תוכנית המאה: זו התוכנית ומתנותיה

נתניהו רושם הישג משמעותי ושואף לספח את היישובים ביהודה ושומרון לפני הבחירות • באופן מפתיע זוכה העסקה לחיבוק בעולם הערבי ובאירופה • התוכנית, התגובות, החששות

ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא דברים במהלך אירוע הכרזת תוכנית המאה של הנשיא האמריקני בבית הלבן. צילום - קובי גדעון / לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא דברים במהלך אירוע הכרזת תוכנית המאה של הנשיא האמריקני בבית הלבן. צילום - קובי גדעון / לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קרוב לארבע שנים עברו מאז אותו היום בשנת 2016 בו אמר הנשיא טראמפ את המילים הבאות: "אני אשמח להיות זה שיביא שלום בין ישראל לפלסטינים". שנתיים לאחר מכן, בח' בסיוון תשע"ח דווח כי הצוותים בממשל טראמפ סיימו לרקום את התוכנית.

מאז הספיקה התוכנית לעבור גלגולים רבים: חלקים ממנה התפרסמו, פרסום חלקים אחרים נדחה פעם אחר פעם בעקבות המצב הפוליטי וגם, להיגנז ולהיקבר ולאחר מכן לחזור לשולחן הדיונים בגרסה שניה וביום שלישי השבוע, בסמוך לשעה 19:30 הנשיא טראמפ חשף את התוכנית כשלצדו ראש הממשלה בנימין נתניהו יחד עשרות אורחים שהגיעו לחדר המזרחי בבית הלבן לרגל האירוע ההיסטורי מכל המדינות בעולם.

אל אולם האירועים בבית הלבן נכנסו דונלד טראמפ ובנימין נתניהו ברקע חצוצרות שליוו את כניסתם. הערב נפתח בהצהרה לתקשורת בה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הציג את "עסקת המאה".

המתווה המדיני שלו להסדר בין ישראל לפלסטינים. בדבריו אמר טראמפ כי עסקת המאה בין ישראל לפלסטינים היא "צעד גדול לעבר השלום", הוא הסביר כי "החזון שלי מציג אפשרות של 'ווין-ווין' לשני הצדדים". טראמפ הציג את התכנית שגיבש ממשלו בשנים האחרונות. "צעירים ברחבי המזרח התיכון מוכנים לעתיד מלא תקווה וממשלות באזור מבינות שטרור הוא אויב משותף", אמר טראמפ.

הנשיא האמריקני סיפר על פגישותיו עם נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ. לדבריו, "שני המנהיגים הביעו תמיכה במאמץ הזה ומוכיחים שישראל מחפשת שלום וששלום הוא מעל פוליטיקה". לדבריו, "כשהבחירות יסתיימו יהיה ברור שיש לנו את תמיכת שתי המפלגות בישראל". טראמפ סיפר כי "בביקורים בישראל פגשתי גם את הנשיא הפלסטיני בבית לחם, ונעצבתי מגורל העם הפלסטיני. מגיעים להם חיים טובים יותר". הוא אמר כי התוכנית הזו עלולה להיות ההזדמנות האחרונה של הפלסטינים לקבל מדינה עצמאית, וטען כי "הפלסטינים לכודים במעגל של טרור עוני ואלימות". טראמפ שב והבהיר כי "אני רוצה שהדיל הזה יהיה דיל נהדר לפלסטינים. זו הזדמנות היסטורית לפלסטינים להגיע למדינה עצמאית משל עצמם".

"זה היה תהליך ארוך ומלא ויכוחים", אמר הנשיא האמריקני. הוא הסביר כי "החזון שונה משמעותית מהצעות קודמות. התכנית שלנו כוללת 80 עמודים והיא ההצעה המפורטת ביותר שהייתה אי פעם. בהצעה יש פתרונות טכניים מדויקים". לדבריו, "נתניהו הודיע לי שהוא מוכן לאמץ את החזון כבסיס למשא ומתן ישיר. זאת הפעם הראשונה שישראל מאשרת לשחרר מפה קונספטואלית עם ויתורים שהיא מוכנה לעשות. זוהי התפתחות חסרת תקדים".

טראמפ הודה לראש הממשלה, "שהיה לו את האומץ לקחת את הצעד הזה קדימה". טראמפ אמר כי תוקם ועדה כדי להכיר מידית בהתיישבות ישראל ביהודה ושומרון. "תחת החזון הזה ירושלים תהיה בירתה הלא מחולקת של ישראל", אמר והבהיר כי "פתרון שתי המדינות לא יציב שום סיכון ביטחוני על ישראל".

בשלב הזה הציג הנשיא את מתווה השלום שלו ופירט בהרחבה באשר לסעיפים, להשלכות ההסכם והיעד הסופי שלו. את הפרטים נביא בצורה מסודרת בהמשך. הנשיא זכה בכל כמה משפטים למחיאות כפיים ואפשר להתרשם שהוא היה נרגש מאוד. כל אותו הזמן עמד לצידו ראש הממשלה נתניהו והקשיב לדבריו. נתניהו, שדיבר אחרי הנשיא האמריקני, אמר כי זהו יום היסטורי. "יום שמזכיר יום היסטורי אחר. אנחנו זוכרים את ה-14 במאי 1948, כי ביום הזה הנשיא טרומן הפך למנהיג הראשון בעולם שהכיר במדינת ישראל אחרי שבן גוריון הכריז על עצמאותנו". הוא הוסיף כי "אני מאמין שבהמשך הדורות גם ה-28 לינואר 2020 ייזכר, כי אתה הפכת למנהיג הראשון שהכיר בריבונות ישראל בשטחים ביהודה שומרון שהם הכרחיים לביטחוננו ומרכזיים במורשתנו". הוא הצהיר כי ישראל תחיל את החוק הישראלי בבקעת הירדן וביישובים היהודיים ביהודה ושומרון.

ראש הממשלה הודה לנשיא טראמפ ואמר כי "זו תוכנית נהדרת לישראל. זו תוכנית נהדרת לשלום". והוסיף כי טראמפ הוא החבר הכי טוב שהיה לישראל בבית הלבן אי פעם. "הצגת תוכנית מציאותית לשלום בר קיימא", אמר נתניהו לטראמפ מעל בימת הנאומים.

הוא הוסיף כי "במשך זמן רב מדי, ליבה של מדינת ישראל, היתה ממותגת כשטח כבוש לא חוקי. היום אתה מנקב את השקר הגדול הזה ומכיר בריבונות הישראלית בכל היישובים היהודים ביהודה שומרון (כחלק מההסכם א.צ), גדולים וקטנים כאחד".

לדברי נתניהו, "מאז הקמתה, ישראל רצתה שלום עם שכנותיה. במשך עשורים השלום הזה נכשל, כל תוכנית נכשלה, כי הם לא הגיעו לאיזון המכונן בין הצרכים הביטחוניים של ישראל והתנאים הפלסטיניים להגדרה עצמית". לדבריו, "יותר מדי תוכניות ניסו ללחוץ על ישראל לסגת משטחים חיוניים כמו בקעת הירדן. אתה הכרת בכך שלישראל חייבת להיות ריבונות בבקעת הירדן".

נתניהו אמר לטראמפ כי "אני מבין את גודל הרגע. יחד איתך אני מוכן להשתלט על הרגע ולשנות את ההיסטוריה". הוא הוסיף כי "אני יודע שתהיה אופוזיציה, יהיו הרבה מכשולים בדרך, הרבה ביקורת, אבל יש לנו אמירה יהודית ישנה – אם לא עכשיו אימתי, ואם לא אנחנו אז מי?". לדבריו, "דיל המאה היא הזדמנות המאה וישראל לא תפספס את ההזדמנות הזו".

עיקרי תוכנית המאה

  1. הכרה אמריקנית בהתיישבות ביהודה, שומרון והבקעה
  2. הכפלת הטריטוריה הפלסטינית והקמת שגרירות אמריקנית ב"מדינה העתידית"
  3. הסכמה ישראלית להקפאה בת ארבע שנים בהתיישבות, עם תחילת המשא ומתן על מדינה פלסטינית
  4. חיבור בין רצועת עזה ליהודה ושומרון
  5. שמירה על הסטטוס-קוו בעיר העתיקה בירושלים
  6. מענק של 50 מיליארד דולר ל"מדינה הפלסטינית החדשה"
  7. שיבה של פליטים פלסטינים ל"מדינה העתידית" + "קרן פיצויים נדיבה"

מה ישראל מקבלת

– יבוטל הממשל הצבאי על המתנחלים

– יוסרו כל הגבלות הבנייה

– בתוך שבועות: פעימה שנייה של ריבונות ביו"ש

– הסכמה להחלת הריבונות

– וטו על כל החלטה נגד ישראל במועצת הביטחון (לא נאמר מפורשות אך משתמע)

– הכרה בירושלים המאוחדת כבירת ישראל

– התנגדות לזכות השיבה

התנאים לפלסטינים לקבלת מדינה:

– פירוק חמאס מנשקו

– פירוז עזה

– ויתור על זכות השיבה

– הכרה בישראל כמדינה יהודית

– הכרה בגבולותיה החדשים של ישראל

– הכרה בירושלים כבירת ישראל

– הסכמה לשליטה צבאית ממערב לירדן

– הפסקת העברת משכורות למחבלים

– הפסקת ההסתה במערכת החינוך

לאחר הצגת התוכנית היו כאלה שבירכו "שהחיינו", אחרים שנמנים על המתנחלים נסעו עד לארה"ב בכדי לנסות לעצור את נתניהו, הימין ברובו בירך, השמאל לא אהב והפלסטינים כבר הכריזו על ימי זעם. הגיע הזמן להסביר על הסכם המאה וההשלכות שלו. אם נרצה לסכם אותו במשפט: הרי בהקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל ואילו ישראל תוכל לספח את בקעת הירדן ואת כל ההתנחלויות ביהודה ושומרון.

יהודה ושומרון ובקעת הירדן: טרם נפרט מה יהיה ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, נפרט מה היה עד עתה: מהקמת מדינת ישראל בשנת 1948 ועד 1967 היו השטחים תחת שלטון ירדן לאחר שהם פלשו אליה. במלחמת ששת הימים נכבשו השטחים על ידי ישראל, והקמנו בהם התיישבות והתיישבות חלקאית.

המעמד המשפטי והבינלאומי של השטחים שנוי במחלוקת. ברוב מדינות העולם מתייחסים אל שטחי יהודה ושומרון כאל שטח פלסטיני כבוש, עמדתה הרשמית של ממשלת ישראל לגבי שטחי יהודה ושומרון שהם "שטחי מריבה".

בעקבות מעמדן המשפטי המוטל בספק, החוק הישראלי אינו חל שם והישיבה שם מצדנו לכאורה זמנית כמקום כבוש שישראל צריכה לצאת ממנו.

אגב, הסיבה לכך שלא חל בשטחים החוק הישראלי, הוא כיוון שרבים מהתושבים הפלסטינים שם, אינם יכולים להצביע לבית המחוקקים ולכן במקרה כזה, החוק הבינלאומי קובע שאת המקום ינהל צבא ולא הפרלמנט (הכנסת). כך למשל, שקית ניילון בסופר עליה אנו משלמים ע"פ החוק 10 אג', שם היא בחינם כי מי שקבע את שנשלם, זה מחוקק שנבחר ע"י הציבור ואילו שם רבים אינם יכולים לשלוח מחוקקים.

וכעת נעבור לדבר על מה שיהיה מעתה: ע"פ התוכנית של טראמפ, החוק הישראלי כן יחול על כל ההתנחלויות בגדה ואותם התנחלויות יהפכו לשטח רשמי של ישראל. נזכיר כי מדובר בסיפוח חד צדדי. שכן, ישראל וארה"ב יכירו בו באופן רשמי כישראלי, אבל הפלסטינים, ירדן וכנראה מדינות רבות נוספות ממש לא. מבחינת זה יישאר שטח פלסטיני כבוש, אלא אם הם יסכימו למתווה של טראמפ. אגב, ראש הממשלה מתכנן להביא את ההחלטה לסיפוח כבר בתחילת השבוע הקרוב ולמעשה להפוך את השטחים המדוברים לשטחים ישראלים מצד ישראל, אך זה כפוף לאישור היועמ"ש שיחליט האם ממשלת מעבר יכולה לדון בזה.

נשאלת השאלה, מה יוצא לנו בכלל מהסיפוח והחלת הריבונות? אז קודם כל, סיפוח יהפוך את מדינת ישראל לריבונית על האזור לעד. שכן היום כפי שאמרנו, ישראל רק שולטת שם וצה"ל מנהל את המקום מבחינה ביטחונית, אך השטחים באופן רשמי לא של ישראל, אלא מוגדרים ככבושים. בנוסף, על פי המשפט הישראלי, השטחים הם לא ישראלים, לכן לא חל במקום החוק הישראלי. סיפוח ישפיע על חייהם של המתיישבים היהודיים באותם שטחים והחוק כאמור יחול עליהם בדיוק כמו על כל אזרח ישראלי אחר במדינה.

בנוסף, עקב העובדה כי המקום אינו רשמי, כמעט ולא נעשים בשטחים עבודות תשתית. עם הסיפוח, דין השטחים יהיה כדין תל אביב מבחינת ההכרה ולכן תהיה הקלה בתכנון וסלילת כבישים, תהיה היכולת לתכנן ולהקים תשתיות מסודרות כמו חשמל, ביוב, מים. וכן העברת סמכויות מהמנהל האזרחי (גוף צבאי, שמנהל את השטחים מטעם מדינת ישראל) לרשויות מקומיות רשמיות מטעם המדינה. אך עם זאת, ע"פ התוכנית ארבע השנים הראשונות מוקדשות למו"מ בין ישראל לפלסטינים בחסות ארה"ב שיאפשרו להוציא את התוכנית בצורה מקובלת על הצדדים ולכן תהיה הקפאה על בנייה חדשה בהתנחלויות, אך עם תום ארבע השנים, הבנייה תותר לחלוטין, שכן אלו יהיו שטחים זהים לשטחים בתוך מדינת ישראל כיום. הדבר גם ישדרג את תחום הנדלן.

האו"ם: הסיבה שעד היום ישראל לא החילה מעצמה באופן חד צדדי ריבונות על ההתנחלויות, היא מחשש לסנקציות בינלאומיות וממועצת האו"ם. משמע, בידוד מדיני מוחלט. בהסכם מציעה ארצות הברית, להטיל וטו על כל החלטה נגד ישראל במוצעת הביטחון של האו"ם. וטו, למעשה זה חסימה. ארצות הברית תוכל לחסום החלטות נגד ישראל וכך פג האיום בהטלת סנקציות על ישראל.

מדינה פלסטינית: כמו שאמרנו, הפלסטינים רואים בהתנחלויות, כאנשים הכובשים אותם. לכן, בשביל שהפלסטינים יסכימו לקבל את זה, הם מקבלים מדינה רשמית לצד ישראל עצמאית כמעט לחלוטין ולראשונה נוכל להגיד "מדינת פלסטין". המדינה תהיה במרכזה בגדה ובעזה כאשר יהיה גשר שיגשר בין האזורים. צריך להגיד כי חלקים ממנה מפוזרים ולהכל בסופו של דבר תהיה גישה מסודרת, כאשר בסופו של דבר 80% משטחי הגדה יהיו של המדינה הפלסטינית. צריכים להשים לב לפרט מסוים. ישראל אינה מספחת את השטחים, אלא רק את הישובים עצמם. השטח מסביב יהפוך למדינת פלסטין בתוך השטחים יש גושי התנחלות, כלומר כמה התנחלויות ברצף ובנוסף ישנם כעשר התנחלויות מבודדות בלי עוד התנחלויות מסביבם ולכן הם יהיו בליבה של מדינת פלסטין.

אך לצה"ל ולשב"כ תהיה גישה וסמכות על אותם הישובים. התושבים כבר עתה מעלים חששות ממגורים בתוך מדינה פלסטינית. הנשיא האמריקני הבטיח לפלסטינים מענק של מיליארדים אם יקבלו את העסקה וזאת לטובת פיתוח ושגשוג של המדינה החדשה. הנשיא טראמפ אומר כי זו היא הזדמנות אדירה ואולי אחרונה בה יוכלו הפלסטינים לקבל מדינה משלהם.

כעת לפלסטינים יש 4 שנים להחליט האם הם רוצים לקבל את המדינה ואת המענקים. זאת אומרת, הסיפוח יהיה בכל מקרה באופן מידי, השאלה היא האם הפלסטינים יכירו בסיפוח ובכך יקבלו מדינה, או שלא יהיו מוכנים את ההכרה במתווה בכך הם יפסידו את הזכויות שלהם במסגרת התוכנית.

ירושלים: ירושלים לא תוחלק ותימסר לידי הרשות הפלסטינית ותמשיך להיות בירת ירושלים. העיירה אבו דיס הפלסטינית הנמצאת ממזרח לירושלים, תהיה בירת מדינה פלסטינית בצורה רשמית ואף תוקם בה שגרירות רשמית של ארצות הברית. במקומות הקדושים כדוגמת הר הבית, ישמר הסטטוס קוו לפיו ישנה גישה לתפילה לכל מאמינית מכל הדתות. המצב הנוכחי בו ישנה ריבונות ישראלית ומפלסטינית משותפת במקומות הקדושים, לצד הירדנים שמנהלים בפועל את המקום.

עקירת יישובים: אחד מההישגים החשובים והבולטים בהסכם, הוא הבטחתו של טראמפ כי לא יהיו עקירות יישובים בצד הישראלי ולא בצד הפלסטיני וכך לא יוציאו אנשים מבתיהם. בישראל זוכרים את ההתנתקות והפלסטינים מושפלים מהגירושים מהבתים לאורך המלחמות השונות ואף אחד מהצדדים לא היה מקבל הסכם שכולל עקירת אנשים. הסעיף הזה נותן ייתרון משמעותי לעסקה.

חילופי שטחים: אך עם זאת, המתווה מציע גם חילופי שטחים במערב הנגב, כך ששטחים בשליטה ישראלית יועברו למדינה הפלסטינית. המפה שהציג הבית הלבן מצוירת בקווים כלליים, לכן קשה לאמוד באופן מדויק אילו שטחים בנגב מצפים בוושינגטון שישראל תעביר לידי הפלסטינים. אולם מדובר לכל הפחות על שטחים נרחבים הסמוכים בגבול מצרים, בהם אזור פיתחת ניצנה, במועצה האזורית רמת הנגב. באזור זה נמצאים היישובים קדש ברנע, עזוז, באר מלכה, כמהין וניצנה, בהם גרות כ-200 משפחות, וייתכן ששטחיהם יכללו בעסקת חילופי השטחים.

שטחים בקרבת חולות חלוצה, הכוללים את היישובים בני נצרים ונווה – בו מתגורר שר החינוך רפי פרץ – עשויים להיכלל בעסקה.  בנוסף, תיבחן גם העברה של יישובי המשולש הערביים בתוך הקו הירוק למדינה הפלסטינית. לדברי טראמפ, המפה שתגובש תכפיל את השטח שנמצא היום בשימוש על ידי הפלסטינים, ו"אף פלסטיני או ישראלי לא ייעקר מביתו". בנוסף, תוקם ועדה שתפקידה יהיה לגבש מפה מפורטת, שעל בסיסה ינוהל משא ומתן.

זכות השיבה: ההסכם גם אומר כי הפלסטינים יאלצו לוותר על זכות השיבה. זכות השיבה, אינה "זכות", אלא מונח המשמש לציון תביעת הפלסטינים והעולם הערבי שתינתן לכ-4.4 מיליון פליטים פלסטינים האפשרות לשוב לבתיהם בתחומי ארץ ישראל, אותם עזבו, הם או אבותיהם, לפני מלחמת העצמאות ובמהלכה ולאחר מלחמת ששת הימים. כלומר, במהלך המלחמות, ערבים רבים עזבו כפליטים את בתיהם בכל אזורי הארץ לחלקים אחרים או למדינות שכנות והדרישה אומרת שהם וגם הצאצאים שלהם יוכלו לשוב לבתיהם.

כך למשל, מישהו שהיה גר בתל אביב או שאביו או סבו, ע"פ הדרישה יוכל לחזור לגור בתל אביב. הדרישה הזו אינה הגיונית כיוון שכמות הפליטים שעזבה את הארץ אז באותם ימים כ- 120,000 בני אדם, כעת עם הצאצאים שלהם הם כאמור 4 וחצי מיליוני בני אדם שיוכלו לחזור לכל אזור בארץ שירצו. אם הפלסטינים יקבלו את ההסכם, הם יאלצו  לוותר על הדרישה הזו שאין אפשרות לבצע אותה היום בשום דרך.

רצועת עזה: על פי התוכניות, ארגון חמאס יפורק מנשקו ופירוז הרצועה. כלומר, לרוקן את כל רצועת עזה מנשק כלשהו שיכול לשמש נגד ישראל: מנהרות, משגרים, טילים וכיוצא בזה.

היום שאחרי

אם ישנו דבר יותר מעניין מפרסום עסקת המאה – הוא היום שאחרי, אז מתחילים להבין אט אט מה המשמעויות של עסקת המאה. השאלה המהותית מכל, האם ישראל והפלסטינים יגיעו סוף סוף להסכם שלום אחרי יותר מ-50 שנה? התשובה היא כנראה שאין סיכוי כזה וודאי לא במסגרת ההצעה הנוכחית של טראמפ.

המספרים מדברים בעד עצמם: ע"פ סקר 'כאן' רק 10% מתושבי המדינה הישראלים תוביל בסופו של דבר לשלום ואלה הסיבות: שימו לב, שבזמן שהימין צוהל לשמע פרטי ההסכם, השמאל מגנה והפלסטינים מאבדים עשתונות ומאיימים בימי זעם, עימותים ואף אינתיפאדה. הפלסטינים רואים בתוכנית רמיסה ומחיקה של הנרטיב הפלסטיני, וחזרה לנקודת האפס של סבבי המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

משום שההצעה אומרת שישראל יכולה לספח את ההתנחלויות כבר עתה והפלסטינים יקבלו מדינה בעוד 4 שנים וגם אז רק אם יסכימו לקבל עליהם רשימת תנאים שמופעים בהסכם ונכתבו בכתבה זו. כפי שאמרנו קודם, סיפוח בכל מקרה יהיה, השאלה אם הפלסטינים יקבלו עליהם את התנאים האחרים ובתמורה יקבלו מדינה. הפלסטינים אינם יכולים להשלים עם המציאות הזו מכיוון שמבחינתם השטחים שיסופחו שייכים להם ומבלי ששאלו אותם, הם עומדים לעבור לידיים ישראליות.

שאלה נוספת שצריכה להישאל, במשך עשרות שנים בימין מצהירים כי האיום הביטחוני הגדול על ישראל – מדינה פלסטינית. ואילו כעת, הימין מחבק בחום את העצה, לאן נעלם האיום? פשוט גם בימין מבינים שאין סיכוי ממשי להקמת מדינה כזו. התועלת שיש בבירור בהסכם ולכן בישראל מאושרים, הוא גיבוי אמריקאי מלא לספח את ההתנחלויות כולל כפי שפירטנו קודם הגנה מסנקציות באו"ם והדבר הזה הוא היסטוריה אמיתית. השאלה ההפוכה והפעם לאנשי השמאל, בהמשך עשרות שנים אתם דורשים היפרדות מהפלסטינים והקמת מדינה פלסטינית. פתאום שממשלת ימין מוצהרת מסכימה למדינה כזו בעלת עצמאות מוחלטת, אתם תוקפים את העצה במקום לחבק אותה, מה קרה פתאום?

היוצרות התהפכו לחלוטין הימין ששנים מודאג ממדינה פלסטינית, שש ושמח והשמאל ששנים מודאג שאין מדינה כזו, הולך אבל. אפשר בזהירות ללמוד מזה שדווקא הימין מוכן לקבל במצב הנוכחי הסכם הכולל גם אפשרות במידה מסוימת למדינה פלסטינית בעד סיפוח ואילו 'מחנה השלום' מבין בינו לבין עצמו שאין אפשרות לשלום בו שני הצדדים מרוויחים, אלא מדינה פלסטינית ללא שום תמורה שתקבל ישראל. לעומת זאת, את הפלסטינים אפשר להבין כי מבחינתם אין סיכוי בשום צורה לסיפוח, מה שמחזיר אותנו לנקודת המוצא – אין פרטנר לשלום.

עם זאת, צריכים לזכור כי במהלך המו"מ ישתנו דברים שיכולים אולי לרצות את הפלסטיני או שמדינות ערב המתונות כדוגמת מצרים ילחצו עם הפלסטינים לקבל את ההסכם מתוך הבנה שלא יהיו הרבה הזדמנויות נוספות לקבלת מדינה – גם במחירים קשים עבורם. וכן משתנים נוספים.

לאורך היום שאחרי הפרסום נרשמו מספר הפרות סדר מקומיות בבית לחם והסביבה, בהשתפות כמאות פלסטינים בסך הכול. יום קודם לפני פרסום התוכנית קיים שר הביטחון, נפתלי בנט, סיור בגזרת יהודה ושומרון, ביחד עם ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, כחלק מהיערכות מערכת הביטחון להצגת תכנית המאה של הממשל האמריקאי. כאמור, הדברים הינם כחלק מהיערכות מאפשרות לאירועים חריגים, אך לנוכח העובדה כי אין איומים ספציפיים והרשות קוראת מחאה שאינה אלימה, לא ברור שאכן יהיו אירועים חריגים בפועל.

התגובות בעולם הערבי

פרסום תוכנית המאה, חשף במידה רבה מבוכה לא פשוטה בעבור הפלסטינים, כאשר רוב התגובות היו רפות מאוד ולא נרשמה חזית אחידה בעד הפלסטינים. כך למשל, בהודעות נפרדות שפרסמו ממשלות סעודיה וקטאר הביעו השתיים תמיכה כללית במאמץ האמריקני להשגת שלום במזרח התיכון, אך הודיעו כי ימשיכו לעמוד מאחורי העם הפלסטיני ולתמוך "במאבקו להשגת זכויותיו".

ההודעה שפרסמה ריאד נפתחה בהדגשת התמיכה הבלתי מסויגת של סעודיה בפתרון צודק וכולל לתביעות הפלסטיניות. "ממלכת סעודיה עמדה מאז ומעולם בחזית המאמץ, יחד עם אחינו הפלסטינים, ונאבקה לצדם על זכויותיהם הצודקות בכל הפורומים הבינלאומיים", נכתב בתגובה הרשמית. עם זאת, בסוף ההודעה ברכה סעודיה על מאמציו של ממשל טראמפ "לפיתוח תכנית שלום מקיפה בין הפלסטינים לישראל" וקראה לשני הצדדים לפתח במשא ומתן ישיר, באמצעות תיווך אמריקני, כדי ליישב את ההשגות שעלו מתוך התוכנית.

גם המצרים גילו מתינות כאשר קראו לצדדים הנוגעים לתוכנית לבחון אותה – ולשאוף לחידוש המו"מ בחסות אמריקאית. "מצרים קוראת לישראל ולפלסטינים לבחון באופן מעמיק את החזון האמריקני להשגת שלום ולקיים דיאלוג, בחסות ארצות הברית, למען חידוש המשא ומתן", נמסר מקהיר. בניגוד למתינות המצרית, טורקיה הודיעה כי היא דוחה את העסקה. "התוכנית היא תכנית סיפוח שנועדה להרוג את פתרון שתי המדינות ולגנוב את אדמות פלסטין", אמר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושואלו. שר החוץ הירדני הגיב גם הוא בשלילה לפרסום המתווה ואמר כי הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית, על בסיס פתרון שתי המדינות, היא "הדרך היחידה לשלום". עוד הזהיר מפני צעדים חד-צדדיים של ישראל. ברשות הפלסטינית דחו את התכנית על הסף. יו"ר הרשות אבו מאזן אמר כי מדובר "ביוזמה זדונית" והודיע כי העם הפלסטיני לא יקבל אותה וסופה ש"תיזרק לפח".

גם במערכת הפוליטית בארה"ב נרשמו תגובות מתנגדות לאירוע אמש. סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, המתמודד בימים אלה על הנשיאות, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "לתוכנית שלום דרושה הסכמה של שני צדדים. זהו תעלול פוליטי שעלול לגרור צעדים חד צדדיים לסיפוח שטחים ולהרחיק את השלום עוד יותר. הקדשתי את כל חיי לקידום הביטחון וההישרדות של ישראל היהודית והדמוקרטית. זוהי לא הדרך".

באירופה בחרו להגיב באופן זהיר על תכנית השלום של הממשל האמריקני בין ישראל לפלסטינים החוץ הצרפתי מסר כי צרפת תלמד בקפידה את תכנית השלום שהציג הנשיא.  גם ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הביע תמיכה בעסקת המאה. לאחר ששוחח עם טראמפ, אמר כי העסקה "יכולה להיות צעד חיובי לשלום בין ישראל לפלסטינים".

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, אמר כי הוא מקווה שהתכנית "תביא תנופה חדשה במו"מ הישראלי-פלסטיני שנמצא במבוי סתום זמן רב מדי. אנו קוראים לצדדים לפתוח במשא ומתן על בסיס תוכנית זו תחת ההנהגה האמריקנית במטרה להשיג פיתרון של שתי מדינות", אמר.

בארגונים העל-מדינתיים האו"ם והאיחוד האירופי היו יותר ספקנים לגבי סעיפי התכנית, והדגישו את הדין הבינלאומי כמרכיב מרכזי עליו צריך להתגבש הסכם בין הצדדים. מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, אמר כי ארגון האומות המאוחדות מחויב לתמוך בשלום במזרח התיכון המבוסס על החלטת העצרת הכללית, הדין הבינלאומי, הסכמים בילטראליים והכרה בחזון שתי המדינות המבוסס על קווי 1967. באיחוד חיזקו את רעיון שתי המדינות וטענו כי זאת הדרך היחידה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "האיחוד האירופי נכון לעבוד לקראת חידוש משא ומתן משמעותי לפתרון כל הסוגיות העומדות על הפרק ולהשגת שלום צודק לטווח ארוך", נמסר. "האיחוד דוחק בשני הצדדים להציג התחייבות כנה לפתרון שתי המדינות".

השארת תגובה