הפרדה מגדרית? לחילונים מותר

אירוע מוזיקה שמיועד לנשים חילוניות בלבד צפוי להתקיים בחיפה ואף זוכה לחסות של העירייה, חודשים ספורים לאחר שאירוע שתוכנן לבני המגזר החרדי בעיר בוטל משום שנועד לגברים

מוטי שטיינמץ בקומזיץ
מוטי שטיינמץ בקומזיץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

השבוע מתקיים אירוע מוזיקה לנשים בלבד בעיר חיפה. האירוע שמתקיים בבית קהילות, שהינו מבנה עירוני וציבורי, מיועד לנשים בוגרות ומהווה קדימון למסיבת פורים לכבוד חודש אדר. במודעת האירוע מופיע, "מסיבה לנשים. נשים מעל גיל 35 מוזמנות לאירוע".

אולם בעוד האירוע מתקיים בחסות ומימון עיריית חיפה, רק לפני מספר חודשים קבע ביהמ"ש וכן היועמ"ש שאסור לקיים אירועים בהפרדה בכלל בחיפה. על פי קביעת מנדלבליט, אסור לקיים אירוע בהפרדה אפילו ללא מימון עירוני כל זמן שזה בנכס עירוני ואכן מופע המוזיקה העירוני שהיה אמור להתקיים במרכז הקונגרסים בחיפה בהשתתפות מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ – בוטל.

אולם כנראה שבנושא הזה קיים הבדל בין חרדים לחילונים. עיניכם הרואות, למרות דעת היועמ"ש, מתקיים אירוע מוזיקה לנשים בלבד וזה לא מפריע לאף אחד. יתירה מכך, סגן ראש העיר בחיפה, דובי חיון המשמש בתפקיד מטעם מרצ, לא הבין על מה המהומה ואמר כי "לכבוד יום האשה זה לגיטימי שיהיה רק לנשים".

חברי מועצת העיר החרדים תקפו בחריפות את האפלייה המקוממת. נציג דגל התורה מנחם קפלן ציין שרק לאחרונה נאסר טיול לנשים בלבד. גם חבר המועצה מהבית היהודי יואב רמתי ציין שאינו מבין למה אירוע לנשים בלבד מותר ואירוע לנשים חרדיות אסור. סיכם את זה חבר המועצה מש"ס אורי אוזן, שציין כי העירייה קובעת בעצם שכישנם אירועים בהפרדה למגזר מסוים הרי זה מותר ואילו כשמדובר בציבור חרדי המצב שונה.

ארגון 'בצלמו' שיגר מכתב חריף ונוקב לעירייה ולמשנה ליועמ"ש הגברת דינה זילבר, ממונת "המאבק בהדרה", ובה דרש להתערב ולמנוע את האירוע המתוכן או לחילופין לקבוע שמותר לקיים גם אירוע חרדי בהפרדה. במכתב צוין שפסיקת ביהמ"ש קבעה שחייבים לקיים אירוע מקביל באירועי מוזיקה. ורק באירועים ייחודים כמו מרתון או אירוע העצמה נשית ניתן לקיים בהפרדה.

מארגון בצלמו נמסר: "יצא המרצע מהשק. אין שום בעיה של הדרה, אלא חינוך מחדש לציבור החרדי. בעוד אירוע מוזיקה לגברים בלבד לא רק שבוטל אלא אף נאסר קיומו השטח עירוני למרות שמארגני המופע הסכימו לשלם עלות מליאה ללא חסות העיריה. אירוע מוזיקה לנשים בלבד מתקיים בשטח עירוני ובמימון מלא עם לוגו וחסות. אנחנו דורשים מיידית הם מהמשנה ליועמ"ש הגברת דינה זילבר והן מיועמ"שית העיר חיפה לבטל את האירוע, ככל שלא יתברר שוב אין כאן מניעים של צדק ומאבק בהפרדה, אלא ניסיון לכפות על הציבור החרדי לא לחיות באורח חייו".

'כל ישראל' פנה לעיריית חיפה ולמשרד המשפטים בכדי לקבל את תגובתם, אולם עד לרגע ירידת העיתון לדפוס זו לא התקבלה.

השארת תגובה