מלאדנוב: "באו"ם חוששים מפני סיפוח"

שליח האו"ם למזרח התיכון מתריע מפני אפשרות שישראל אכן תממש את האשראי שניתן לה על ידי ארה"ב ותממש את תכניות הסיפוח מחשש שהדבר יעורר הסלמה

ניקולאי מלאדנוב
ניקולאי מלאדנוב

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, הזהיר מפני מימוש אפשרויות הסיפוח על ידי ישראל בהתאם ל'תכנית המאה' של ארה"ב.

בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי. התריע שליח האו"ם, כי "הסכנה הצפויה מבחינת האו"ם בימים הקרובים, היא סיפוח ישראלי של בקעת הירדן. שכן לדבריו, צעד שכזה עשוי להעיב על יחסיה של ישראל עם מדינות רבות באזור.

"צריך לראות קודם כיצד מדינות האזור מגיבות על התכנית, בתקווה שהתגובה תהיה מרוסנת ולא אלימה", אמר מלאדנוב שהזהיר עוד, מפני תגובה פלסטינית אלימה. "אנחנו בסכנה לתגובה אלימה ולכן חשוב לשמור על קונטקסט של משא ומתן המשותף לצדדים. אנחנו בשלב מוקדם עדיין, לא צריך לצפות שהעולם יגיב תוך יומיים להצעה הזו, המדינות השונות צריכות תחילה לבחון וללמוד את התכנית לפני שהן מגיבות".

לדבריו, "התוצאה של מערכה צבאית נוספת בעזה יכולה להיות הרסנית יותר מזו ב-2014. מספיק להסתכל על המזרח התיכון כדי להבין שמקומות ללא שלטון נתפסים על ידי גורמים רדיקליים ומסוכנים, תוצאה שלילית עבור ישראל. לעומת זו הפסקת אש שתאפשר בניית תשתיות חיוניות בעזה תעזור לקדם יציבות אבל לא יכולה להחזיק זמן רב ללא הסדרים משמעותיים יותר".

"כאשר המצב בעזה מדרדר ואין חשמל ומזומן ברחוב ולא נבנות תשתיות חיוניות והביוב מתחיל לזרום לים אז עולה הסיכוי לעימות עם ישראל – איום ביטחוני, סכנה הומניטרית והיעדר אופק מדיני מעלים את הסיכוי למלחמה". אמר שליח האו"ם.

השארת תגובה