מדרסים לחולי סוכרת – כל מה שחשוב לדעת

מדרסים
מדרסים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בעידן שבו אנו חיים, קיימים סוגים שונים של מדרסים. תחום זה יכול להיות מבלבל מאוד עקב היות השוק מוצף במגוון גדול של חברות שונות ומדרסים מכל הסוגים. חשוב לזכור כי כשניגשים לבחון אילו מדרסים לנעל הכי טובים עבורנו יש לקחת בחשבון שלפעמים לכל אחד יש סיבה שונה שבגללה הוא זקוק למדרסים ולכן התאמת המדרס צריכה להיעשות באופן אישי. אצל חולי סוכרת יש כשל בייצור האינסולין, האחראי על פירוק הסוכר בגוף, מה שגורם לרמות גבוהות של סוכר בדם. אי סדירות ברמות הסוכר בדם עלולה לגרום לנזק למערכת העצבים ולמערכות נוספות בגוף, אך ניתן לאזן אותה באמצעות תזונה נכונה, התעמלות ושמירה על הגוף מפני פציעות. אבל איך זה קשור לרגליים? איך אפשר לטפל בזה ואיך מדרסים משתלבים בתמונה?

התשובה היא מדרסים מותאמים אישית לחולי סוכרת.

למה חולי סוכרת כל כך רגישים לפציעות בגפיים?

בארצות הברית בלבד, נערכות מדי שנה מעל 80 אלף כריתות של כפות רגליים אצל חולי סוכרת. לפי נתונים סטטיסטיים, כעשרים אחוזים מכלל חולי הסוכרת יפתחו לאורך חייהם כיב בכף הרגל. מתוכם, כ-20 אחוזים יאלצו לעבור כריתה של כף הרגל.

איך זה קורה?

פגיעה במערכת העצבים בעקבות המחלה עלולה להוביל לפגיעה בעצבים התחושתיים באזור הגפיים, לצד אספקה דלילה של דם לאזור.  הדבר מלווה בתחושות של נימול  ואובדן תחושה בעיקר ברגליים.

בעקבות אובדן התחושה, חולי סוכרת עלולים לסבול מפצעים וחתכים בלתי מורגשים. אלה עלולים להתפתח לפצעי לחץ ובמקרים חמורים גם לנמק וכריתה של הרגל.

פגיעות נוספות שעלולות להיגרם לחולי סוכרת ברגליים הן שברים קטנים בעצמות כף הרגל. בגלל חוסר תחושה, החולים אינם מודעים לפציעה, משתמשים ברגליים כרגיל ומחמירים את הפגיעה.

אחת מצורות ההחמרה הנוספות של המחלה עשויה להיות מחלה היקפית של כלי הדם, היצרות עורקים וירידה משמעותי במחזור הדם בגפיים. כתוצאה, הרגל אינה מקבלת את אספקת החמצן וההזנה הדרושה לה והדבר ניכר בשינוים בצבע העור, אך גם בסיבוכים בעקבות פציעה, יובש ונפיחות של כף הרגל, כיבים, זיהומים ועוד.

בין היתר, חולי סוכרת נדרשים לבדוק באופן יומיומי וביסודיות את כפות הרגליים שלהם כדי להימנע מהבעיות הללו.

כיצד ניתן להגן על כפות הרגליים מפני נזקי הסוכרת?

 1. חולי סוכרת זקוקים לגרביים חלקות וללא תפרים, העלולים לגרום לחיכוכים ופציעות. הגרביים צריכות להיות הדוקות, אך לא מדי ויש לוודא שאינן מתקפלות בתוך הנעל.
 2. מדרסים אורתופדיים מיוחדים עם חומרים אנטי בקטריאליים, המייצרים שוויון עומסים על כף הרגל, מונעים לחצים באזור אחד של כף הרגל, משחררים את הלחצים ומבטיחים שלא יוצרו כיבים, או פצעי לחץ. מדרסים לחולי סוכרת מיוצרים מחומרים מיוחדים, המתאימים במיוחד למצבן הרגיש של כפות הרגליים הסוכרתיות ומסייעים גם בשמירה על כף הרגל מפני מצב של עור מיובש וסדוק.
 3. נעליים מיוחדות – ללא תפרים פנימיים, תיבת בהונות רחבה וחלקה, רפידות נשלפות – כדי להשאיר מקום למדרסים, סוליות מיוחדות להפחתת עומסים וזעזועים.
 4. שמירה על תזונה נכונה והקפדה על פעילות גופנית – מסייעות לאיזון רמת הסוכר בגוף, לתפקוד תקין של כל המערכות והפחתת הסיכון לפציעות ופגיעות שונות.
 5. רחיצה יומיומית של כפות הרגליים במים חמימים לפרקי זמן קצרים, ייבוש יסודי ושימוש בטלק כדי למנוע הזעה.
 6. מריחה של קרם לחות מהיר ספיגה על כפות הרגליים לפני השינה.
 7. שימוש קבוע בנעליים וגרביים – אין ללכת יחפים.
 8. הגנה על כפות הרגליים מפני טמפרטורות גבוהות, או נמוכות במיוחד
 9. הרמה של כפות הרגליים בזמן ישיבה כדי לסייע לזרימת הדם
 10.  תנועה מכוונת של כפות הרגליים למשך 3 פעמים ביום, להמרצה של זרימת הדם.
 11. הפסקת עישון – עישון מפחית את זרימת הדם לכפות הרגליים.

לסיכום – מדרסים כפתרון מקיף לשמירה על כף רגל סוכרתית

מדרסים מותאמים אישית לכף הרגל הסוכרתית מסייעים במניעה של פציעות מיותרות, שומרים על יציבה נכונה ומתקנים את אופן הנחת הרגל על הקרקע.

יחד עם שינויים אלה מגיעים גם שיפור תחושת הנוחות הכללית, הפחתת כאבי גב, מפרקים ורגליים, שמירה על חלוקה שווה של העומסים על הרגליים, תמיכה בעקב ובקשת כף הרגל ועוד.

עבור חולי סוכרת, האפשרות להתחיל שימוש במדרסים מתחילה לאחר טיפול בפצעים ויבלות שכבר נוצרו על הרגל. לאחר תחילת השימוש במדרסים, הלחצים הרגילים בכף הרגל משתחררים והרגל יכולה להתחיל להחלים, תוך המשך הגעה עקבי ומסודר לביקורת רפואית.

המדרסים המיוחדים לחולי סוכרת מציעים מדרך רך ונעים לכף הרגל, הגנה מלאה מפני חבלות, חיכוכים ופציעות, פיזור שווה של הלחצים והקלה על הליכה.

ללא ספק, שימוש במדרסים לחולי סוכרת הוא מהלך משנה חיים המשפר את איכות החיים של חולי הסוכרת לאין ערוך, שומר עליהם מפני החמרה במצבם ומפני פגיעות נוספות ומייצר תחושת נוחות בכפות הרגליים ובכל הגוף.

השארת תגובה