יוגדלו מספר מפקחי הבחירות ל-5000

השופט הנדל קבע, כי "מספר המפקחים בבחירות הקרובות יעמוד על כ-5000, מספר הקרוב ל-50% ממספר הקלפיות הרגילות ברחבי הארץ"

אזרח מצביע בקלפי בג'לג'וליה (צילום: משה מילנר/לע"מ)
אזרח מצביע בקלפי בג'לג'וליה (צילום: משה מילנר/לע"מ)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון ניל הנדל הורה אמש להגדיל את מספר מפקחי טוהר הבחירות לכנסת ה 23, ל- 5000 מפקחים.

מועדת הבחירות נמסר, כי לנוכח חשיבות טוהר הבחירות והגברת אמון הציבור בתוצאותיהן, פועלת ועדת הבחירות המרכזית לכנסת לשמור עליו באמצעות מגוון כלים. אחת הפעולות המשמעותיות שנעשו בהקשר זה במערכת הבחירות לכנסת ה- 22 הייתה הפעלת כ- 3,000 מפקחי טוהר הבחירות, שביקרו במרבית הקלפיות ברחבי ישראל, ווידאו שההצבעה, וספירת הקולות, מתנהלת כדין. מפקחי טוהר בחירות צוידו במצלמות גוף, בעזרתן צילמו את ספירת הקולות בכ- 3,000 קלפיות וכן צילמו, במקרים חריגים במהלך היום, אירועים בהם עלה חשד לביצוע עבירות בחירות".

לדברי השופט הנדל, "במערכת הבחירות שלפנינו, לשיטתי ראוי להמשיך ולפעול במסלול דומה גם ביום הבחירות לכנסת ה- 23, כאשר הסדר זה מאזן בין האינטרסים והשיקולים הנוגעים לעניין: עקרון החוקיות, עקרון טוהר הבחירות, הזכות לפרטיות והזכות לחופש בחירה.

עם זאת הודיע הנדל, כי "הצילום ייעשה במצלמה ייעודית שסופקה למפקח לצורך זה בלבד ובאופן שלא יפריע למהלך התקין של הבחירות. בשום מקרה לא יצלם מפקח את הנעשה על ידי בוחר בתא ההצבעה, מאחורי הפרגוד".

עוד ציין השופט, כי מספר המפקחים יעמוד על כ-5000 מפקחים, מספר הקרוב ל-50% ממספר הקלפיות הרגילות ברחבי הארץ, כאשר תכנית הפריסה ואמות המידה לקביעת הקלפיות בהן יוצבו המפקחים תובא לאישורי במועד מאוחר יותר, ולא ינתן לה פומבי, כדי לשמור על תקינות הצבתם ומניעת אפשרות לעקוף את הצבתם.

השארת תגובה