נתניהו 'לא סופר' את הפריפריה

בנט ושקד כבר ניהלו שיחות עם גנץ ואנשיו, ובכנס בחירות שהתקיים בחיפה נתניהו סיפר על כך שהם מקיימים שיחות עם יועצו הבכיר של בני גנץ האסטרטג ישראל בכר הנחשב לידיד אישי של השניים

קלפי צבאית
קלפי צבאית
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תוכנית המאתיים

המסקנה העיקרית מהימים האחרונים היא שנתניהו רוצה לנצח את הבחירות הרבה יותר ממה שבני גנץ רוצה. מהרגע שנפתחה מערכת הבחירות השלישית הוא לא נח לרגע. במהלך הפריימריז על ראשות הליכוד חתר נתניהו למגע עם השטח. הוא נכח במספר אירועים בכל ערב, פגש אלפים ולחץ ידיים למאות אנשים שהרגישו שהם נוגעים באבק כוכבים, משהו שלא היה להם הרבה זמן. נתניהו נחשב לחלש ביחסי אנוש, רבים מאלו שסיימו לעבוד במחיצתו עזבו בטריקת דלת, חלקם נהפכו לעדי מדינה בתיקים המתנהלים נגדו בימים אלו, אבל את החיבור שלו עם הבייס הליכודי אף אחד לא יקח ממנו.

האיש אשף בהופעות ציבוריות וממרום גילו ושבעים שנותיו הוא משלהב את ההמונים בכנסים כמו מתמודד צעיר שעושה כעת את הניסיון הראשון להיות ראש ממשלה. ביבי מכיר את הלך הרוח של בוחריו והוא יודע לפרוט להם על הנימים הרגישים ביותר וגם להפחיד אותם עם עתיד שחור במקרה שגנץ ירכיב את הממשלה. יותר מזה הם כבר לא צריכים כדי להיהפך לפעילים אקטיביים בשטח.

נתניהו לא סופר את בוחריו מהפריפריה ותפיסת עולמו הכלכלית אותה קידם בעת שהיה שר אוצר בממשלת שרון פגעה בעיקר בהם, ועדיין הוא נחשב אצלם למנהיג האולטימטיבי ולממשיכו של בגין. את הלימון הזה סוחט נתניהו עד תום. אל הסוגיה הכלכלית יש להוסיף את הסוגיה הביטחונית, ולמרות העובדה שאחוז גבוה מתושבי הדרום ועוטף עזה נמנים על מצביעי הליכוד, נתניהו גורר רגליים מול טרור הבלונים מבית היוצר של החמאס ובימים בהם אין גרירת רגליים הוא מעביר לעזה מזוודות של כסף המגיעות מקטאר.

הצוות האסטרטגי של נתניהו נשבע לעצמו לשחזר את מופעי הבחירות של נתניהו וגם הפעם הוא מתזז מידי ערב מכנס בחירות אחד למשנהו. אין אזור בו הוא לא עורך לפחות כנס אחד, אין עיר משמעותית שנתניהו מדלג עליה. בכל הכנסים הוא מתחיל עם מה שתפס את סדר היום התקשורתי אבל הסיפא זהה: "אם נוציא מאתיים אלף מצביעים שישבו בבית בסיבוב השני נגיע לשישים ואחד מנדטים ונקים ממשלה ימנית", דברי נתניהו.

מנהלי קמפיין הליכוד ביצעו בדיקות עומק בעיקר באזורים המוגדרים ימניים ובהם חלה נסיגה במספר המצביעים ואליהם הם מכוונים את עיקר הקמפיין. היעד של נתניהו הוא שישים ואחד מנדטים לבלוק הימין ללא ליברמן ובשביל זה הוא חייב למקסם את אחוז ההצבעה הימני ואת זה הוא עושה באמצעות קמפיין הפחדה מהאפשרות שגנץ יהיה זה שיקים ממשלה.

לצוות של 'כחול לבן' אין תשובה להופעותיו של נתניהו וכשגנץ כבר יוצא לאחת כזו הוא חוזר עם שלל של תקלות מביכות המטילות צל כבד על יכולתו לנהל מדינה. החל ממבוכת הטלפרומטר שאינו מסוגל לנאום בלעדיו וכלה במבוכת השכחה שפקדה אותו כשניסה להיזכר איזה יום היום ובאיזה יום נאם בוושינגטון, שני אירועים שהעלו את מפלס הרחמים כלפי האיש. אל המבוכות הללו צריך להוסיף את העובדה שכל קמפיין הפחדה שהם דוגמים כדי לחזק את ההצבעה לכחול לבן רק מחזק את נתניהו. האלקטורט מעדיף את מה שנראה לו מוכר ויציב וביבי עונה על שתי ההגדרות, גנץ אפילו על אחת מהן לא עונה.

כאחד שחי ונושם סקרים, ביבי מקבל מאנשיו נתונים על בסיס יומי ובהם הוא רואה שמפלגת 'ימינה' לא נמצאת בסכנת נפילה אל מתחת לאחוז החסימה ולכן אין בעיה בשליפת הקשית ובשתיית הקולות. עוד 1,400 קולות למפלגת ימינה בסיבוב הראשון ומדינת ישראל לא היתה היום בסבב בחירות שלישי. 'ימינה' לא צלחה את הסבב הראשון רק בגלל מסע שתיית הקולות אליו יצא נתניהו באמצעות קמפיין 'גיוועלד' מתוכנן היטב, מסע שהחל בעיקר בגלל התיעוב של משפחת נתניהו לצמד שקד ובנט.

ביבי למד את הלקח והוא יודע שהוא צריך את 'ימינה' מעל אחוז החסימה אבל הוא גם יודע ש'ימינה' גדולה פירושה מסע סחטנות מורט עצבים עם סיכוי טוב לעריקה לקואליציה עם 'כחול לבן'. בנט ושקד כבר ניהלו שיחות עם גנץ ואנשיו, ובכנס בחירות שהתקיים בחיפה נתניהו סיפר על כך שהם מקיימים שיחות עם יועצו הבכיר של בני גנץ האסטרטג ישראל בכר הנחשב לידיד אישי של השניים. זה אותו בכר שהיה האסטרטג של נתניהו במסע הבחירות בשנת 2009. בכר מכיר את נתניהו טוב יותר מכל אחד אחר. הוא מכיר את נקודות החולשה של נתניהו והוא גם היחיד בעשור האחרון שלא עזב אותו בטריקת דלת, מה שגרם לנתניהו להריץ אליו שליח לפני סבב הבחירות הראשון אך הוא ענה בשלילה.

בנט ושקד עושים הכל כדי להרים את גובה הלהבות מול נתניהו. הניסיונות שלהם לאתגר את נתניהו עם יוזמות ימניות וללא תיאום עם הממשל האמריקאי רק מוסיפים שמן למדורה. "כולם הולכים על הראש של הציונות הדתית, יש לנו כולה שבעה מנדטים", אמר בנט השבוע בנאומו במליאה. בהמשך דבריו אמר בנט: "רוצים שהציונות הדתית תישאר 'ילדי הכאפות' של המדינה, רוצים שנישאר שר המדע שאומר דבר תורה בתחילת ישיבת הממשלה ואחר כך שותק".

בנט שהחליט לנצל את הבמה לא עצר לרגע ועקץ את נתניהו: "היה לנו שר מדע וחלל, ככה אהבו אותנו, אמרו לנו בניהול ענייני המדינה לכו הצדה. היום יש שר ביטחון עם כיפה, אנחנו בקבינט ומביאים תוצאות. עד לפני עשר שנים היה לנו ראש ממשלה עם נאום בר אילן. אני הצגתי תכנית ריבונות ופתאום מדברים ריבונות", ושוב הדליק את חברי הליכוד כשהוא לוקח לעצמו קרדיט מלא על השיח הימני בשבועות האחרונים ועל כך שגרר את ראש הממשלה לפעול כפי שמצופה ממנו. התיעוב בין הצדדים הוא הדדי והפינג פונג הזה לא יסתיים גם אם תקום ממשלה. לנתניהו נשאר לקוות שברגע האמת בנט ושקד לא יממשו את חזונם להיפטר ממנו ויעדיפו ממשלה בראשות גנץ.

קמפיין בצבע חרד"ל

משהו לא טוב עובר על יהדות התורה. בשבוע שעבר נכתב כאן על דרך קבלת ההחלטות ועל הקשיים שמערימים חלק מעוזרי הח"כים על הצוות האסטרטגי המנהל את הקמפיין. הפעם זה מגיע מכיוון הציונות הדתית שנהפכה למחוזרת ע"י ח"כי המפלגה. אין זה סוד שישנו ציבור חרד"לי גדול מאוד שאין לו למי להצביע בבחירות הקרובות. הם לא רואים בבנט ובשקד מייצגים ראויים לעמדותיהם. הרב דוד חי הכהן הנחשב לדמות רבנית מובילה בקרב הקהל הזה סובר שהעמדת אשה חילונית זה גובל בחילול ה'. תמיכה בעוצמה יהודית ובאיתמר בן גביר בזמן שיש סקרים שמראים שהם לא עוברים את אחוז החסימה גם לא באה בחשבון ובעיקר בגלל תוצאות הבחירות האחרונות שהתוצאה שם דיברה בעד עצמה.

אל הוואקום הזה ניסתה להכנס יהדות התורה כשמפעיל המהלך היה סגן שר החינוך מאיר פרוש. האיש מוכר בחוגי הימין ולא מהיום ואם בכל מערכת בחירות הוא מנסה למשוך קולות של ימניים חרדים כדוגמת חב"ד, אין סיבה שלא יעשה את זה גם מול החרד"לים. "אנחנו עושים פעילות לאורך כל השנה בקרב הקהל הציוני דתי וטבעי שנעשה הסברה גם לקראת הבחירות", אומר לי בכיר ביהדות התורה תוך שהוא מתחמק מהשאלה שלי האם התועלת מצדיקה את העלות.

בהודעה שפירסם מטה הבחירות של יהדות התורה נכתב: "ראשי 'יהדות התורה' התקבלו הערב אצל הרב דוד חי הכהן שליט"א ראש ישיבת 'נתיבות ישראל' וראש קהילת 'אורות התורה' בבת ים וממנהיגי הציונות הדתית. הרב דוד חי הכהן שליט"א יודיע על תמיכתו גם בבחירות הקרובות ברשימת 'יהדות התורה. קהילתו תקים מטות בחירות להשפיע על חלקים גדולים בציבור הציונות הדתית להצביע עבור יהדות התורה".

לאור התמיכה שקיבלה יהדות התורה בסבב הבחירות הקודם, טבעי היה שגם הפעם כך יהיה. מסתבר שמה שהיה נראה טבעי לאנשי 'יהדות התורה' לא היה נראה טבעי בחצרו של הרב בבת ים והודעה נגדית לא איחרה להגיע וכך נכתב בה: "הרב הזמין ללשכתו את חברי הכנסת של יהדות התורה, ושוחח איתם על המשך תמיכתנו במפלגה בבחירות הקרובות. ראינו את כוחנו בשטח, וכאן המקום להודות לכל הפעילים ושומעי לקחו של מו"ר שהתגייסו ועשו נפשות בגבורה אחרי עמדת הרב. בגלל המצב שהגיע לפתחנו תכנית המאה של טראמפ, הרב נדרש לעסוק בנושא ולמצוא פתרון נכון להתמודדות בנקודות הבעייתיות שנמצאות בעסקה הנ"ל – הקמת מדינה פלשתינאית, בידוד ישובים ועוד. הרב בימים אלו צריך להפגש עם גדולי הת"ח והרבנים, חברי מועצות הרבנים של יהדות התורה ע"מ לשמוע מהם את עמדתם בשביל הכרזת תמיכה אפשרית במפלגה".

בשיחה עם גורם בכיר בסביבת הרב הכהן נאמר לי: "אנחנו לא עובדים אצל יהדות התורה ואין תמיכה אוטומטית, אנחנו ממתינים לתשובות בנוגע לעמדתם בסוגיית תכנית המאה". אותו בכיר הוסיף בנחרצות: "התמיכה שלנו שווה ליהדות התורה עשרים אלף קולות חדשים כי היא גרמה גם לחב"ד לתמוך ביהדות התורה". בשיחה עם גורם בכיר ביהדות התורה הוא אמר לכותב השורות: "אפשר וצריך לעשות חיבורים שיגדילו את האלקטורט, אבל הקמת מטה ציוני דתי ביהדות התורה זה כבר צעד אחד יותר מדי ומיותר".

למעט ישיבות קמפיין על צלחות בורקסים מלאות, ביהדות התורה עדיין לא עשו שום דבר אמיתי כדי לנסות ולהחזיר מצביעים אבודים שפשוט לא יצאו להצביע מסיבות כאלו ואחרות. בזמן שדרעי ואנשיו יושבים עם פעילים מרכזיים ועם ראשי המטות ברחבי הארץ, ביהדות התורה עדיין רבים על הסלוגן של הקמפיין. יו"ר ש"ס רוצה לגדול גם הפעם ולהגיע למנדט העשירי ואף הציב לאנשיו שבכל עיר מספר יעד הגדול ממספר הקולות אותו הביאו בסבב הבחירות השני.

לאחר סבב הבחירות הראשון אמר אריה דרעי לאחד ממקורביו: "התבגרתי, זה כבר לא בשבילי, אין לי את אותם כוחות ואני לא בנוי יותר למרוץ מעיר לעיר", לו"ז הסיורים הצפוף שלו מראה שהוא שכח מהאמירה הזו.

פוקס ניוז

כמעט שאין דבר יותר מעניין במערכת בחירות מאשר סקרים. ערוצי התקשורת משקיעים בהם מאות אלפי שקלים לאורך כל מערכת בחירות ולכל סוקר באשר הוא יש את המדיה איתה הוא עובד ולה הוא עורך סקרים על בסיס שבועי עד למדגם המיוחל במוצאי יום הבחירות.

אחד הסוקרים היותר מוכרים הוא קמיל פוקס שתוצאות הסקרים שלו מתפרסמות מעת לעת בערוץ 13 ומשם עושים את דרכם אל רחבי הרשת. מדובר בסוקר ותיק ומכובד שעובד שנים רבות בתחום והוא נחשב למורה דרך בחוג לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב.

איכשהו נראה שמידת הענווה לא נמצאת בארסנל המידות הטובות שלו והאמת המוחלטת שלו בתוצאות הסקרים לא נפגעת גם אל מול המציאות השונה. במהלך סוף השבוע הקודם פורסם בחדשות 13 סקר בו גוש הימין מאבד מנדטים לגוש השמאל והפער לטובת גוש השמאל רק הולך וגדל. יתכן בהחלט שזהו הסיפור האמיתי בסקר הנ"ל אבל אותי ועוד רבים וטובים תפס מספר המנדטים אותו העניק לש"ס ושעמד על שבעה מנדטים.

בסבב הבחירות הראשון זכתה ש"ס לשמונה מנדטים, בסבב השני היא טיפסה במנדט נוסף לאחר שהוסיפה לעצמה לא פחות משבעים אלף קולות וקיבלה למעלה משלוש מאות ושלושים אלף קולות חדשים. וכאן הבן שואל, לשיטתו של פרופ' פוקס לאן נעלמו אותם קולות? מי המפלגה שזכתה בכל אותם קולות מהסיבוב הראשון ומהסיבוב השני שעומדים ביחד על כתשעים אלף קול?

אין אחד בסביבה שמבין מעט פוליטיקה וחושב שתוצאת הסקר תהיה אכן התוצאה הסופית במוצאי ליל הבחירות, אבל בניסיון להבין את שורש התוצאה ישבתי עם אחד מבכירי האסטרטגים המכיר את המודלים בהם עושים שימוש הסוקרים השונים והתשובה שלו לתוצאה שבעיני רבים נחשבת למגוחכת היתה פשוטה. "קמיל חייב להכניס לסקר יותר ציבור ספרדי, ניתן לבצע את זה באמצעות שאלות דמוגרפיה שיוציאו נשאלים לא רלוונטיים ואז התוצאה תהיה מדויקת יותר". לשאלתי באשר לחשיבות ההתייחסות לתשובות ביחס למציאות בשטח הוא ענה לי: "סוקר הוא אמנם לא אסטרטג אבל הוא חייב להפעיל תבונה אישית ולתת את הדעת גם על המציאות הקיימת בשטח ולשקלל אותה".

אני מקווה בשביל פרופ' פוקס שיקח לתשומת ליבו את שתי ההמלצות.

 

השארת תגובה