עיריית תל אביב נגד הנחת תפילין

בצעד תקדימי החליטו בעיריית ת"א לאסור על הצבת דוכני הפצת יהדות ליד מוסדות לימוד בעיר • ביקורת נוקבת על ההחלטה המקוממת: "יחס המבזה אל קודשי ישראל"

במבצע תפילין
במבצע תפילין
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לאחר שהובילה שורת צעדים פופוליסטיים נגד קדשי ישראל, בהם תחבורה ציבורית בשבת קודש תוך חילולה בפרהסיה, עיריית תל אביב החליטה בתקופה האחרונה לאסור הצבת דוכני תפילין סמוך למוסדות חינוך בעיר. מי שנטל אחריות על ההחלטה המתריסה, הוא חבר הנהלת העירייה ראובן לדיאנסקי, אשר מכנה את פעילות הנחת התפילין ליהודים כ"מיסיונרית", עפ"ל.

החלטת העירייה המקוממת נועדה לפגוע בפעילות הקודש של שלוחי וחסידי חב"ד, בהתאם לתקנתו של כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש זיע"א לזכות יהודים במצוות הנחת תפילין, בין היתר על מנת להצילם מההגדרה של "קרקפתא דלא מנח תפילין" עליהם נאמר שהם "בכלל פושעי ישראל בגופם" רחמנא ליצלן.

אדם שפנה לאחרונה לעירייה בבקשה להציב דוכן, קיבל את התשובה לפיה "אין להציב את הדוכן במרחב הקטן מ- 100 מ"ר מבית ספר, גן ילדים, מרכז קהילתי או מוסד מוכר אחר אשר משרת בעיקר קטינים". מדובר בהנחיה חדשה, שעד כה לא נכללה במסגרת האישורים שהונפקו על ידי העירייה.

כאמור, מי שחתום על ההחלטה הזו הוא יו"ר סיעת 'חילונים ירוקים', שהוביל לאחרונה להחלטה עירונית חדשה בנושא, לפיה לא יונפקו עוד אישורים להצבת דוכנים בכלל – ודוכני תפילה בפרט, במרחק של לפחות 100 מטר מבתי ספר, גני ילדים, מרכז קהילתי או מוסד מוכר אחר שמשרת בעיקר קטינים.

לדיאנסקי שמוביל את המפלגה האנטי דתית טען "עלינו להגן על ילדינו גם בסביבת בתי הספר והגנים שלנו מפני כל סוג של רוכלות או תעמולה, ויש למנוע את חשיפת הילדים שלנו בדרכם או בצאתם ממוסדות חינוך. כך נגן על ילדינו מפני שידול מצד גורמים שונים, לרבות גורמים מיסיונריים", עפ"ל.

מטה הציונות הדתית למען יהדות התורה לשר החינוך הרב רפי פרץ: "התערב באופן מיידי בהחלטת עיריית ת"א. היהדות היא חלק בלתי נפרד מחינוך ילדינו"

בעקבות החלטת עיריית ת"א לאסור הצבת דוכני תפילה ותפילין בסמוך לבתי הספר בעיר קוראים במטה הציונות הדתית למען יהדות התורה לשר החינוך להתערב בנושא באופן מיידי.

במטה הציוני דתי הוסיפו, "העיר תל אביב הופכת יותר ויותר לאקס טריטוריה במדינת ישראל. התחבורה הציבורית בשבת פועלת בחודשים האחרונים בעיר ללא הגבלה כששר התחבורה בצלאל סמוטריץ מסרב לחתום על תקנות שיעצרו את פעילות התחבורה הציבורית בשבת בעיר – ועכשיו עיריית ת"א החליטה להילחם שוב בקודשי היהדות ולאסור הצבת דוכני תפילה ותפילין בסמוך לבתי הספר".

"הגיע הזמן שמפלגת "ימינה" תאבק למען הציבור הדתי ששלח אותה לכנסת. שר החינוך הרב רפי פרץ חייב להתערב באופן מידי על מנת שההחלטה המסוכנת הזו תבוטל ולומר לרון חולדאי – עד כאן. אנחנו חייבים להפסיק להתבייש ולפעול למען חינוך יהודי אמיתי למען ילדי ישראל. יש זמנים שבהם אסור להתפשר".

ראש רשימת עוצמה יהודית, עו"ד איתמר בן גביר, אמר בתגובה להחלטת עיריית תל אביב, כי "כיהודי חוזר בתשובה ההחלטה של עיריית תל אביב למנוע הצבת דוכני תפילין סמוך לבתי ספר בעיר, כואבת לי במיוחד. אין מה לפחד מהפצה של עוד יהדות ברחבי העיר וחולדאי לא צריך לחשוש מעוד יהודי שחזר בתשובה".

"זכינו להקים כאן מדינה יהודית אחרי אלפי שנות גלות, וארץ ישראל היא לא אירופה. לכן, אין שום בעיה שנערים יניחו בבוקר תפילין מרצונם החופשי ומר חולדאי לא צריך להיאבק בזה", הוסיף.

ממפלגת 'ימינה' נמסר בתגובה להחלטת עיריית ת"א, "בושה שעריית תל אביב מתייחסת לתפילין כאל דבר שצריך להגן על ילדי ישראל מפניו".

לדברי המפלגה, "היחס המבזה אל קודשי ישראל ממשיך את הניתוק של מדינת תל אביב מהקונצזוס הישראלי שמחובר ומכבד את הזהות היהודית שלו".

מארגון 'בצלמו' נמסר בתגובה, "שוב עירית תל אביב "הליברלית" שרק השבוע הודיעה שתפתח מכון כושר מיוחד לנשים מוסלמיות בהפרדה מתנכלת דווקא ליהודים דתיים. אותה העיריה שמאפשרת דוכני שוברים שתיקה הפוגעים בחיילי צה"ל ומארחת אירועי טרור פתאום נזכרת לדאוג לילדים בבתי ספר. נפעל בצורה משפטית למנוע את הדיקטטורה הזאת".

יו"ר איגוד רבני קהילות, עמיחי אליהו, תקף את ההחלטה: "התחרות מי מגיע לימים חשוכים יותר בין ראשי הערים במרכז ליו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, היא הזויה ומעוררת בחילה. מדינת ישראל, רובה ככולה אוהבי יהדות ושומרי מסורת ורק קומץ קטן בעלי ממון משקיע את כל כולו למען מיסמוס המדינה היהודית והדמוקרטית מכעיס ומצער לראות אדם הפועל לפגוע בסלע קיומנו שלנו כחברה, כעם וכמדינה".

עיריית תל אביב-יפו הגיבה לנושא: "אין כל שינוי בהנחיות או במדיניות העירונית הנהוגה מזה שנים ובמסגרתה ממילא אוסרת העירייה הצבת דוכנים או כל פעילות ציבורית, מסחרית, דתית או חברתית במרחק של 100 מטר ממוסדות חינוך.

"ככלל דוכנים, של כל גורם שהוא, חייבים בהיתר שימוש במרחב הציבורי בהתאם לחוק העזר העירוני. בעת הגשת הבקשה להציב דוכנים בסמוך למוסדות מוכרים המשרתים בעיקר קטינים (בית ספר, גן ילדים, מרכז קהילתי וכו') נבחנת סמיכותו למוסד. בשים לב לנסיבות העניין, העירייה בוחנת אם להתנות את מתן ההיתר להצבת הדוכן במיקום אחר ובאיזה מרחק, כך שכאמור לא חל כל שינוי במדיניות".

4 תגובות
 1. רחמנה ליצלן
  צריך להתפלל חזק ולבקש רחמים על היהודים שנשמתן עטופה בקליפות הסטרא אחרא, עד כי לא מסוגלים לראות ולהבין מהות העניין להיות יהודי בעם ישראל, ארץ הקודש ולחיות גלות.
  זו לא אשמתם. הם פשוט לא רואים את האמת. הקליפות הופכת אותם לצרי אופקים. זה מפחיד לראות את זה.
  זה יכול להביא אסונות קשים על עם ישראל.
  צריך להתפלל לגאולה אמתית של כלל ישראל.

 2. העירייה צודקת בהחלט!

 3. זה אותה עיריה שמאפשרת להבדיל אלף אלפי הבדלות את מצעד התועבה ובזה היא לא מגינה על הנפש של הנוער

 4. מדובר בסתימת פיות פשיסטית הרי לא כופים על אף אחד להניח תפילין רק מציעים והעיריה בצעד שרירותי לא רוצה שאף אחד יניח תפילין

השארת תגובה