אחרי החורף: סודרו ההצפות במערת המכפלה

בשנים האחרונות, לצד הקשיים שמערימה הנוכחות המוסלמית על ביצוע שינויים במתחם מערת המכפלה, הצליחה המועצה הדתית קרית ארבע-חברון להוביל שינויים לרווחת המתפללים והמבקרים

מערכת המכפלה 1
מערכת המכפלה 1
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחרי תקופה ארוכה שהמתפללים ברחבת התפילה המרכזית של מערת המכפלה סבלו מקור ודליפות גשמים, ביוזמת המועצה הדתית קרית ארבע-חברון בוצעו עבודות שדרוג משמעותיות לרווחת המתפללים והמבקרים במקום. במקביל לעבודות השדרוג שבוצעו ברחבה המרכזית שבין אולם אברהם לאולם יעקב, התקיים דיון בוועדת החוץ והבטחון בנושא הנגשת מערת המכפלה לאנשים עם מוגבלויות.

במהלך הדיון שהתקיים בנוכחותם של יו"ר הועדה ח"כ גבי אשכנזי, השר לשירותי דת יצחק וקנין וראש המנהל האזרחי תא"ל רסאן עליאן, התקבלו החלטות בנוגע להנגשת מערת המכפלה לאנשים עם מוגבלויות בתוך שנה. "לשמחתנו ישנה עלייה דרמטית בביקורים של יהודים במערת המכפלה", אומר יוסף דיין, יו"ר המועצה הדתית קרית ארבע-חברון. "המועצה הדתית עושה כל מאמץ כדי להנגיש את המקום לכל המתפללים והמבקרים".

לדבריו, מאחר ומדובר במקום רגיש שנמצא בשליטת הוואקף, כל שינוי מזערי ברחבת המערה דורש אישורים מיוחדים ותהליכים מתישים. "מערת המכפלה נמצאת במיקום רגיש ומאתגר", הוא אומר. "כל דבר דורש אישור מהמנהל שדורש אישור מהוואקף. אנחנו מנהלים מאבק מתמשך ועיקש כדי להצליח להוביל לשינויים במקום, זאת משום שהמוסלמים מסרבים לכל בקשה שלנו. למרות הכל, יש סיעתא דשמיא ודברים מצליחים להתקדם לטובת המבקרים והמתפללים".

בימים האחרונים, לאחר שנים של חוסר נוחות, בוצעו עבודות שסגרו את המתחם גם מצדדיו כדי למנוע זליגת גשמים וקור. "כשהברזנט נקרע, הוצאתי מכתב לראש המנהל וביקשתי להאריך אותו עד סוף החצר ולהגביה את הרחבה כדי למנוע הצפות של מים. כמובן שלא קיבלנו לכך אישור, מה שהביא אותנו לשפר את הקיים ולהוביל מהלך שישדרג את המקום. דרשנו לצבוע את הברזל ולהחליף גם לתאורה חזקה יותר, והדבר בוצע".

מגמת הביקורים במערת המכפלה עולה משנה לשנה בצורה משמעותית, כאשר מהשנה שעברה חלה עלייה של כ-70% במספר הבאים היהודים במקום למטרות תפילה ותיירות. "לשמחתנו ישנה עלייה משמעותית משנה לשנה ויצא לי לפגוש בעצמי אנשים שהגיעו לראשונה למקום. ברוך השם הפעילות במערת המכפלה הולכת ומתרחבת, מתקיימים בה אירועים, נערכות בה בריתות, בר מצוות ומסיבות סידור. בכל שעות היום ניתן לראות שהמערה מלאה באנשים. אנחנו כמובן מייחלים שהעלייה תימשך ועם ישראל כולו יגיע למערת המכפלה".

השארת תגובה