כחול לבן משנה את האסטרטגיה

בזמן אמת גנץ לא הבין לאן הוא נכנס כשבחר להתייחס לסוגיית סיפוח בקעת הירדן, הוא לא העריך נכון את עומק המלכודת אותה טמנו לו ראש הממשלה בסיוע הנשיא האמריקני טראמפ

גנץ אצל טראמפ
גנץ אצל טראמפ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יועצי הקמפיין של מפלגת 'כחול לבן' הפנימו שקמפיין 'רק לא ביבי' כבר לא בא בחשבון. גם אם זה עבד בסיבוב הראשון ובסיבוב השני, העניין מוצה וכהמשך ישיר לסלוגן הבחירות בסבב הנוכחי, התווסף הפעם הביטוי 'צריכים להתקדם'. הכיוון היה לעסוק בסוגית החסינות כדי להגיע למצב בו נתניהו יושב על דוכן הנאשמים בעת הקראת כתב האישום בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. לא יכול להיות קמפיין נגטיבי טוב מזה ולאחר שיסחטו את הלימון עד תום, לעבור לקמפיין פוזיטיבי שיעסוק בשלל הסוגיות הבוערות שעל הפרק.

נתניהו הבין מהר את כוונת חברי 'כחול לבן' ואת הנזק הצפוי לו מכך. הוא יודע שכדי להחזיר לליכוד את מצביעי הימין הרך המוערכים בארבעה מנדטים, אסור שפרשיות השחיתות בהן הוא מואשם והחסינות אותה ביקש יהיו בפרונט התקשורתי וחיפש דרך לשנות את השיח. האתחלתא דגאולה שלו הגיעה מכיוונו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' כשדיבר על אישור מתווה משפטי לסיפוח בקעת הירדן בזמן ממשלת מעבר. "אם הכנסת ממילא מתכנסת אפשר לאשר את ההצעה ברוב גדול כבר ביום שלישי הקרוב", אמר סמוטריץ' בראיון לעיתונאי ישי שנרב והדגיש "יש לנו חלון הזדמנויות יוצא דופן".

נתניהו לא היה צריך יותר מזה. הוא עט על האמירה והרים אותה לגבהים רק כדי לגרום לגנץ לטפס איתה ביחד ואז ברגע אחד להשליך אותו אל קרקע המציאות ולרסק בתקשורת את תדמיתו שממילא לא משהו. בני גנץ הוא רמטכ"ל לשעבר וטירון פוליטי בהווה, גם יועציו המוכשרים לא מצליחים לחנך אותו מחדש.

כל בר דעת יודע שמה שנתניהו לא עשה במשך למעלה מעשור במשרד ראש הממשלה, סביר להניח שהוא גם לא יעשה בעשור הבא, וסוגית סיפוח בקעת הירדן לא שונה. נקודה נוספת עליה לא נתן גנץ את הדעת כשקפץ על הנושא היא ההשלכה הבינלאומית שיש מהחלטה שכזו שאיננה יכולה להתבצע באופן חד צדדי וללא עבודת מטה ותיאום מלא מול הירדנים שלעולם לא יתנו אור ירוק למהלך שכזה.

כשבני גנץ אמר "כחול לבן תפעל למען החלת הריבונות בבקעת הירדן בתיאום עם הקהילה הבינלאומית" הוא למעשה קשר את עצמו בקשר גורדי. מחד הוא בעד סיפוח ומאידך הוא דורש הסכמה בינלאומית שלעולם לא תגיע בגלל התנגדות הממלכה בעמאן. בזמן אמת גנץ לא הבין לאן הוא נכנס כשבחר להתייחס לסוגיית סיפוח בקעת הירדן, הוא לא העריך נכון את עומק המלכודת אותה טמנו לו ראש הממשלה בסיוע הנשיא האמריקני טראמפ ששיגר אליו הזמנה לבית הלבן ביחד עם נתניהו כדי לדון ב'עסקת המאה', אותה תכנית שלום אמריקנית אותה ניסח צוות הכולל את חתנו של הנשיא ג'ארד קושנר ואת יועצו לשעבר של טראמפ עו"ד ג'ייסון גרינבלט והשגריר האמריקאי דייויד פרידמן.

תכנית המאה איננה תכנית מדינית, היא תכנית הימלטות של נתניהו מכתבי האישום ומרגע עלייתה לאוויר היה על גנץ לשדר מסר אחד: 'התכנית ראויה לבחינה עמוקה ואתעסק בה לאחר שאקים ממשלה'. לא פחות ולא יותר. במקום לצאת מהסיפור בקלאסה השמורה למנהיגים אמיתיים, הוא בחר למרוח את עצמו בזפת ובנוצות ולצאת לרחובה של עיר.

אם בתחילה נענה גנץ בחיוב להזמנתו של הנשיא טראמפ כדי לדון בתכנית, הביקורת מבית ומחוץ הלחיצה אותו וגרמה לו לחשב מסלול מחדש. כשגנץ נכנס לזירה מול נתניהו, התוצאה ידועה מראש. אין כוחות. בכל אירוע בו שניהם היו נוטלים חלק, גנץ היה הופך להיות שוליה של מנהיג ובזמן שנתניהו היה גורף את כל הקופה, גנץ היה נאלץ להסתפק בטיפ.

הצרה העיקרית של גנץ זה סיפור רביעיית ההנהגה של המפלגה. עם חזרתו של אריה דרעי לפוליטיקה לכולם היה ברור שהוא בא כדי להחזיר לעצמו את הפיקדון ולא כדי להיות מספר 2 אחרי אלי ישי. הצרה היא שמה שהבינו כולם לא רצה להבין אלי ישי וכדי לצמצם פגיעה במי שעמד בראשות התנועה הוחלט לייצר פורמט עבודה שהוגדר 'השלישיה'.

את מה שקרה באותה התקופה כולם מעדיפים לשכוח. גן ילדים זה אנדרסטייטמנט ביחס למה שהתרחש שם באותם ימים. התדרוכים מכל הכיוונים והניסיונות לחשק זה את זה היו מעשים שבכל יום, עד לאותו לילה בו החליט מרן זצוק"ל לחתוך בבשר החי ולהעמיד את דרעי בראשות התנועה ומאז ותשקוט הארץ ארבעים שנה. אם יוצרי 'כחול לבן' היו לומדים מההיסטוריה של ש"ס, היו נחסכות מהם מבוכות גדולות. אין שני מלכים בכתר אחד, קל וחומר ארבעה ובטח במצב בו כישוריו הפוליטיים של היו"ר נמצאים בעמדת נחיתות ביחס לשותפיו לקוקפיט. השלישייה עלתה למתקפה כנגד הנסיעה המשותפת של גנץ עם נתניהו והותירה את הראשון לדמם בתקשורת.

ההצהרה אותה מסר גנץ בתקשורת מיד עם צאת השבת נועדה בעיקר לשקם מעט מהתדמית הפגועה ועל הדרך לייצר ולשוות לו תדמית של מנהיג. "בחודשים האחרונים ניהלתי עם אנשי הנשיא הקרובים ביותר, עם בכירי הבית הלבן ועם ידידי השגריר דייויד פרידמן שורת מפגשים ושיחות הנוגעים לתכנית המאה", אמר גנץ וניסה לצייר מצב שהוא שותף מלא לתהליך, הרבה לפני ההזמנה הרשמית לבית הלבן. "אני מוקיר ומעריך את נכונותם יוצאת הדופן לעמוד לצד ישראל ולהתחשב באינטרסים הביטחוניים ארוכי הטווח שלה מתוך ידידות ומחויבות עמוקה", הוסיף גנץ, כדי לצנן ביקורת אמריקאית אם תהיה כזו בעקבות חישוב המסלול מחדש והלחץ מבית שלא להגיע לבית הלבן ביחד עם נתניהו. דחיית ההזמנה יכולה היתה להתפרש כפגיעה בנשיא האמריקאי שלא עבר ניתוח להארכת הפתיל הקצר ובפרט כשהסיבה היא עיסוק בזוטות דוגמת הסרת החסינות של ראש הממשלה בו בזמן שהוא והנשיא טראמפ מנסים לעשות היסטוריה.

יועציו של גנץ מכירים בעומק הקשר בין טראמפ לנתניהו ויודעים שמדובר בקשר דו סטרי. נתניהו מעוניין באהדת הממשל האמריקאי ובאהדת הנשיא מתוך תפיסה שזה יכול לסייע לו לצלוח את דיוני החסינות ולנצח בבחירות. גם טראמפ זקוק לנתניהו, לקראת הבחירות בחודש נובמבר הוא מעוניין לקבל גם את הקול היהודי אבל בעיקר את קולותיהם של האוונגליסטים המוגדרים כאלקטורט חשוב. מבני גנץ הוא לא יקבל את זה.

הפשרה אותה הציע גנץ ושקיבלה את הסכמת האמריקאים היא הטובה ביותר עבורו. "לא אסרב להזמנה אבל אגיע לפגישה נפרדת עם הנשיא", הודיע גנץ. ישנם שני מהלכים של נתניהו שגנץ לא ידע לחזות מראש. האחד, הפגישות אמנם תהיינה בנפרד, אבל לנתניהו תהיינה לפחות שתי פגישות כשהראשונה תהיה עוד לפני פגישת טראמפ וגנץ. והמהלך השני מהותי הרבה יותר, נתניהו המתין שגנץ יעשה את דרכו לארץ ואז משך את בקשת החסינות והפך את החזרה של גנץ לארץ למיותרת. מהרגע שביבי הבין שאין מנוס מדיוני חסינות, הוא החליט למנוע מעצמו את הביזיון שתכננו עבורו אנשי 'כחול לבן' ושלח אותם לדון בחסינות של חה"כ חיים כץ.

בהודעה שפרסם כתב נתניהו: "לא אתן ליריביי להפריע למהלך ההיסטורי שאני מוביל" והוסיף: "בעת שאני נמצא בארה"ב בשליחות היסטורית לעצב את גבולות הקבע של ישראל ולהבטיח את ביטחוננו לדורות הבאים, צפוי להיפתח בכנסת מופע נוסף בקרקס הסרת החסינות".

"מאחר שלא ניתן לי הליך הוגן, מאחר שכל כללי עבודת הכנסת נרמסו ברגל גסה, ומאחר שתוצאות ההליך הוכתבו מראש ללא דיון ענייני כמתחייב – החלטתי לא לתת למשחק המלוכלך הזה להימשך. בהמשך אנפץ את כל הטענות המופרכות ותיקי הסרק שהוגשו בענייני", כתב נתניהו ורמז על הקו הברור בו הוא הולך לנקוט, שלילת הלגיטימציה הציבורית של הוועדה והכנה לקראת קמפיין "הוא זכאי".

עוד לא יבש הדיו על החלטת נתניהו למשוך את בקשת החסינות ותוך שעות אחדות כבר הוגש כתב האישום לבית המשפט, מהלך שגרר לא מעט ביקורת על הלהיטות להגיש את כתב האישום בעוד ראש הממשלה נמצא בשליחות מדינית בארה"ב. כעת, כל מערך הקמפיין יגויס לטובת המלחמה בפרקליטות ובמערכת המשפט.

לא משחקים כאן פוקר, משחקים כאן שח מט.

בין ישראל לעמים

משה קנטור זה שם שפחות מוכר לאזרחי ישראל, מדובר באוליגרך יהודי-רוסי המשמש כנשיא הקונגרס היהודי אירופאי והוא ידוע במלחמתו העיקשת באנטישמיות ובגזענות. זה האיש שעומד מאחורי המסע של 46 מנהיגים מהעולם, בהם מלכים, נשיאים וראשי ממשלה שהגיעו לישראל, לקראת פורום השואה הבין לאומי שנערך בירושלים לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו. נתניהו כמו נתניהו ניצל את האירוע עד תום. לשכתו הוציאה הודעות לתקשורת על כל מנהיג, ראש מדינה או נציג זוטר שהגיע לארץ ושנתניהו נפגש איתו.

שני הנושאים בהם נתניהו שוחה יותר מכל אחד אחר הם הגרעין האיראני והאנטישמיות ההולכת וגוברת בעולם. הוא מקפיד לדבר על שניהם בכל הזדמנות ואין ראש מדינה שפגש את נתניהו בשנים האחרונות ולא שמע ממנו הרצאה שלימה על שני הנושאים הללו.

"ביסוד התקומה של מדינת ישראל מונח ציווי אחד מרכזי, לא תהיה שואה נוספת", אמר ראש הממשלה בנאומו ביד ושם והוסיף: "כראש ממשלת ישראל זוהי המחויבות העליונה שלי". ביבי נואם ביד ושם אבל בדבריו הוא מכוון לאיראן. תפיסת עולמו של נתניהו פשוטה וברורה, איראן גרעינית זו סכנה לעולם המערבי אך בעיקר זו שואה שניה לישראל וזה משהו שלא ניתן לקבל אותו. הנשיאים, ראשי הממשלות ונציגי המדינות שמעו מנתניהו על מחויבותו לביטחון ישראל ואף אחד מהם לא יוכל לומר בבא היום לא ידעתי, לא שמעתי. "למדנו שישראל חייבת תמיד להישאר אדון לגורלה" אמר נתניהו לקראת סיום נאומו, כשדיבר על הרוח הישראלית ועל היכולת  הצבאית וחידד שוב את המסר הקבוע עליו הוא חוזר באירועי הזיכרון לשואה 'לעולם לא עוד'.

לא היו ימים יפים לנתניהו כמו הימים בהם מגיעה לישראל רכבת אווירית עם מנהיגים מכל רחבי העולם. סיבת ההגעה לא מעניינת את נתניהו, מה שחשוב זו התוצאה, והתוצאה הסופית שהם כאן למרות כל הדיבורים על בידוד מדיני. ובנוסף, עם שובו מהמסע בארה"ב, שינה נתניהו את המסלול וישוב לישראל דרך מוסקבה בכדי להיפגש עם פוטין ועל הדרך ככל הנראה להביא איתו לישראל את נעמה יששכר. אין דבר שמתסכל את נתניהו יותר מהדיסוננס בין היחס לו הוא זוכה בתקשורת הישראלית לבין היחס לו הוא זוכה בזירה הבינלאומית. במהלך נאומו בכנס של לשכת עורכי הדין שהתקיים בשנת 2005 אמר נתניהו: "קרלו דה בנדטי, שנחשב לאחד מהתעשיינים המובילים באיטליה, הציע לי לכהן כשר אוצר באיטליה אבל החלטתי להישאר בארץ". נתניהו גם הוסיף: "אנו בשעה קריטית, שעת הכרעות בנושאים של חברה וכלכלה, ורגע קריטי בהכרעה האם אנו עוקרים את השחיתות" והתכוון בכך שהישארותו נובעת מרצון טוב למען אזרחי ישראל ומפריעה לו העובדה שאף אחד לא באמת מעריך 'מחווה' שכזו.

אויביו הפוליטיים נוטים להתייחס כלפי חוץ בביטול ובזלזול למפגשיו של נתניהו עם מנהיגי העולם. את הכח לכך הם שואבים מהעובדה שישנן מדינות שגם לאחר המפגשים הללו עדיין נציגיהם באו"ם הצביעו אחרת ממה שציפו מהם. כלפי חוץ ציינו, כי בדיונים פנימיים בהם משתתפים יועצי הקמפיינים השונים הם מבינים את העליונות של נתניהו בזירה הבינלאומית ואת יכולתו לייצר אמון כלפיו כשהוא מתבטא בסוגיות מדיניות וביטחוניות, משהו שלהם אין וכפי הנראה גם לא יהיה.

פניה חדה ימינה

ש"ס היא המפלגה היחידה שהחלה את קמפיין הבחירות שלה בצורה מסודרת. נאמנה למסר העיקרי שלה מהסבבים הקודמים, מחבקים את נתניהו לאורך כל הציר ומשדרים למצביע הפוטנציאלי ששמירה על שלטון הימין עוברת דרך הצבעה לש"ס. כל מהלך שנתפס כימני, זוכה לתמיכתה של ש"ס, החל מהתמיכה בפסילתה של חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת בעקבות התבטאויותיה מהעבר וכלה בסיור מתוקשר בבקעת הירדן, סיור שנולד מהשיח על סיפוח הבקעה והחלת הריבונות בכל רחבי ארץ ישראל.

בכל מחקרי העומק שעשו בש"ס הם נחשפו לנתון שחזר על עצמו פעם אחר פעם. ישנו ציבור ימני מסורתי שיכולים להיות חלק מהאלקטורט הש"סי רק אם המפלגה תשדר עודף ימניות והיצמדות לנתניהו. מתוך תשעת המנדטים שיש כיום לש"ס, ששה מהם הם חרדים הכפופים למועצת חכמי התורה, שימור שלושת המנדטים הנוספים יקרה רק באמצעות שילוב הדוק של מסרים ימניים ומסרים הקשורים במסורת ישראל. דמותו של מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל וקולו הקורא להצביע ש"ס מצליחים כל פעם מחדש לרגש את המצביע הספרדי הפוטנציאלי ובתוספת מסרים ימניים שלא נראו בעבר הופכים את המנדט העשירי למשהו שהוא בר השגה.

למרות המשוואה המפורסמת נתניהו זה הליכוד והליכוד זה נתניהו, בסרטון הבחירות הראשון, העלו יועצי הקמפיין של ש"ס מהאוב התבטאויות של חברים מהליכוד וממפלגות הימין כנגד נתניהו. האיום של איילת שקד באזכור פשעי אוסלו ובהפצת השקר המפורסם בדבר תמיכת ש"ס בהסכם מוכיח את אמיתות הטענה שבהזדמנות הראשונה עלולים כמה מהחברים שם לקפוץ על העגלה של 'כחול לבן' ולכן אין להם בעיה לירות בתוך הנגמ"ש.

אמנם באיחור, אבל ביבי כבר מפנים את דברי הנביא "אויבי איש אנשי ביתו".

 

 

טיזר 1

כשבני גנץ אמר "כחול לבן תפעל למען החלת הריבונות בבקעת הירדן בתיאום עם הקהילה הבינלאומית" הוא למעשה קשר את עצמו בקשר גורדי. מחד הוא בעד סיפוח ומאידך הוא דורש הסכמה בינלאומית שלעולם לא תגיע בגלל התנגדות הממלכה בעמאן. בזמן אמת גנץ לא הבין לאן הוא נכנס כשבחר להתייחס לסוגיית סיפוח בקעת הירדן, הוא לא העריך נכון את עומק המלכודת אותה טמנו לו ראש הממשלה בסיוע הנשיא האמריקני טראמפ

 

טיזר 2

נאמנה למסר העיקרי שלה מהסבבים הקודמים, מחבקים את נתניהו לאורך כל הציר ומשדרים למצביע הפוטנציאלי ששמירה על שלטון הימין עוברת דרך הצבעה לש"ס. כל מהלך שנתפס כימני, זוכה לתמיכתה של ש"ס, החל מהתמיכה בפסילתה של חברת הכנסת היבא יזבק מהרשימה המשותפת בעקבות התבטאויותיה מהעבר וכלה בסיור מתוקשר בבקעת הירדן, סיור שנולד מהשיח על סיפוח הבקעה והחלת הריבונות בכל רחבי ארץ ישראל

תגובה אחת
  1. לא מקבלת את דעתך! בקעת הירדן תסופח ויהי מה! ירדן מדינה עלובה שתלויה בישראל ( מימיה מגיעים מישראל ותמיד אפשר לסגור את הברז לפחות חלקית אם אין ברירה) .

השארת תגובה