סקרים מספרים: אפקט תוכנית המאה

משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון
משכן הכנסת מואר בכחול, צילום: דוברות הכנסת – נועם ריבקין-פנטון

שלושת הערוצים הגדולים פרסמו ביום שאחרי פרסום המתווה סקרי מנדטים ובדקו האם בעקבות פרסום עסקת המאה של נשיא ארצות הברית טראמפ יש לנתניהו סיכוי להרכיב ממשלה וכמה הסיכוי הזה גבוה. כמו כן בדקו הסקרים את תמיכת הציבור הישראלי בתוכנית ואת דעתם על יכולתו של נתניהו לנהל את המדינה לאחר שהוגש נגדו כתב אישום.

בסקר שבוצע עבור 'חדשות 12' בדקו הסוקרים את מפת המנדטים לאחר פרסום תכנית טראמפ. לשאלה: אם הבחירות היו מתקיימות היום, לאיזו מפלגה היית מצביע? השיבו כחול לבן בראשות בני גנץ 35 מנדטים, הליכוד בראשות בנימין נתניהו מקבלת 33 מושבים כך ששתי המפלגות הגדולות שומרים פחות או יותר על התוצאות שקיבלו עד פרסום התוכנית.

גם יתר המפלגות ללא שינוי ניכר ממה שקיבלו עד כעת. הרשימה המשותפת (חד"ש, רע"ם, תע"ל, בל"ד) בראשות איימן עודה 13, ש"ס בראשות אריה דרעי 8, העבודה – גשר – מרצ בראשות עמיר פרץ, אורלי לוי אבקסיס וניצן הורוביץ 8, ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן 8, ימינה בראשות נפתלי בנט עם הרב רפי פרץ, איילת שקד ובצלאל סמוטריץ' 8 ויהדות התורה בראשות יעקב ליצמן עם 7 מנדטים.

בחלוקה לגושים: ימין 41, חרדים 15, מרכז שמאל 43, ערבים 13 וישראל ביתנו 8. הסקר בדק את הפופולריות של ראש הממשלה. לשאלה: מבין האישים הבאים, מי לדעתך הכי מתאים לתפקיד ראש הממשלה? השיבו 41% בנימין נתניהו, בני גנץ קיבל 37%, אף אחד מהם 16% ולא יודע 6%. עוד עולה מהסקר כי מחצית הציבור תומך בתכנית טראמפ.

לשאלה האם אתה תומך או מתנגד ליוזמת השלום האמריקאית ("עיסקת המאה")? השיבו – תומך מאוד 21% ודי תומך 29%, כך סה"כ תומך 50%. די מתנגד 12% ומתנגד מאוד 12% – סה"כ מתנגד 24%. לא יודע 16% ולא שמעתי על היוזמה 10%. כמו כן, יותר ממחצית הציבור סבור שנתניהו לא יכול לנהל את המדינה במקביל לניהול משפטו לשאלה – האם לדעתך ראש הממשלה יכול או לא יכול לנהל את המדינה במקביל לניהול משפטו? ענו יכול 39%, לא יכול 52% ולא יודע 9%. הסקר נערך ע"י מכון מדגם בראשות מנו גבע.

מסקר חדשות 13 ופרופ' קמיל פוקס אחרי הצגת תוכנית טראמפ עולה כי כחול לבן מקבלת 35 מנדטים כפי שקיבלה בסקר של 'חדשות 12', אך הליכוד מצמצמת את הפער לפי הסקר הזה ומקבלת 34 מושבים. וליתר המפלגות – הרשימה המשותפת 12 מנדטים, העבודה-גשר-מרצ 10, ישראל ביתנו 8, ימינה 7, ש"ס 7, יהדות התורה עם 7 מושבים ועוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה (2.1%). גושים: מרכז-שמאל 57, ימין 55 וישראל ביתנו 8. לגבי שאלת ההתאמה לראשות הממשלה בסקר הזה ראש הממשלה המכהן מקבל תמיכה משמעותית יותר כאשר 43% מהמשיבים ענו נתניהו לעומת 33% לגנץ.

סקר נוסף של כאן 11, ממנו עולה כי אילו הבחירות היו נערכות היום, כך הייתה נראית תמונת המנדטים: כחול לבן 34 מושבים, הליכוד – 33 מושבים, הרשימה המשותפת – 14 מושבים, העבודה–גשר–מרצ – 8 מושבים, ש"ס – 8 מושבים, יהדות התורה – 8 מושבים, ישראל ביתנו – 8 מושבים וימינה עם 7 מושבים ובמפת הגושים – שוויון כשבגוש מרכז–שמאל–ערבים – 56 מנדטים ובגוש ימין–חרדים – 56 מנדטים. ליברמן ו-8 המנדטים שלו – ממשיכים להיות לשון המאזניים.

בעקבות תוכנית טראמפ נשאלו הנסקרים האם הישראלים חושבים שתוכנית טראמפ עשויה להביא לשלום בין ישראל לפלסטינים? 61% סבורים שלא, 10% סבורים שכן והיתר השיבו שאינם יודעים. עוד נשאלו בעניין זה האם הם היו בעד החלת הריבונות הישראלית ביישובי יהודה ושומרון ובקעת הירדן עוד לפני הבחירות? 43% ענו בחיוב, 28% השיבו בשלילה והיתר – לא יודעים. שאלה נוספת שנבדקה בעקבות הגשת כתב האישום נגד ראש הממשלה, הייתה האם נתניהו יכול להמשיך בתפקידו בשעה שמתנהל נגדו משפט? 48% חושבים שנתניהו לא יכול להמשיך בתפקידו ו-32% סבורים שהוא יכול לנהל את משפטו במקביל לכהונתו. הסקר נערך ע"י קנטאר מדיה ישראל.

השארת תגובה