ערב בחירות: כולם שוברים ימינה

גפני מדלג בין יישובי גוש עציון, מטה חצי-אנונימי מאגף את סמוטריץ', ביקור במוזיאון גוש קטיף, התנגדות לתכנית המאה והצהרות היסטוריות – המרוץ לבחירות מצמיד את הח"כים החרדיים עמוק לימין

פרוש במוזיאון
פרוש במוזיאון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מלאכתם של ראשי המפלגות החרדיות לא קלה בימים אלה. מתוך הבנה שציבור מצביעיהם דורש ימניות ובשאיפה לקחת קולות מקרב הציונות דתית, עליהם לנקות את תדמית השמאלניות שדבוקה בהם מאז ומקדם. ומי שראה השבוע את ח"כ משה גפני מדלג בין יישובי גוש עציון ליישובי בנימין, יכול להבין במה מדובר.

"מטה הציונות הדתית למען יהדות התורה", כך נקרא גוף חצי מסתורי, הפועל כמטה מאורגן עם דוברות סדורה. באופן רשמי המפלגה לא פורסת עליו חסות, אך מי שמפעיל אותו הם בכירי 'דגל התורה'. מטרת המטה היא לנגוס בקולות חרדליי"ם, שלכאורה נותרים ללא מענה: מצד אחד סיכוייו של בן גביר לעבור חסימה קלושים, מצד שני מפלגת 'ימינה' לא מספיק חרדית עבורם.

בחוד החנית ניצב ח"כ לשעבר יצחק פינדרוס, שהוא, בניגוד לעמיתיו, איש ימין אידאולוגי, לא רק בעתות קמפיין בחירות. הוא מסייר בין היישובים, נפגש עם פעילים ורבנים, ואף הצליח להוציא תמיכה מסוימת מראש ישיבת אלון מורה, הרב אליקים לבנון.

צעד אחד רחוק מדי לקחה 'יהדות התורה', כשפתחה חזית ישירה מול שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'. היה זה בעקבות פרסום לפיו משרדו אישר לנשות הכותל להניח תפילין בתחנות רכבת, מה שהוביל למתקפה: "מסתבר ששר התחבורה החליט שהפרהסיה הדתית הציבורית שלנו כבר לא כ"כ חשובה. מפלגת 'ימינה' פשוט מאבדת כיוון. נראה כי השיקולים התורניים וההלכתיים פשוט נעלמים", נכתב בהודעת המטה הסרוג של המפלגה החרדית.

סמוטריץ' זעם על הפרסום, והחליט לא לעבור לסדר היום. לפי פרסום ברשת ב', הוא העביר לגפני את המסר הבא: "כל היום אתם תוקפים אותנו, אתה רוצה עימות? גם אנחנו יודעים, יש לנו מספיק חומרים לגביך". המסר נקלט ובמפלגה החליטו להנמיך את גובה הלהבות.

"ההוראות שקיבלתי מגדולי התורה כל השנים, לא היו אפילו פעם אחת להחזיר חלקים מארץ ישראל, תמיד תמכנו בימין – אף פעם לא תמכנו בשמאל", דברי יו"ר 'דגל התורה' ח"כ משה גפני, בסרטון בחירות על רקע מוזיקה נוגה, שיצא לאור ביום בו סייר ביישובי גוש עציון ובנימין.

והצלע החסידית של 'יהדות התורה', ממשיכה אף היא לגייס במרץ את קולות הימין במגרש מוכר יותר – חסידי חב"ד. בערב שבת, הושק קמפיין הבחירות בכפר חב"ד, בראשות סגן השר מאיר פרוש ונציגי החסידות. הסלוגן הנבחר: "הרשימה החרדית ביותר בגוש הימין", כהתאמה להוראתו של הרבי זיע"א.

פרוש ציין בדבריו כי אגודת ישראל מאז ומקדם הייתה עמוק בימין. "יהדות התורה מעולם לא תמכה בממשלת שמאל. שאף אחד לא יגיד שאנחנו פחות ימניים ממנו". פרוש רמז להתנגדות לתוכנית המאה של הנשיא טראמפ: "ממש לא משנה אם אלו שטחי A או B או C, אסור לוותר על שום שטח מארץ ישראל לערבים".

בהמשך השבוע ערך פרוש ביקור במוזיאון גוש קטיף בירושלים, וקיבל את 'אות יקיר ההתיישבות'. "כבן לאבי הרב מנחם פרוש ז"ל, שהציל ברגע האחרון את מתחם קבר רחל ממסירתו לערבים, אני נחוש לעמוד על המשמר ולהמשיך לשמור על ארץ ישראל גם בעתיד", הבטיח.

השארת תגובה