תחקיר: אפליית ההנגשה במערת המכפלה

בעלי מוגבלויות שמבקשים לשפוך צקון לחש בקברי האבות והאימהות בחברון נאלצים להיתקל בקשיים חמורים • הפלונטר: שאלת האחריות על מתחם מערת המכפלה • מתאם פעולות הממשלה: "רואים בכך חשיבות גדולה"

מחוץ למערת המכפלה
מחוץ למערת המכפלה

כמיליון וחצי איש בשנה מגיעים למערת המכפלה, מתוכם חצי יהודים וחצי מוסלמים וכן עוד כמה מאות אלפים תיירים נוצרים ברובם, אבל לא כל מי שמגיעים למקום גם מצליחים להיכנס אליו. הסיבה: האתר, שהוגדר כאתר מורשת לאומי ועולמי וכמובן גם אתר מורשת ישראלי, איננו נגיש לבעלי מוגבלויות, הן בכניסה המיועדת ליהודים והן בכניסה של המוסלמים. קרוב למאה מדרגות ארוכות קשות ומייגעות ממתינות לבאי המקום.

לפני שנה וחצי ניסה מוטי אוחיון, תושב קריית ארבע, להגיע למקום במטרה לצלם סרט תיעודי על קשייו של נכה לעלות למקום. מוטי היה משותק שנים רבות ומחובר לכיסא גלגלים ונמנע מלעלות למקום. במהלך הצילומים הוא נפל, נחבל פונה לבית החולים ונפטר לאחר מספר חודשים. אבל כל זה לא עזר להנגיש את המערה.

גם ילדיו, ששלחו מכתב רק לאחרונה לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון נפתלי בנט, נענו בתשובה מתחמקת שכאבם אכן נוגע ללב והנושא בבדיקה. מי שהיה יותר ישיר איתם, היה מבקר המדינה אשר ציין שבכלל מערת המכפלה שייכת לרשות הפלסטינית וככזה אין לו שום קשר למקום ואין לו כל דרך לבדוק את חוסר הנגישות במקום.

כך גם קבע נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, אשר ממונה על הנגשת מבני ציבור לאחר סיור במקום. הוא ציין שאכן מצב הנגישות מזעזע אבל ידיו כבולות, שכן המקום לא שייך למדינת ישראל על פי החוק הישראלי וככזה לא חלה עליו חובת ההנגשה.

ואכן בשנים האחרונות נחשף שמדינת ישראל בהסכמי חברון העבירה את השליטה במקום לידי עיריית חברון והוואקף המוסלמי, אשר מונע כל עשיית צעד במקום ללא רשותו. בקשות רבות אשר הגיעו אליו להסכמה להנגשת המקום כלל לא נענו או שנענו בדרישות מופרזות. כך לדוגמה דרש הוואקף לאפשר לערביי חברון תנועה חופשית גם באיזור היהודי, דבר שהופסק בגלל רצף פיגועים רצחניים ביותר.

בחנוכה האחרון הגיע למקום סעדיה יצחק, נכה צה"ל תושב חולון. סעדיה נפצע במלחמת יום הכיפורים ומאז מרותק לכיסא. בני משפחתו הציעו לו לבוא לסיור בחברון ולהתפלל במערה, אולם להפתעתו גילה ששערי המערה נעולים בפניו. במקרים אחרים כמו הראשון לציון הגאון רבי אליהו בקשי דורון, אשר מתקשה בהליכה, נאלצו חיילי מג"ב לשאת אותו על כיסא בידיהם, דבר אשר מהווה ביזיון ופוגע בכבוד התורה.

בשנים האחרונות, ארגון זכויות האדם 'בצלמו' נאבק למען ההנגשה ואף התקיימו בכנסת שני דיונים מיוחדים בעד ההנגשה. בשניהם התחייב משרד הביטחון והמינהל האזרחי הממונים על המקום לאשר את ההנגשה, אולם בפועל דבר לא אירע.

כבר בעבר הגישה מועצת קריית־ארבע למינהל האזרחי תוכנית להקמת מעלית במערת המכפלה, אך התכנית שוכבת בקלסרים של המינהל "אין פה בעיה של תקציב, כי הממשלה אישרה תקציב".

יתירה מכך, למעלה משלושה משרדי ממשלה שונים, ביניהם המשרד לשוויון חברתי, משרד התיירות וכן משרד הדתות, התחייבו לשלם את מלוא הסכום עבור הקמת מעלית במקום. מעלית אשר תשמש את כלל הנכים והקשישים המגיעים למקום – אולם המינהל האזרחי מסרב.

לפני מספר חודשים ביקר במקום ראש הממשלה והודיע שהוא מאשר את ההנגשה ואת בניית השוק בחברון, אולם בעוד האור הירוק לבניית השוק בחברון ניתן כאן האור הירוק בושש מלהגיע. גם שר הביטחון אשר הדליק נרות בחנוכה האחרון במערת המכפלה בחברון, סירב להתחייב שאכן תתבצע ההנגשה.

לטענת גורמי הביטחון, הנגשת מערת המכפלה ללא אישור הוואקף יכולה להצית מלחמת דת אשר תיגרר לכל הארץ כמו בפרשת המגנומטרים בהר הבית ואכן, בחודשים האחרונים, אחרי דבריו של ראש הממשלה בעד ההנגשה במקום, מידי יום שישי מגיעים אלפים להתפלל במקום ולהפגין נוכחות, דבר אשר מטריד את כוחות הביטחון אשר חוששים שהמקום אשר ממילא נפיץ – יתפוצץ ותתחיל ממנו האינתיפאדה הרביעית.

בשבוע הבא, בט"ו בשבט, יתקיים דיון חירום בכנסת בוועדת חוץ וביטחון. למרות שהכנסת לא מתפקדת עקב יוזמה של חברת הכנסת קטי שיטרית מהליכוד, אשר החתימה ח"כים רבים מכל סיעות הבית, קואליציה ואופוזיציה כאחד, ודרשו קיום דיון מידי טרם הבחירות ובדיון אמורים להשתתף ח"כים מכל הסיעות וכן נכים רבים ונציגי ארגוני נכים יהודים ומוסלמים כאחד, וכמובן אנשי הישוב היהודי בחברון. בדיון צפויים החכי"ם לדרוש מהמנהל האזרחי ומשר הביטחון שלא להיכנע ללחצי המוסלמים ולהנגיש את המקום. בשיחה עמנו אמר אחד הח"כים שאמור להשתתף בדיון כי "ריבונות מתחילה מחברון" אם אי אפשר לדאוג למעלית לנכים בחברון איך יחילו ריבונות בכל הארץ". האם משם תבוא הבשורה? את זה נדע שבוע הבא.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה לתחקיר 'כל ישראל': "משרד הביטחון ומתאם פעולות הממשלה בשטחים פועלים למציאת פתרון הנגשה לבעלי מוגבלויות למערת המכפלה ורואים בכך חשיבות גדולה. הנושא מצוי בשיח למול הצד הפלסטיני, בהתאם להנחיות הדרג המדיני ובתיאום מלא למול כלל גורמי הביטחון הרלוונטיים".

השארת תגובה