רבני בני ברק: לא ל'מיחם שבת'

unnamed
unnamed
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ארגון "אמת ליעקב" הפועל למניעות סכנות בכלל ולילדים בפרט, מציג פסק הלכה עליו חתומים הרבנים הגאונים הרה"ג יצחק זילברשטיין, הרה"ג שמחה בצ"א רבינוביץ, הרה"ג  שמעון בעדני, והרה"ג נפתלי נוסבוים, בנוסף הצטרפו אליהם רבני העיר בני ברק הרה"ג יצחק אייזיק לנדא והרה"ג שבח רוזנבלט. בפסק ההלכה העוסק בהלכות שמירת הגוף ומתייחס לריבוי מקרי כוויות הילדים ממאכלים או ממים חמים, בעיקר בשבתות וביו"ט.

מנתוני ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים, עולה כי בימים שישי ושבת יש עלייה בפניות ילדים למיון בשל כוויות ממאכלים או ממים רותחים ביחס לשאר ימי השבוע. הכוויות מהוות פגיעה חמורה אצל ילדים בשל העובדה שעורם דק, רך ועדין יותר, ולכן הם נכווים בטמפרטורות נמוכות יותר ובאופן עמוק יותר ממבוגרים. בנוסף, שטח גופם של הילדים קטן יחסית, ולכן גם מעט נוזלים עלולים לגרום לפגיעה בשטח גדול מגופם. תהליך השיקום מכוויות ארוך ולעיתים הם עלולים לשאת צלקות ופגיעות לכל החיים.

בפסק ההלכה מודגש כי האיסור של "לא תשים דמים בביתך" כולל שימוש במיחמי מים רותחים העלולים להישפך, בין אם בשל מכסה העלול להיפתח אפילו חלקית או ברזי מים הנפתחים בקלות על ידי ילדים ופעוטות. בנוסף, יש למקם את המיחם ואת הפלטה של שבת הרחק מהישג ידם של ילדים ובמיקום שאין לילדים סיבה לטפס עליו כמו מתחת לארון (ממתקים) או חלון.

את המיחם והפלטה החשמלית יש להניח על משטח יציב וגבוה, קרוב ככל האפשר לקיר.

במקומות ציבוריים אף מומלץ להציב את המיחם בחדר נפרד ולמנוע כניסת ילדים ללא השגחה.

השארת תגובה