תכנית התחנה המרכזית הישנה בת"א יוצאת לדרך

הוועדה המחוזית ת"א אישרה למתן תוקף את תכנית הענק למתחם התחנה המרכזית הישנה בת"א: 1,333 יח"ד ו-153 אלף מ"ר שטחי מסחר, תעסוקה ומשרדים ייבנו במרכז תל אביב

קבוצת משולם לוינשטין- מתחם התחנה המרכזית
קבוצת משולם לוינשטין- מתחם התחנה המרכזית
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אבישי קימלדורף, שיכון ובינוי: "אישורה של התכנית מהווה נדבך משמעותי באסטרטגיה של שיכון ובינוי להעמיק השקעתה בפיתוח נכסים מניבים בתחום התעסוקה וכן מגורים להשכרה ולמכירה".

חן גור לוטן, לוינשטין: "תכנית ענק תסייע בפיתוח וחידוש מרכז תל אביב – אזור שהוזנח שנים רבות ויצר מובלעת במרכז העיר. פיתוח הפרויקט משתלב באסטרטגית קבוצת לוינשטין לפיתוח נכסי הקבוצה ויצירת ערך משמעותי באזורי הביקוש ובתחומים בה הקבוצה פועלת".

החברות לוינשטין ושיכון ובינוי מדווחות היום כי הוועדה המחוזית ת"א אישרה את התב"ע לפרויקט הענק בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב. המשמעות היא כי החברות התקדמו צעד משמעותי נוסף לבניית אלפי יח"ד ובנייני משרדים ומסחר במרכז תל אביב.

תכנית מתחם התחנה המרכזית הישנה בתל אביב המאושרת (תא/4321 מתחם השומרון – התחנה המרכזית) כוללת בנייה של כ-1,333 יח"ד, כאשר 138 יח"ד מיועדות לדיור להשכרה ארוכת טווח. בנוסף, במתחם ניתן לבנות כ-153,000 מ"ר שטחי מסחר, תעסוקה ומשרדים, לצד שטחי ציבור נרחבים – בארבעה מתחמי איחוד וחלוקה נפרדים.

התוכנית מתפרסת על שטח של כ-78 דונם בין הרחובות מנחם בגין במערב, הגדוד העברי בדרום, הנגב בצפון ורחוב סלומון במזרח. קבוצת שיכון ובינוי (באמצעות החברה-הבת שיכון ובינוי נדל"ן) וקבוצת לוינשטין (באמצעות החברה-הבת לוינשטין נכסים בתחנה) מחזיקות במשותף (50%-50%) ביותר מ-70% מכל זכויות הבנייה בקרקע.

במקביל לקידום התוכנית, השלימו החברות פינוי בהסכמה של מתחם התחנה ששימש שנים רבות לזנות וסמים – פולשים והמחזיקים בשטח התחנה. לוינשטין ושיכון ובינוי פעלו עד לאישור התכנית גם להקצאה של מגרשים ציבוריים, שטחים בנויים ציבוריים ושטחים פתוחים לטובת הציבור.

התוקף לתוכנית ניתן לאחר שינויים שהיא עברה בוועדה ודיון בהתנגדויות שנדחו. כך, מספר דירות המגורים שניתן לבנות כיום עומד על 1,333 יח"ד לעומת 1,160 יח"ד שהיו בתוכנית שהופקדה בתחילת 2019. מנגד, שטח הדירה הממוצע -70 מ"ר, ונקבעה החובה לייעד חלק משטח התוכנית ל"דיור מיוחד" – דירות להשכרה ארוכת טווח. כמו כן, היזמים יוכלו להמיר חלק משטחי התעסוקה ולבנות עוד 90 דירות במתחם.

שיכון ובינוי ולוינשטין רכשו סופית את מתחם התחנה המרכזית הישנה בת"א ביולי 2015 תמורת 560 מיליון שקל. בספטמבר האחרון, שווי הקרקע על פי דוחות חברת לוינשטין עמד על ב-884 מיליון שקל. על שטחי המגורים בתוכנית אמון משרד האדריכלים יסקי מור סיון ואת שטחי המשרדים מתכנן האדריכל משה צור. במרכז המתחם צפוי לעבור הקו הירוק של הרכבת הקלה, בכיכר העירונית מתוכנן לקום משכנה החדש של להקת בת שבע ושטח ציבורי נוסף. בנוסף במסגרת התוכנית קיים גם שימור של בית הבאר.

אבישי קימלדורף סמנכ"ל תכנון ואדריכל ראשי שיכון ובינוי נדל"ן: "אישורה של התכנית מהווה נדבך משמעותי באסטרטגיה של שיכון ובינוי להעמיק השקעתה באזורי הביקוש בפרויקטים המשלבים פיתוח נכסים מניבים בתחום התעסוקה וכן מגורים להשכרה ולמכירה. אנו צופים כי אופן קידומה המהיר והמוצלח של התכנית יקדם גם את שלבי הבנייה במתחם ויהווה את העוגן המרכזי בפיתוח רובע זה במרכז העיר הסמוך לשדרות רוטשילד ולקווי הרכבת הקלה.

לדברי חן גור לוטן, מנהלת נכסים מניבים קבוצת לוינשטין "אישור תוכנית מתחם התחנה המרכזית הישנה מהווה בשורה של ממש לעיר תל אביב כולה. מדובר בתכנית ענק שתסייע בפיתוח וחידוש מרכז תל אביב – אזור שהוזנח שנים רבות ויצר מובלעת במרכז העיר. פיתוח התשתיות, השטחים הציבורים והפעלת הרכבת הקלה ייצר את אחד מפרויקטי עירוב השימושים הגדול בגוש דן ובתל אביב ויכניס אוכלוסייה חדשה ואיכותית לעיר. פיתוח הפרויקט משתלב באסטרטגית קבוצת לוינשטין לפיתוח נכסי הקבוצה ויצירת ערך משמעותי באזורי הביקוש ובתחומים בה הקבוצה פועלת".

השארת תגובה