פוטין לא שכח מי עזר לו בילדותו

אפרים מיכאלי
אפרים מיכאלי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יותר מ-70 מדינות מרכינות ראש לזכרם של 6 מיליון היהודים שהושמדו על ידי הנאצים הגרמנים , הצבא הגרמני, הגסטאפו הגרמני, ומשתפי פעולה שלהם מאירופה, במלחמת העולם השניה.

ראשי 70 מדינות ישתתפו בטקס הכי מרכזי שהיה בישראל מאז הקמתה, בירושלים , בירת מדינת היהודים, לכבוד 75 שנים לניצחון על הנאצים, במאי 1945.

לישראל הגיעו ראשי ממשלות ארצות הברית, בריטניה, גרמניה צרפת ורוסיה, בעלי הברית שהכריעו את הצורר הנאצי ושיחררו מיליוני יהודים ממחנות ההשמדה.

המעצמה הכי מרכזית שתרמה לניצחון על הנאצים, לשחרור היהודים ממחנות ההשמדה, ובדרך זאת להקמת הבית היהודי בארץ ישראל הינו ברית המועצות , וביניהם רוסיה.

הצבא האדום הוא הגורם המכריע והדומיננטי בניצחון הגדול על גרמניה.

20 מיליון חיילים ואזרחים של ברית המועצות הושמדו נהרגו וחירפו את נפשם במלחמת העולם השניה.

רבים מהם היו חיילים ואזרחים יהודים, אזרחי ברית המועצות.

רבים מהם היו קצינים ומצביאים דגולים, יהודים שתרמו תרומה מכרעת לניצחון של הצבא האדום על גרמניה הנאצית.

עוד רבים מהיהודים היו המוחות והממציאים ( מהנדסים, מדענים, מנהלי תעשיות) שפיתחו מערכות נשק רבות לצבא האדום, שתרמו להכריע את הצורר הנאצי.

לטקס המרכזי ביד ושם יגיע גם נשיא רוסיה שמייצג ( למעשה) את ברית המועצות לשעבר, הנשיא וולדימיר פוטין , וזה ביקורו ה- 3 בישראל, מאז נבחר לנשיאות בפעם הראשונה בשנת 2000.

הנשיא הרוסי מגיע לישראל בגלל מספר סיבות:

  1. השתתפות בטקס שחרור מחנות ההשמדה ששוחררו על ידי הצבא האדום, לפני 75 שנים. טקס מרכזי שיערך במעמד נשיאים וראשי ממשלות של יותר מ- 70 מדינות מובילות בעולם.
  2. בכדי לחנוך בירושלים אנדרטה למגיני העיר לנינגרד (שהיו יותר משנתיים במצור הנאצים, ולא נכנעו), היום שם העיר סנט פטרבורג, שוולדימיר פוטין נולד וגדל בה.

בחצר ביתו בילדותו גידלו אותו ועזרו לו משפחות היהודים, והוא יתכבד להנציח את זכרם בחניכת האנדרטה בירושלים, לכבוד לוחמי העיר לנינגרד, סנט פטרבורג, שרבים מהם היו יהודים.

הנשיא פוטין מוקיר ומעריך את היהודים על היותם עם מוכשר, משכיל, ותורם לכלל האנושות. הוא אומר זאת בכל הזדמנות ובכל מעמד בעולם וברוסיה.

הוא לא שוכח מי עזר לו בילדותו הקשה ובימים קשים ברוסיה הקומוניסטית.

  1. הנשיא פוטין רוצה לעדכן ולהתעדכן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכל מה שקורה במזרח התיכון בכלל ובסוריה בפרט.

בחמש שנים האחרונות ישראל ורוסיה מתואמים בשת״פ ברמה אסטרטגית וביטחונית וחלוקת אינטרסים באיזור, והכול בידיעת האמריקאים.

בזמן הנשיא אובמה זה היה מהלך בניגוד למדיניותו ולעמדתו באזור. מאז שנבחר הנשיא טראמפ הכול בעידודו ובאישורו.

נתניהו הוא האיש הכי מקורב לנשיא פוטין מהמנהיגים המערביים, וגם לנשיא טראמפ, וזה מבליט את מנהיגותו כראש מעצמה אזורית ביטחונית וכלכלית במזרח התיכון.

בנימין נתניה הרים את מעמדה של מדינת ישראל בעולם בפיענוח נכון של אסטרטגיה נדרשת, בגלל יוזמות מדיניות וביטחוניות והבנת האזור והנגשת ההבנות למנהיגי העולם.

עוצמה בטחונית שמתורגמת לעוצמה כלכלית וביחד לעוצמה מדינית בעיני מנהיגי העולם. נתניהו הינו מנהיג שבולט ראש מעל כלל המנהיגים המערביים בעולם, וזוכה לאמון בלתי מעורער של נשיאי ארצות הברית ורוסיה, הודו וגרמניה, ברזיל ואוקראינה ועוד.

הנשיא פוטין השקיע את כל יוקרתו, משאבי מדינתו רוסיה, חיילים וטייסים של צבא רוסיה בכלל , לטובת העזרה והמעורבות במלחמה בסוריה. מאוד חשובה לו התוצאה, ותרגום התוצאה לטובת אסטרטגיה שהוא מוביל מחוץ לרוסיה כמעצמה משפיעה בהווה ובעתיד.

בנימין נתניהו הוא האיש שהמציא את הרעיון מחוץ לקופסה, לשיתוף פעולה עם הרוסים בניגוד מה שהיה אסור ומוקצה מזה שנות דור, שמוביל את המהלך המובהק לשיתוף פעולה עם רוסיה, ובהצלחה רבה, ובהתמדה ולשביעות רצון רוסיה ישראל וארצות הברית.

יש לזכור ששיתוף פעולה אסטרטגי בין ישראל ורוסיה ובהסכמת ארצות הברית פתח עידן חדש ביחסים בין מדינות מערב ומזרח.

חובה לציין ששיתוף פעולה עם הרוסים חוסך לישראל חיי חיילים רבים וגם לרוסים.

  1. ישראל מתחילה לייצא גז לאירופה ממאגר לווייתן , וזה חופף את הלקוחות של רוסיה ומפריע לרוסיה להיות המעצמה היחידה שמוכרת גז לאירופה. ישראל תצטרך למצוא הבנות ושפה משותפת למול הרוסים, לחלוקת השוק , הלקוחות, והאינטרסים המשותפים באיזור.
  2. חיסול רב המחבלים קסאם סולימאני על ידי האמריקאים ( ובשיתוף ישראל , כפי שמדווחים מקורות זרים) יוצרת תמונת מצב חדשה, וזמן להערכת ולשינוי אסטרטגי למול אירן.

זה הנושא הבולט ביותר שידון נתניהו עם פוטין: אירן, אירן, אירן.

הכותב הוא פרשן פוליטי וצבאי, נספח צה״ל ברוסיה לשעבר

השארת תגובה