תכנית המאה יצאה לדרך

נתניהו קיווה שהנסיעה לוושינגטון תגרום לביטול הדיון במליאת הכנסת להקמת ועדת הכנסת, אבל גנץ, בתרגיל פוליטי משלו החליט להיפגש עם טראמפ ביום שני ולחזור לדיונים במליאה ביום שלישי

מאפיית אחדות. ריבלין מארח את נתניהו וגנץ | חים צח, לע"מ
מאפיית אחדות. ריבלין מארח את נתניהו וגנץ | חים צח, לע"מ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הזמן: מוצאי שבת, השעה: 19:30, המקום: כפר המכביה, רמת גן. רגע לפני שמבין לשבילים מגיחה דמותו של בני גנץ לקראת ההצהרה, ההתראות מאתרי החדשות מבטאות את ההימורים שלקחו טובי הפרשנים: גנץ יודיע – לא נוסע לוושינגטון. רגעים לאחר מכן יתברר כי מהמלכודת שטמן לו יריבו המר בנימין נתניהו, הצליח גנץ לצאת לא רק בשלום, כי אם גם מורווח.

בסוף השבוע שעבר, תוך כדי שמנהיגי העולם ממלאים את חוצות ירושלים באירועי הזיכרון לשואה, הוטלה הפצצה: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מתכוון להציג תוך ימים את 'תכנית המאה' להסדר בין מדינת ישראל לבין הפלסטינים. הידיעה שהחלה כדיווח של עיתונאי חדשות 12 עמית סגל, קיבלה עד מהרה אישור מסגן נשיא ארה"ב, והפכה לדבר הבא במערכת הבחירות.

ההלם שנחת על 'כחול לבן' היה גדול. שהלא, קרב המוחות הגדול מתחולל בעיקר סביב נושאי השיח שיעמדו בלבת מערכת הבחירות. ובעוד הם נערכים לדיוני הסרת החסינות ומכוונים להביך את נתניהו בענייניו המשפטיים – אגב הצגת אלטרנטיבה שפויה העוסקת בצרכי החברה – נוחת עליהם רוגזו של הנושא המדיני.

היתרון של נתניהו בשדה המדיני מובהק. הוא בעל ניסיון, נהנה מקרדיט נרחב כמדינאי משכמו ומעלה, הקשר שלו לממשל האמריקאי ולנשיא טראמפ הדוק מאי פעם, אך בנוסף לכל זאת, העיסוק בנושא המדיני חושף את 'כחול לבן' לחולשה המובנית שלהם: כמפלגת מרכז המורכבת מכמה פלגים ומאישים ממחנות שונים, העמדה המדינית שלהם בלתי ברורה ונחרצת, ומאלצת אותם להתעמת עם העמימות המלווה אותם.

רק לפני ימים אחדים נחלצו בעור שיניהם מסוגיית סיפוח בקעת הירדן. זה החל מביקורו של גנץ בבקעה – מלווה בסמן הימני של הקוקפיט, בוגי יעלון – שם הצהיר כי יתמוך בסיפוח "בהסכמה בינלאומית", המשיך בראיון של ח"כית יעל גרמן שם דיברה על "הסדר שמבוסס על התנתקות", והמשיך באמירות ימניות מובהקות של חבורת הנדל-האוזר. מלכתחילה הכוונה הייתה לבטא סביב סוגיית בקעת הירדן נטייה ימינה כחלק מאסטרטגית הקמפיין, אך השבירה ימינה הסתיימה בתאונה מרוסקת.

ל'תכנית המאה' שנחתה משמי ארה"ב היו את כל הסימנים המעידים על היותה עוד ספין מתואם להפליא, מין מתנת בחירות שהעניק הנשיא האמריקאי לידידו בישראל. באורח פלא, נפל תאריך הזמנתו של נתניהו ליום שלישי, היום בו מתקיים בכנסת הדיון הגדול בהקמת הוועדה להסרת חסינותו.

לעיתים ספינים מגיעים באריזת מתנה. כשכולו נופת צופים, הסביר ראש הממשלה נתניהו כי "לבקשתו" ולאור החשיבות בניצול ההזדמנות ההיסטורית, הנשיא טראמפ הזמין לפגישה גם את עמיתו בני גנץ, והוא מוזמן להצטרף אליו.

בעוד בימין הריעו למנהיג ה"קוסם" על שליפת הטריק, ב'כחול לבן' שררה דממה. שעות נקפו ותגובה רשמית לא באה. נוהל 'עוצר ראיונות' הוכרז והח"כים אף קיבלו הוראה לבטל את השתתפותם באירועי 'שבת תרבות'.

במסדרונות המטה האור דלק שעות נוספות. אנשי הקמפיין של 'כחול לבן' התכנסו לסיעור מוחות וניסו לחשב איך יוצאים מהפלונטר. הדעה שהלכה ורווחה ואף התקבלה על כל יושבי הקוקפיט הייתה: מדובר במלכודת שתסתיים באסון. נתניהו ישפיל אותך, אין לך שליטה על הסיטואציה, היעתרות להזמנה לוושינגטון לא יכולה להוציא אותך טוב, אמרו היועצים, וגנץ סבר וקיבל. סירוב להזמנה של נשיא המעצמה הגדולה בעולם הוא לא דבר של מה בכך, אך עד לשעות הערב של מוצאי שבת, היה נראה שרוח הסרבנות נושבת. הערכות הפוליטיות והתדרוכים היו בהתאם.

אלא שאז נעמד בני גנץ במסיבת העיתונאים שתוזמנה לפתח מהדורת החדשות והפתיע עם נוסחה לא צפויה: הוא ייסע לוושינגטון למסע קצר של 24 שעות, לפגישה אישית עם טראמפ. בלי ביבי. ביום שלישי הוא כבר יתייצב בכנסת לדיוני החסינות. ההצהרה לא רק הכתה את התחזיות או פרי רעיון יצירתי, כי אם גם מפגן כוח על יכולת להזיז דבר או שניים בבית הלבן. בתוך זירה שמזוהה כיום ברובה עם הימין המתנחלי ועם אוהדי נתניהו, הצליחו אנשי גנץ לחפור מחילות ולהגיע לסיכומים ברורים על אופי הפגישה, היקפה ומידת הכבוד שיינתן לראש המפלגה הגדולה בישראל.

ובזמן שפמליית ראש הממשלה נערכת ליציאה עם צוותים נרחבים ושיירת עיתונאים, עלה בני גנץ למטוס בדרך לציריך, משם המשיך אחרי תחנת ביניים קצרה לניו יורק. התמונות המעטות מהדרך קלעו לטעם קהל מעריציו. צנוע, עם מזוודה, כאחד האדם, נדד גנץ בין הטרמינלים.

כתגובת נגד, הקדים נתניהו את טיסתו במספר שעות והשיג פגישה נוספת עם הנשיא האמריקאי, כך שהוא יזכה לפגישה הראשונה ביום שני – סמוך ונראה לפגישת גנץ, ואילו הפגישה המקורית בשלישי תתקיים בזמן שגנץ כבר יהיה בארץ הקודש.

השוני בין הפגישות היה בולט לעין. נתניהו התקבל על מדשאות הבית הלבן, כשטראמפ צועד עימו נוכח המצלמות ואף נעמד להשיב לשאלות עיתונאים. בדבריו הביע הנשיא אופטימיות באשר ליכולתו להעביר תכנית מדינית בסוגיה הבלתי פתירה במזרח התיכון, והתנער מהניסיון להדביק לו התערבות בבחירות. בשביל זה גנץ נמצא פה, אמר.

ביממה הקצרה ששהה בארה"ב, הספיק בני גנץ לצאת לריצת בוקר סמוך ונראה לבית הלבן, שם דלקו אחריו העיתונאים, לשמוע הצהרת כוונות לפני הכניסה לפגישה הראשונה שלו עם הנשיא האמריקאי. דקות לאחר הריצה היה גנץ כבר חנוט עניבה הדורה, בדרכו לפגישה הגורלית.

הפגישה הלכה והתארכה. יותר מ-40 דקות שוחח גנץ עם טראמפ, ובסיום הפגישה, האופוריה ב'כחול לבן' נסקה. גנץ זכה לסדרת תמונות מכובדות עם הנשיא האמריקאי, דבר שלא יכול היה להעלות על דעתו, תמונות אשר עשויות לשרת אותו במסע הבירות ולמתג אותו כמנהיג רציני. 'הבית הלבן' אף צייץ מהחשבון הרשמי תמונה נאה בה הנשיא וגנץ מחויכים ונינוחים. גנץ וטראמפ החליפו מתנות, והאורח הישראלי הציג לנשיא את יועצו המדיני הטרי, מפקד חיל האוויר לשעבר האלוף אמיר אשל, ואמר ספק בהלצה ספק ברצינות: "האיש הזה ביקר בכל המזרח התיכון בלי דרכון…".

בהצהרה שהעניק מיד לאחר הפגישה, כשמאחוריו דגל אמריקאי וריהוט עץ מהגוני, הודה גנץ לנשיא על פגישה טובה ואף חלק שבחים לתכנית המאה שהציג. גם כאן הלך גנץ בין הטיפות כשאמר כי יקדם את התכנית לאחר שייבחר, תוך הסכמה עם השותפים ועמי האזור. גנץ היה לפה עבור הירדנים – גורם מכריע בהסכם שלום שככל הנראה לא יבוא בקרוב, ואף העלה את סוגיית התחמשות האויבים מצפון ואת החיילים השבויים בעזה.

בצעד שספג ביקורת רבה, ניצל גנץ את ההצהרה לתקוף את נתניהו והזכיר כי הוא חוזר לכנסת לדון בהסרת החסינות. ראש ממשלה שעומד מול כתבי אישום לא יכול קבל הכרעות מדיניות משמעותיות ולא יכול להנהיג מדינה במקביל לניהול משפטו, אמר גנץ, והזכיר לנתניהו את דבריו על ראש הממשלה לשעבר אולמרט שעמד באותה סיטואציה. הטחת ביקורת ביריב פוליטי תוך כדי מסע מדיני בחו"ל נחשבת ללא מקובלת, ועל כך נמתחה נגד גנץ ביקורת.

יצוין כי מעט לפני הפגישה עם טראמפ, הפיצו גורמים בסביבת נתניהו ציטוטים מהעבר של יועצו רונן צור, בגנות הנשיא טראמפ, במטרה להביכו ולהכשיל את הפגישה.

מתוכנית שלום מצופה להשתלט על הכותרות העולמיות, אך ראוי לציין כי גם הפגישות המתוגברות עם שני ראשי המפלגות הגדולות בישראל, לא הצליחו לתפוס אחיזה של ממש אפילו בשיח האמריקאי. טראמפ עומד בפני דיוני ההדחה בסנאט, כך שמבחינת רבים שם, הצגת התכנית שלו נועדה בכלל להטות את השיח מהדבר החשוב, ויותר מכל עסוקים האמריקאים בימים אלה באבל על אגדת ספורט ובתו, שנהרגו בהתרסקות מסוק.

השארת תגובה