על רקע ביטול הביקור: "ישראל חשובה לפולין"

"בכל הנוגע להעברת השגרירות, אנחנו מתאמים את המדיניות שלנו עם האיחוד האירופי ואיננו מתכננים מהלך כזה"

הנשיא רובי ריבלין בפולין. צילום: מארק ניימן, לע"מ
הנשיא רובי ריבלין בפולין. צילום: מארק ניימן, לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר שראש ממשלת פולין ביטל את השתתפותו בטקס לציון 75 לשחרור אושוויץ בעקבות המתיחות עם רוסיה, מתייחס שר החוץ הפולני בראיון ל'ישראל היום' למצב היחסים בין המדינות ומבהיר, כי "אמנם שר החוץ ישראל כץ פגע ברגשות הפולני, אך הענין מאחורינו".

לדברי יאצק צ'אפוטוביץ' שר החוץ הפולני, המתיחות על רקע הניסיון לשכתב את ההיסטוריה היא עובדה קיימת. וכי גם "לרה"מ נתניהו היו הצהרות לא ברורות בקשר לתקופת השואה במהלך ועידת ורשה. אבל דבר שמאוד קלקל את היחסים היו דבריו של שר החוץ הטרי אז, ישראל כץ, שהיו מעליבים מאוד כלפי החברה הפולנית, מובן שיש אנטישמים בכל מקום. לא אעז לומר שאין בפולין כלל אנטישמים. אבל לייחס אנטישמיות לכל האומה הפולנית – זה דבר לא הוגן. הנשיא דודא הבהיר שהוא מצפה להתנצלות ברורה".

לדבריו, "זה רעיון טוב לתת להיסטוריונים לחקור כראוי את העובדות הקשורות למלחמת העולם השנייה, המידע שלנו צריך להיות מבוסס על עובדות ומחקר של היסטוריונים. בה בעת, אנו צריכים לזכור את ההיסטוריה הקרובה, כדי להיות מודעים לסכנות ולהימנע מטעויות או מהחלטות שגויות".

שר החוץ התייחס בדבריו לדו"ח האנטישמיות הישראלי שלטענתו המידע המופיע בו, עלול להרעיל שוב את היחסים בין ישראל והיהודים לבין פולין, "איני חושב שההחלטה בעניין הדו"ח היא ישראלית, נכון? אנחנו נספק מידע, אם תהיה בקשה לכך. שוב, פולין שייכת למדינות שעשו הרבה בהקשר לערך הרכוש שהוחזר".

על האפשרות שמדינתו תעביר את השגרירות לירושלים אמר, כי "בכל הנוגע להעברת השגרירות, אנחנו מתאמים את המדיניות שלנו עם האיחוד האירופי ואיננו מתכננים מהלך כזה, לפי האו"ם, המדיניות בנושא ברורה. מעמד ירושלים, מדינה פלשתינית והשלום הם נושאים שייקבעו במו"מ בין ישראל והפלשתינים".

כזכור, נשיא פולין, אנדז'יי דודא, החליט לבטל את ביקורו יחד עם מנהיגי העולם שהגיעו לבקר בישראל באירוע לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ, שכן הובהר לו כי לא ניתן להיענות לבקשתו לנאום לצד נשיאי רוסיה, גרמניה, צרפת וישראל.

היום ייערך באתר ההנצחה של מחנה ההשמדה אושוויץ־בירקנאו טקס מיוחד על ידי פולין בהשתתפות את נשיאי ישראל וגרמניה.

השארת תגובה