הקץ לברכות הדגים בחנויות

הורגלתם לראות את מוכר הדגים מכה בראשו של דג קרפיון מפרפר? תשכחו מזה ■ החל מהשבוע תיאסר הובלת דגי קרפיון חיים והם ישווקו ככל יתר סוגי הדגים ■ הצרכנים: מצפים להוזלת מחירים בעקבות צמצום העלויות

אילוסטרציה: משגיח כשרות בבדיקת דגי הקרפיון
אילוסטרציה: משגיח כשרות בבדיקת דגי הקרפיון

אם אתם נמנים על אלו שנוהגים לרכוש לקראת שבת או חג, דגי קרפיון חיים, מוטב שתמהרו לחנויות הדגים כבר היום ותנסו לבדוק אם עוד נותרו בברכותיהן דגים…

החל מהשבוע, תופסק ככל הנראה לחלוטין, מכירת דגים חיים בחנויות ואת מקומם יחליפו הדגים שמגיעים מבתי השיווק והאריזה, כשהם ארוזים בחפיסות של גבישי קרח, בדומה לדגי המושט, סלמון, דניס וכיוצא באלו.
עד כה, נהגו בעלי החנויות להביא את דגי הקרפיון החיים, באמצעות משאית שאיפסנה אותם במכליות שמכונות 'דולב'. הקיבולת של כל מכל כזה, הנו כאלף ליטרים, שבהם מעורבים זולת הדגים, מים, קרח וחמצן שיאפשרו להם לשרוד מהבריכה – ממנה שלו אותם – ועד לחנות. עם פריקת התכולה, נהג המשאית אמור להגיע למקומות שבהם בורות שופכין מיוחדים, אליהם מטילים את המים המזוהמים שבהם שהו הדגים.
על פי תקנות משרד הבריאות, אסור לשפוך את המים הללו לים, לנחל או לכל מקור מים אחר, בגין החשש לזיהום. מוביל שנתפס מתפטר מהתכולה המזוהמת האמורה, במקום בלתי מאושר, עלול לספוג קנס כספי כבד מטעם פקחים של משרד הבריאות.
פעולות אלו, גרמו כמובן לעלויות ניכרות, שבאו לידי ביטוי בתמחור הדגים החיים. בהתאם לתקנות החדשות של משרד הבריאות והחקלאות, תם עידן רכישת הדגים החיים. כאן משווים זאת לעופות חיים, שכיום לא ניתן לרכוש באטליזים. "כשם שאדם מסתפק ברכישת עוף טרי וצונן כשהוא לאחר שחיטה, כך יתחילו לצרוך גם דגי קרפיון שאינם חיים, בדומה ליתר הדגים המשווקים בחנויות, כדוגמת הבורי והפורל", מבהירים הגורמים האמורים.
בפן הכשרותי, לא תהא כל פגיעה. משגיחי גופי הכשרות השונים, המעניקים פיקוח על הדגים, יפקחו מכאן ואילך על דגי הקרפיון בבית האריזה בדומה ליתר זני הדגים. כל הדגים, לרבות הקרפיונים, יגיעו עם תעודת כשרות כבעבר.
בקרב הצרכנים הובעה תקווה, כי בעקבות הנהלים החדשים והיעלמותן של ברכות הדגים מהחנויות, יוזלו מחירי הקרפיון בצורה משמעותית, בעקבות החיסכון שייגרם לבעלי החנויות, לאחר שהעלויות שהיו כרוכות בכך עד כה, פסו ותמו להן מהשוק.

השארת תגובה