המסע לטורקיה: תפילה על קברו של הגר"ח פלאג'י זיע"א

חרף המתיחות השוררת בעולם בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, התקיימה הנסיעה המסורתית לקברו של רבי חיים פלאג'י באיזמיר שבטורקיה

בבית הכנסת המרכזי באיסטנבול ״נווה שלום״
בבית הכנסת המרכזי באיסטנבול ״נווה שלום״
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המסורת במוסדות 'תפארת רפאל' בת"א בראשות הרב שלמה זביחי שליט"א אינה נפסקת! מעל 30 שנה יוצאת קבוצת תלמידי חכמים ועמך ישראל לציונו הקדוש של רשכבה"ג רבינו חיים פלאג'י זצ"ל באיזמיר שבטורקיה ביום פטירתו לתפילות ובקשות למען כלל עם ישראל.

הקבוצה מורכבת מתלמידי חכמים מפורסמים בראשות הגאון הרב עזרא בר שלום שליט"א חבר בית הדין הגדול בירושלים, שאליהם מצטרפים ראשי קהילות מחו"ל להעתיר תחינה על קהילתם ועמך ישראל. לפני מספר שנים עמד בראש הקבוצה הראשון לציון רבנו יצחק יוסף שליט"א שמאז שנבחר לתפקידו נבצר ממנו להגיע שוב לטורקיה.

הרב רפאל זביחי הי"ו עורך העלון השבועי הוותיק 'תפארת רפאל' מספר: "מי שפרסם את רבנו חיים פלאג'י זצ"ל בדור האחרון, היה מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל, שאין הלכה שאינו מזכיר את דעת הגר"ח פלאג'י ואף היה מקפיד להשתתף בכל שנה בהילולא המרכזית שאנו מקיימים לכבודו. ידועה הייתה קרבתו של אבי מורי הרב שלמה זביחי שליט"א למרן זצ"ל עקב שימושו את מרן רבות בשנים, עוד בהיותו רבה הראשי של תל אביב יפו. פעם אחת כשביקרנו אצל מרן זצ"ל מיד אחרי חזרתנו משהות בטורקיה אצל הצדיק, פנה מרן זצ"ל אל אבי במספר שאלות ורצה לדעת בצורה מפורטת איך עברה הנסיעה והאם התנכלו אלינו הטורקים באיזו צורה שהיא. מרן זצ"ל הזכיר כמה פעמים את תשוקתו לבקר אצל הצדיק והיה ממנה את אבי כשלוחו לתפילה אצל הצדיק. ומי שגילה את ציונו הקדוש של הגר"ח פלאג'י היה אבי מורי הרב שלמה זביחי עקב מעשה מרתק שהיה בעת שהותו באיזמיר כשנשלח לשם להציל יהודים שברחו מאירן לישראל דרך פקיסטן וטורקיה כשהיה עוזרו של השר הרב יצחק פרץ במשרד הקליטה".

השנה התקיימה הילולת הצדיק ברוב עם הדרת מלך בסמוך לקברו כשהמשטרה הטורקית מאבטחת את באי המקום, בהשתתפות היהודים המקומיים, בליווי תזמורת טורקית, ובסעודת מצווה מפוארת שהאוכל אליה הובא מארץ ישראל במבצע מורכב ומסובך ובעלויות רבות.

מיד עם נחיתת חברי הקבוצה בטורקיה חולקו להם מסכות, כדי להימנע חלילה מהדבקות בנגיף הקטלני קורונה. הקבוצה ביקרה בכמה בתי קברות יהודיים שכידוע גדולי עולם וענקי רוח קבורים בטורקיה. כמו כן ביקרו בבתי הכנסת ובמוסדות היהודים שעדיין פעילים בטורקיה. לדברי הרב זביחי התיאום המוקדם מול ראשי הקהילה היהודית היה הכרחי להצלחת המסע ולבטיחות המשתתפים, שמשנה לשנה ניתן לחוש את העוינות מצד התושבים המקומיים כלפי הישראלים. אך כמובן ששלוחי מצווה אינם ניזוקים וזכות הצדיק הינה מגן עלינו ועל כל ישראל.

השארת תגובה