איך תמנעו משפעת? ומה לעשות כשכבר נדבקים?

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

החורף הנוכחי עומד בפני מגפת השפעת שממשיכה להדביק מטופלים רבים ואף לגרום לאשפוזים ולמקרי תמותה מיותרים. ארגון הרוקחות בישראל נותן לכם שלוש המלצות למניעת מחלות חורף, לרבות שפעת:

  1. התחסנות: האמצעי היעיל ביותר למניעת מחלות ובפרט מחלת השפעת ולכן מומלץ להקפיד על קבלת חיסונים במועדם, בהתאם להמלצות משרד הבריאות.
  2. היגיינה: כיסוי האף או הפה בעת התעטשות או שיעול, שטיפת ידיים במים וסבון לפני כל ארוחה ואחרי שיעול או התעטשות, שימוש בממחטות נייר לניגוב הפרשות מהאף.
  3. מניעת הדבקה: כאשר חולים עדיף להישאר בבית, יש חשיבות למניעת הדבקה של אחרים בעת מחלה קיימת.

במרבית המטופלים המחלה חולפת מעצמה לאחר מספר ימים. אך ניתן לקבל טיפול תרופתי להקלה על תסמינים ניתן לפי עוצמת התסמינים. טיפול תרופתי יכול לכלול משככי כאב, חומרים נוגדי גודש ותרסיסים לאף. אמצעים כמו צמחי מרפא, תוספי תזונה, ויטמינים והומאופתיה לא הוכחו כמשפרים את המחלה או מפחיתים תחלואה ולכן הם אינם מומלצים.

חשוב לדעת כי שפעת לא נגרמת על ידי חיידקים ולכן איננה דורשת טיפול אנטיביוטי. כל החמרה בתסמיני המחלה מחייבת גם התייחסות רפואית ופניה לרופא המטפל.

אם תסמיני מחלת החורף מטרידים אתכם, אנחנו ממליצים להתייעץ עם הרוקחים בכל הנוגע לטיפולים המיועדים להקלה על תסמיני המחלה. הרוקח הוא איש הצוות הרפואי הנגיש ביותר למתן מענה רפואי ראשוני. בעת הביקור בבית המרקחת, ספרו לרוקח על ההיסטוריה הרפואית שלכם (כולל מחלות בעבר ובהווה), נטילת תרופות נוספות, רגישויות מיוחדות (לתרופות או למזון), ספרו לרוקח על תסמיני המחלה שמשפיעים עליכם ועבורם אתם זקוקים לטיפול, על מנת שיוכל להמליץ לכם על הטיפול המתאים ביותר עבורכם.

לתינוקות וילדים מתחת לגיל 6 שנים, לאנשים מבוגרים שנוטלים תרופות באופן ממושך ולמטופלים עם מחלות כרוניות (במיוחד הסובלים ממחלות בדרכי הנשימה, סוכרת, מחלות לב או ממאירויות) אנו ממליצים לפנות לרופא המטפל לצורך אבחון וקבלת טיפול מתאים.

ארגון הרוקחות בישראל שם לו למטרה לקדם טיפול מוכח במחלות החורף, כולל שפעת, שעומד בקו אחד עם המלצות ארגוני הבריאות בישראל ובעולם.

"ארגון הרוקחות בישראל" הוא עמותה ישראלית מקצועית, שמטרתה לקדם את מקצוע הרוקחות בישראל ואת העוסקים בו. מתוקף זאת, העמותה מייצגת את כל תחומי מקצוע הרוקחות, ביניהם: רוקחות קהילתית, רוקחות בתי חולים, רוקחות קלינית, רוקחות תעשייה, רוקחות באקדמיה ומחקר צה"ל ושב"ס. ארגון הרוקחות פועל בשיתוף פעולה עם ארגוני הרוקחות האחרים הפעילים בישראל. בראש הארגון עומדת ד"ר אלינה אמיתי שמשמשת כיו"ר.

מטרות הארגון הם קידום, ושמירה על רמתם המקצועית של רוקחי ישראל. מיצוב תפקיד הרוקח ותדמיתו, העלאת רמת השירות, קיום הכשרות מקצועיות, קביעת סטנדרטים מקצועיים, טיפול בכל התחומים המקצועיים והמדעיים של הרוקחות בישראל, ייזום וקידום חקיקה הגברת מודעות לאחריות,מקצועיות ותפקידו של הרוקח. ייזום וקידום מחקר וחילופי מידע בארץ ובעולם.

הארגון הינו ארגון יציג בנושאי רוקחות במדינת ישראל מול מערכות הממסד השונות, בין היתר הארגון לוקח חלק בוועדות מקצועיות, בוועדות הכנסת, בתהליכי חקיקה עדכון  נהלים במשרד הבריאות ועוד. בין היתר, הוביל בשנים האחרונות הארגון את הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי שנכנסה לתוקפה לפני שנה, במטרה להסדיר את הנושא לטובת בריאות ובטיחות המטופלים.