טיפול ביולוגי חדשני לאוסטיאופורוזיס

הדסה-עין-כרם
הדסה-עין-כרם
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הטיפול, הניתן בזריקה לשם בניית העצם, ניתן לראשונה בארץ – בבית החולים הדסה בזריקה תת עורית למטופלת עם אוסטיאופורוזיס קשה

אוסטאופורוזיס היא מחלת שלד שכיחה המאופיינת בירידה בחוזק העצם ובסיכון מוגבר לשברים. אחת מכל שתי נשים מעל גיל 50 ואחד מכל 5 גברים יחוו שבר במהלך שנות חייהם הנותרות, אשר יתרחש לאחר חבלה קלה שלא הייתה גורמת שבר לעצם תקינה. לשברים אוסטיאופורטיים – שברים הנגרמים ממחלת האוסטיאופורוזיס, כמו שברי צוואר ירך וחוליות עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת כמו, עליה בתמותה ובתחלואה לאחר השבר ואיבוד עצמאות תפקודית.

פרופ' רבקה דרזנר-פולק, מנהלת המחלקה לאנדוקרינולוגיה בהדסה עין כרם מסבירה כי התרופות הקיימות היום לטיפול באוסטאופורוזיס, הן תרופות המעכבות את פירוק העצם וכאלה הבונות עצם חדשה. בישראל הייתה קימת עד כה תרופה אחת בלבד לבניית עצם הנקראת פורטיאו (אנאלוג של הורמון הפאראתירואיד) – שהשימוש בה מוגבל לשנתיים.

התרופה החדשנית בה נעשה שימוש לראשונה בארץ – בהדסה, הינה ביולוגית ומאפשרת התמודדות שונה עם המחלה במצבה הקשה.

לפני שבעה חודשים אישר ה FDA לראשונה שימוש בתרופה חדשה וייחודית לסובלים מאוסטאופורוזיס שמסייעת בבניה של העצם וחיזוקה, כך מסבירה פרופ' דרזנר – פולק. "מדובר בטיפול ביולוגי חדשני, נוגדן מונוקלונלי כנגד סקלרוסטין, חלבון המעכב את ה- WNT PATHWAY בעצם. התרופה נקראת EVENITY – ROMOSOZUMAB – זהו נוגדן שעובד כנגד החלבון שמעכב את יצירת העצם.

כך אנו מעכבים את המעכב! ואין מניעה לתת טיפול זה לאנשים שעברו הקרנה לשלד וניתן לתת אותו גם לאחר שנתיים של טיפול בפורטיאו.

הטיפול הביולוגי הזה ניתן בזריקה תת עורית פעם בחודש למשך שנה. מחקרים מדעיים הראו תוצאות מרשימות מאוד עם טיפול זה בהורדת היארעות שברים.

"עלינו לעשות הכל כדי למנוע את השבר הראשון. יתרה מזאת, חולים שכבר חוו שבר הינם בסיכון גבוה לשבר נוסף, על כן יש לעשות מאמץ עצום למנוע את השבר הראשון והשני".

פרופ' דרזנר-פולק מבשרת: "התרופה לשמחתנו נכנסה לסל התרופות של 2020 וזוהי בשורה משמחת לכל החולים עם אוסטיאופורוזיס קשה. חיזוק העצם ימנע שברים מיותרים בחולים ובכך נשמור על בריאותם ואיכות חייהם. לראשונה התחלנו בהדסה במתן התרופה למטופלת שלנו הסובלת מאוסטיאופורוזיס קשה וזו בשורה של ממש.

השארת תגובה