובבטחון יוצא לאור עכשיו בישראל. תומס סואל הוא אחד מהאינטלקטואלים הציבוריים הידועים והמצליחים בארה"ב. "המרדף אחר צדק קוסמי" הוא ספרו השלישי שיוצא בעברית

הספר
הספר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט
כולם רוצים ״צדק חברתי״. צעירים זועמים זועקים את שמו בהפגנות. פוליטיקאים מדביקים אותו למצע. אבל לאף אחד אין מושג מה זה בכלל ״צדק חברתי״, האם הוא אפשרי, והאם הוא בכלל מועיל.

צדק חברתי הוא מפעל שבלי משים לב הורס את כלל החברה תמורת עשיית צדק עבור פלח אחד קטן בה. לכן, יהיה נכון יותר לכנותו צדק אנטי-חברתי, מאחר והוא מתעלם מהמחיר שהחברה תצטרך לשלם תמורת אותה "עשיית צדק" עבור מספר קטן של אזרחים.

זו תמצית תפיסתו של תומס סואל, מחבר הספר "המרדף אחר צדק קוסמי" שיוצא לראשונה בעברית לחנויות הספרים בישראל. הדרישה ל"צדק חברתי", לשיטתו של סואל, היא הרבה יותר מאשר דרישה לתיקון עוולה.
זו תביעה לצדק קוסמי — צדק שבו העולם, הטבע, ההיסטוריה, החברה ואפילו הרצון והנטיות האישיות של הפרט יתיישרו לפי משאלות ליבו של מתכנן יודע כל, בדרך שתספק לכל בני האדם שוויון מוחלט בתנאים ובתוצאות.

אך כפי שמראה תומס סואל בספר, כל ניסיון להשיג "צדק חברתי" שכזה, יוביל תמיד לאי-צדק חמור מזה שניסה לתקן.

  • האם פעילי הצדק החברתי מונעים מחמלה או מתאוות כוח ותהילה?
  • מדוע האפליה המתקנת פוגעת בעיקר בקבוצות שהיא מבקשת לסייע להן?
  • כיצד חקיקה המודרכת על ידי עקרונות צדק קוסמי ממוטטת את יסודות הדמוקרטיה?
  • מדוע רדיפת שלום והתפרקות מנשק מובילות דווקא למלחמה?
סואל, כלכלן ופילוסוף פוליטי אמריקני, מוכיח בספר כי המרדף אחר "צדק קוסמי" פוגע תמיד בשוויון בפני החוק, מערער את זכויות הפרט, ולא-פעם גם מוביל להקמת משטרי זוועה רצחניים.

תומס סואל, עמית בכיר במוסד הובר, גדל בהארלם ובנעוריו נשבה בקסם המרקסיזם. עבודתו כמתמחה בממשל הפדרלי הפכה אותו עד מהרה לליברטריאן. סואל חיבר יותר משלושים ספרים, בהם יסודות הכלכלה ועימות בין השקפות. רבים מספריו האחרים עוסקים בסוגיות של גזע, השכלה וצדק. זוכה המדליה הלאומית של ארצות הברית בתחום מדעי הרוח.

על רקע יציאת הספר, יתפרסם בחודש מרץ הקרוב הפרויקט "העשור האבוד של המחאה החברתית" שבו יסכמו אישי ציבור ועיתונאים את הנזקים האדירים להם גרם השיח החברתי שחוללה המחאה. 

תגובה אחת
  1. בגלל ה"צדק חברתי" החרדיות נמנעות מללכת לאקדמיה, ה"צדק חברתי" דורש מרצות שילמדו גברים חרדים ומרצים שילמדו בנות חרדיות… שילכו ללמוד מאוניברסיטאות בארה"ב שיש שם תכניות לחרדים, הכל מופרד שם כי אין שם "צדק חברתי"…

השארת תגובה