החרדים העובדים? זו פיקציה

סוגיית החרדים העובדים היא פיקציה שמתחזקת בהצלחה יתירה את מהדורות החדשות והגיגי הפרשנים לרגל בחירות סיבוב ג' הבעל"ט, בתקווה שלא נזדקק למצוא נושא פיקטיבי מקורי אחר לקראת סיבוב ד'

נערכים למשתה, בנט ונתניהו | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
נערכים למשתה, בנט ונתניהו | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

זקני ירושלים יודעים לספר על עזיז, סוחר טורקי מסולסל שפם ומפולפל, שנהג לפקוד את השוק הישן בעיר ולהציע את שקי תבואתו לאופים היהודים המקומיים. מאחר וחשבון לא היה הצד החזק שלו, התנהל העסק כך: בשלב ראשון של המסחר, היה עזיז פורק את סחורתו במחסני המאפיות, כשעל כל שק ושק נותן לו הקונה אגוז. בשלב השני, היו השניים נכנסים לחנות ועל כל אגוז שהחזיר עזיז למוכר – הוא קיבל תשלום במטבעות זהב, כערכו של שק חיטה.

מפעם לפעם, כשהרגיש עזיז שבעל הבית מסיט את עיניו ממנו, היה ממהר להגניב את אחד האגוזים לכיסיו, וכולו אושר על האגוז ש'הרוויח'.

רבים ממכם מגחכים למקרא המשל, מן הסתם לא מעט כבר נתקלו בו בעבר בגרסאות שונות, אלא שחלק מהמלגלגים על עזיז – נוהגים בדיוק כמותו. כל אותם אלה שנוקטים חשבונות שונים ומשונים, בשלהם הם מתכוונים להימנע מהצבעה עבור המפלגות החרדיות – לוקים ב'תסמונת עזיז', אולי הם מרגישים לרגע ש'גנבו' אגוז, אבל בתמורה הם מפסידים את כל דמי השק…

ככלל, מאז החלה מערכת הבחירות השלישית, צצו כפטריות אחרי הגשם "חרדים עובדים", כנציגי קבוצה מקופחת הדורשת יחס מיוחד בתמורה לקולותיה. מאחר וחרדים שנאלצים 'על באמת' לעבוד לפרנסתם – אינם פנויים לכגון דא, מסתבר שישנם כמה ש'עובדים' בלהיות 'חרדים עובדים'.

הם עוברים מחוג בית לאספת דיירים, מפגישה עם ח"כ פלוני להתוועדות עם שר אלמוני, כששתי המפלגות החרדיות (ולא רק הן) ממהרות להוציא הודעות מצולמות עם הבטחות תמיכה בקצב שאינו מבייש את התפשטות נגיף הקורונה.

תרשו לי לקלקל את החגיגה, לפי כל נתון וחישוב של תוצאות בחירות אפריל ובמיוחד ספטמבר, רובם ככולם של החרדים העובדים הצביעו למפלגות החרדיות, מי ליהדות התורה ומי לש"ס, בלי הבטחות מיוחדות ובלי קונצים.

הסיבות לכך מגוונות, הן בשל תחושת האחריות הכללית שאפפה את הציבור וההבנה שהמאבק הנוכחי נגד היהדות בהובלת 'ישראל ביתנו' – גדול יותר מכל ויכוח שכונתי כזה או אחר, הן בשל הנהגתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, שאיחדה את הציבור החרדי וליכדה את השורות.

אבל הסיבה המהותית פשוטה בהרבה, בעוד בעשור הקודם היו צעירים חרדים רבים שיצאו לשוק העבודה ונתקלו בקשיים שונים ומשונים בסביבתם הטבעית, החל מקבלת הילדים למוסדות לימוד וכלה בתופעות חריגות ומבישות יותר, הרי שכיום, הבעיה כמעט איננה.

ברחבי הארץ פזורות אינספור קהילות מסודרות ומגובשות היטב לציבור החרדי העובד, מוסדות לילדיו נפתחים בזה אחר זה ואפילו רשתות כוללים ייעודיות כבר הוקמו עבורו. גם אם הח"כים החרדים קידשו מלחמה על הממ"ח שהורתו ולידתו בחטא, הם מסייעים לכל השאר בכל דרך אפשרית, אם כי – באופן הגיוני לגמרי – כדאגה משנית אחרי עולם התורה ותקציביו.

לפיכך, סוגיית החרדים העובדים היא פיקציה שמתחזקת בהצלחה יתירה את מהדורות החדשות והגיגי הפרשנים לרגל בחירות סיבוב ג' הבעל"ט, בתקווה שלא נזדקק למצוא נושא פיקטיבי מקורי אחר לקראת סיבוב ד'.

ימינה פנה

כפי שנכתב כאן בשבוע שעבר, החל רוה"מ נתניהו לחרוש את ישראל לאורכה ולרוחבה, תוך שהוא ממקד את עיקר חיציו בכחול לבן ובליברמן, אך לא חוסך את שבטו גם מ'ימינה', ומזהיר כי בנט ושקד יצטרפו ביום שאחרי לממשלה בראשות גנץ.

ב'ימינה' זועמים על ה"ירי בתוך הנגמ"ש", כהגדרתם, ומזכירים לכל המעוניין שבפעם האחרונה היה זה דווקא נתניהו שניהל מו"מ עם כחול לבן, בזמן שהם נותרו נאמנים לגוש עד כלות.

רצוי להזכיר שגם מבחינת 'כחול לבן' מהווה 'ימינה' סחורה פגומה, שהרי פרץ וסמוטריץ' בכל מצב יימנעו מהצטרפות שכזו, וספק כמה חברי כנסת יוכלו בנט ושקד לגרור עמם, מה גם שהמחיר הנקוב עבור הצמד יהיה לכל הפחות תיקי הביטחון והמשפטים, וזאת לא תוכל 'כחול לבן' לקבל. מן הסתם, בהינתן והתיקו בין הגושים ייוותר על כנו גם בעוד 3 שבועות, יתמקדו שם בניסיון לשבור את הגוש באמצעות סיפוח הסיעות החרדיות או פיצול הליכוד.

מאחר ונתניהו מודע היטב לחשבון הפשוט הנ"ל, אין מנוס מלהניח שהסקרים שבפניו מראים שבכל מצב 'ימינה' תעבור את אחוז החסימה, גם אם משתה חודש אדר יהיה רב כיד המלך, ואין כל חשש לאבדן מנדטים לגוש. משכך, הוא מעדיף לצמצם ככל שניתן את ימינה לטובת הליכוד, הן כדי להשיג יותר מנדטים מ'כחול לבן' ולנפנף בשינוי המגמה, והן כדי להפחית מכוחם של בנט ושקד במו"מ קואליציוני עתידי, אם אכן ירכיב את הממשלה.

אבל גם הזוג הימני רחוק מלטמון ידיו בצלחת, עבור שניהם – בדגש על בנט – באה תוכניתו של טראמפ כמים קרים על נפש עייפה. העיכוב הכפוי של הבית הלבן לסיפוח השטחים המיועדים לישראל, מספק להם דלק לעיקוף מימין, והם מזכירים כמעט דבר יום ביומו את ההכרח להחיל ריבונות על היישובים היהודים ביו"ש עוד טרם הבחירות, שמא יהיה מאוחר.

נתניהו, שכבר הבהיר השבוע בכינוס בחירות במעלה אדומים כי "אנחנו עובדים עם האמריקאים על שרטוט המפות", לאמור, לא יהיה סיפוח לפני הבחירות אלא אם תיתנו לי את המנדט לקדנציה נוספת, ייאלץ לעשות חושבים בשבוע האחרון. שכן אם ברצונו להפעיל את אפקט הקשית במלואו, הוא יצטרך לבצע בפועל לפחות שלב אחד משמעותי בתוכנית המאה, גם במחיר מחאה קלושה מחתנא דבי נשיאה.

בג"ץ בשירות נתניהו

זה לא היה השבוע של 'כחול לבן', בלשון המעטה. מלבד סקרים ראשונים שהתפרסמו בימים האחרונים והעניקו יתרון לליכוד על מפלגת הקוקפיט, וחוץ מהנזק התדמיתי בבריחתם של חברי המפלגה ממליאת הכנסת בדיון שיזמו על המצב הביטחוני – בדיוק כששר הביטחון עלה להשיב, מעד ח"כ הנדל בלשונו וחולל את 'סערת הדרבוקות' שתמוצה עד תום בידי הליכוד וש"ס במטרה לפרוט על הרגש המזרחי ולעורר את השד העדתי, ובצדק.

אבל את מכת המחץ לחלומות ראשות הממשלה של גנץ, נתן דווקא בג"ץ, שברוב דחוק ו'מפתיע' של חמישה שופטים נגד ארבעה – הכשיר את מועמדותה של היבא יזבק לכנסת מטעם סיעת בל"ד במסגרת הרשימה הערבית המשותפת.

וזאת יש להבין, עם כל הרצון הטוב, לא יכולים נציגי 'ישראל ביתנו' וגם אחוז נאה מחברי הכנסת של 'כחול לבן' לשבת בממשלה שנשענת על תמיכתה של יזבק, תומכת טרור מוצהרת. לצערם, הרשימה הערבית לא תתפרק לחלקים והם ייאלצו לקבל את כולה כמקשה אחת. כך, על פניו, נמנע מכחול לבן כל סיכוי תיאורטי להרכיב את הממשלה הבאה ללא שותפים מגוש הימין ונסללה הדרך לבחירות בקיץ תש"פ, אלא אם יתרחש הנס וגוש הימין-חרדים יגיע ל61 מנדטים.

למי שמחפש סיבה לתקווה, ניתן להיאחז בנפילה הקלה שחווה השבוע ליברמן, שהידרדר בסקרים ל6-7 מנדטים. מן הראוי לזכור שבסיבוב הקודם זכה איווט למספר דו ספרתי בחלק מהסקרים, שתורגם לבסוף לשמונה מנדטים בלבד. בהינתן ואכן מסתמנת מגמת נפילה ב'ישראל ביתנו', ובהנחה הטבעית שרוב הנוטשים ישברו ימינה או יישארו בבית, עשויה מפלתו להיות תשועתם של המפלגות החרדיות, בתקווה שהקור הסובייטי ששרר השבוע לא יקפיא את המצביעים בבתיהם באדישות.

על הדרך, רשם גוש הימין הישג נוסף בניצוחו של השר אוחנה, שמינה על אפו וחמתו של היועמ"ש מנדלבליט מ"מ לפרקליט המדינה, את עו"ד דן אלדד, במה שכבר הספיק לגרום לפיצול בפרקליטות ולסכסוכים פנימיים במדמנת המשפט שגלשו גם לתקשורת ונחשפו לעיני כל ישראל.

אך סיים לכבוש את היעד, סימן שר המשפטים הנמרץ את המטרה הבאה – מינוי ועדה שתחקור את התנהלות מח"ש, בעיקר בעקבות המחאות הסוערות של בני העדה האתיופית על התנהלות משטרת ישראל. מנדלבליט, בהליך רובוטי למחצה, מיהר לקפוץ ולהתנגד בנימוק שמדובר בהבטחת בחירות לח"כ יברקן, נציג העדה שערק כזכור משורות 'כחול לבן' לליכוד.

אם יורשה לנו לבקש מכבוד השר, גם הציבור החרדי 'זכה' לא אחת לספוג מנחת זרועם של בריוני משטרת ישראל, ולהתעלמות כמעט מוחלטת במח"ש. תואיל נא ועדת החקירה לזמן את בני משפחתו של הנער המיוחד יענקי רוזנברג, שהוכה עד זוב דם בליל ל"ג בעומר בידי קלגסים במדים, ותסיק את המסקנות המתבקשות. הגיע הזמן.

קמפיין חולה

בתחילת השבוע הודיע ח"כ בני גנץ כי הוא מתכוון לחשוף את "תיק 5000" של נתניהו, כדי שלא תישארו במתח, פרסם גנץ למחרת את הקמפיין החדש מבית 'כחול לבן', ובו הטענה כי "5,000 איש מתים בישראל בכל שנה בגלל קריסת מערכת הבריאות".

האמנם? מבדיקה פשוטה מתברר שאין דבר רחוק יותר מהמציאות, מערכת הבריאות בישראל היא מהטובות בעולם, כמעט בכל היבט, ולבטח בכל מה שממשלת ישראל יכולה לעשות בנידון.

נפתח בדירוג העולמי של סוכנות בלומברג שפורסם אשתקד, ואשר מיקם את ישראל עשירית בעולם (!) באיכות החיים והבריאות הכוללת, צמוד צמוד לשווייץ, שבדיה ונורבגיה, ומעל מדינות כמו קנדה, צרפת, בריטניה ואפילו פינלנד הפסטורלית. אגב, לפי דירוג נוסף של ה-OECD, תוחלת החיים בישראל נמצאת במקום ה11 בעולם (!)

עוד בנתוני ה-OECD: מספר המתים ממחלות לב בישראל הוא 64 איש על כל מאה אלף, כמעט חצי מה112 הממוצעים בכלל מדינות הארגון, ופחות משווייץ, גרמניה או אוסטרליה. והנה נתון חשוב במיוחד כשמדברים על מערכת בריאות ממשלתית – רק 4.7% מהנזקקים לכך, מוותרים על ייעוץ רפואי בשל חישובי עלות כספית, לעומת ממוצע של 10.5% בכלל מדינות הארגון, מקום חמישי.

גם מספר המיטות לנפש בבתי החולים בישראל (מעט יותר מ3 מיטות עבור כל אלף איש) גבוה יותר מארה"ב, מדינות סקנדינביה ובריטניה, מאידך, מספר ימי האשפוז פר חולה נמוך יחסית, במה שמצביע על טיפול איכותי וניצול יעיל של מיטות האשפוז הקיימות.

למי שחושש מבריחת מוחות ונטישת רופאים, כדאי לספר שבין השנים 2008-2017 עלה שכר הרופאים בממוצע ב59%, ושכר הרופאים המומחים בכ-80%, כמעט פי שלוש מעליית השכר של כלל השכירים במשק. ולסיום, בחזרה לנתוני בלומברג, שבמדרג נוסף מלפני כשנה וחצי, שקללה את יעילות מערכת הבריאות של ישראל במקום השישי בעולם. וכל מילה מיותרת.

ב'כחול לבן' אולי בונים על ניצול סערת הרגשות של חולים ובני משפחותיהם שמרגישים שיכלו לקבל יותר, בתקווה שהקמפיין יוביל להתמרמרות והצבעת מחאה, ואולי אפילו לניוד קולות מגוש הימין. נותר רק לקוות שהמצביע הישראלי פיקח דיו מכדי לבסס את הצבעתו על סיסמה שדופה.

בהערת אגב, מי שנחשב לאחד המוקשים בדרכה של מערכת הבריאות, היא ההסתדרות שנאבקת למען שכר הרופאים והעובדים על חשבון השקעה בסל התרופות ובבתי חולים. יו"ר ההסתדרות עד לא מזמן, אבי ניסנקורן, הוא כזכור (למרות שהוחבא היטב בקמפיין) מקום חמישי ברשימת 'כחול לבן'… וזה עוד לפני שמזכירים את השנתיים בהן כיהנה יעל גרמן, אף היא תוצרת כחול לבן, כשרת הבריאות. או בקיצור, ב'כחול לבן' חייבים להתקדם, לקמפיין מדויק יותר…

חלוקת שלל מוקדמת

ובינתיים, בליכוד משנים גישה, במקום קמפיין הגוואלד שנכשל במערכת הבחירות האחרונה, אימצו שם את הכיוון ההפוך דווקא, "אנחנו הולכים לנצח" – זה יהיה המסר שישדרו במפלגה בשבועות שנשארו, אחרי בדיקות עומק שערכו ובהן גילו שני דברים. ראשית, זה אכן אפשרי, ושנית, המצביעים מעדיפים להתחבר למסר אופטימי של מועמד בעל סיכויים, מאשר למסר פסימי של מועמד המבקש חבל הצלה.

זה גם הרציונל שעומד מאחורי נטישת הקמפיין המקורי שעסק ברדיפת מערכת המשפט את רוה"מ, ובמקומו אימוץ קמפיין שיתמקד בהישגיו בזירה המקומית והבינלאומית, בדגש על הקשרים ההדוקים עם טראמפ ופוטין, תוכנית המאה, שחרורה של נעמה יששכר ועוד.

מי שמתקשים להתאפק ודורשים לחלק את השלל מוקדם מדי, הם שני מועמדים פוטנציאליים לרשת את ההנהגה ביום שאחרי נתניהו – יואב גלנט וניר ברקת. לברקת אצה הדרך הארוכה, מבחינתו, יותר מדי זמן הוא חכפ"ש (חבר כנסת פשוט) והגיע הזמן להשתדרג לעמדת שר, ומה טוב יותר מהדחת יריבו משכבר משה כחלון והחלפתו.

בשבוע האחרון ניסו מקורביו לפרסם שוב ושוב כי עוד קודם הבחירות ימונה ברקת לתפקיד שר אוצר, פרסום שהוכחש על ידי אנשי כחלון ומקורבי רוה"מ. כנחמה פורתא נזכיר לניר שעד הקמת הממשלה בלאו הכי נטול שר האוצר סמכויות כלשהן, ומי שמכהן כשר האוצר בפועל הוא החשב הכללי, רוני חזקיהו.

השני שלוטש עיניים לקפיצה פוליטית משמעותית, הוא יואב גלנט, הביטחוניסט הנחשב בשורות הליכוד, שראה בעיניים כלות את נפתלי בנט נכנס ברוב טקס למשרדו בקריה, ומבין היטב כי הדרך לראשות הממשלה של מי שהגיע מקריירה צבאית, דורשת לפחות תקופת מעבר במשרד הביטחון.

גלנט, מחוכם מברקת, אינו מדליף שמועות על מינויו הצפוי לתפקיד או דרישותיו, ובוחר במקום זאת לתקוף במישרין את בנט על תפקודו כשר ביטחון. כך, הוא מרוויח פעמיים. הן את קרבתו ואמונו של נתניהו שכאמור סימן את בנט כמטרה לשאיבת מנדטים, והן את מיתוגו מחדש כ'קול' הביטחוני בשורות הימין.

נזכיר לשניים רק כי נתניהו לא ידוע כמי שמטפח יורשים פוטנציאליים, וכי אך בודדים בשורות הליכוד החזיקו בעשור האחרון בתיקי הביטחון והאוצר הנחשקים, ובדרך כלל היו אלה טיפוסים אפרוריים דוגמת יעלון ושטייניץ, שלא איימו על הבכורה.

תגובה אחת
 1. מאמר ה'דעה' הזה הוא לא יותר מאשר תעמולת בחירות דמגוגית למפלגות החרדיות.
  התגובה היחידה שהוא ראוי לה: *נו באמת*

  ובכל זאת, שתי נקודות למה הפוסט הזה הוא קריקטורה של הפוליטיקה החרדית:
  1. המשל מרמז שמי שמחפש באמת להיטיב עם עצמו ולהרוויח יצביע כמו שאומרים לו גדולי הדור (שמאז הרב שך בגדול, בעניייני פוליטיקה אומרים מה שנאמר להם להגיד, ואכמ"ל) וההנהגה הפוליטית והמוסדית החרדית (שכמובן חפה מאינטרס אישי ורק דואגת לטובת הציבור – הנה, הרי מקלב נראה כל כך מיוסר ומסור והוא אפילו עוזר לכם עם הארנונה), ומי שחלילה בוחר להפעיל את שיקול דעתו ורוצה להצביע לפי האינטרס האישי שלו הוא 'חכם' כמו טורקי עם שפם מסולסל.
  בעל הגיון סביר יתקשה לראות איך האנלוגיה הזו מחזיקה מים.
  2. המאמר מציע שבגלל שהרבה חרדים יראים ושלמים עובדים לפרנסתם, אין באמת אינטרס של החרדי העובד. פחחחח
  ברור שלא עצם זה שהם עובדים גורם להם לבחור שונה, ולא זו טענתם. אם אתה חרדי בכולל שמקבל תמיכה מסורוצקין או חבריו, שעוליפ לרגל לרב אדלשטיין, וצריכים לנפק תמונה איתו בשביל התורמים, ובשביל זה צריכים להסתדר עם ההנהגה הפוליטית החרדית, חברי הכנסת ושאר עסקנים; או אם אתה לומד בישיבה שבשביל שמה הטוב מחוייבת לאותם אנשים – די ברור שתהיה מוגבל לאותם אינטרסים.
  לעומת זאת, חרדי עובד, כלומר כזה שבלי שום קשר לנראות שלו, מידת שמירת המצוות יראת השמים שלו, והקשר שלו עם אלוהיו, הוא מחוץ למערכת ויכול להפעיל חשיבה עצמאית, עשוי להעלות (וגם מעלה) דרישות בהתאם לאינטרסים שלו לצד אלו של הציבור החרדי. מבחינתו, יש עוד דברים על סדר היום חוץ מכבודה הציבורי של השבת, כמו כבודה הציבורי של השכונה שלו בשבת ליד כל החול והקראוונים.
  פשוט מגוחך

השארת תגובה