נשיאים וגשם, ורוח אין

עו"ד נתן רוזנבלט
עו"ד נתן רוזנבלט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לא צריך להתרגש ממצעד הנשיאים והמלכים, שהואילו בטובם להגיע לארוחת ערב יוקרתית לכבוד השואה. את כמויות הצביעות שיותירו בירושלים  לא ניתן יהיה לנקות גם אם בסוף כן יגיע השלג המיוחל.

בראש המשלחת ולדימיר פוטין, אביר הדמוקרטיה, שהקדיש את מיטב שנותיו,  על מנת לשרת את מורשת סטאלין,  האיש שהרג יותר רוסים מאשר היטלר.  וגם אם לא השמיד בכוונה את העם היהודי, גרם לניתוקו בכח ממורשתו, והפיכת מיליוני יהודים לליברמנים וקושנירים. כך גם נשיאי איטליה, צרפת, ועוד מדינות רבות אשר שיתפו פעולה עם הגרמנים, ועכשיו באים ללקות על חטא הגרמנים כביכול. נשיא אוקראינה ינאם בפאתוס על הפשע שביצעה גרמניה על אדמתו, אך לא יזכיר, כי שלושת מיליון יהודי מדינתו, לא יכלו להירצח, בלי שיתוף פעולה מלא הדוק ויזום, של האוקראינים עצמם. טוב עשה נשיא פולין, שלא הגיע לכאן בכדי לחזור על אותה בדיחה עצובה.

הנה למשל, הוד מלכותה האנגלית, אשר גיסיה היו מפורסמים כנאצים מוצהרים, במשך שבעים שנות מלכותה לא מצאה פנאי לבקר פעם אחת בארץ, אותה סירבה לשחרר לעם היהודי. היא הייתה המלכה בפועל, כאשר חייליה ירו על פליטי חרב, דבר יום ביומו, שלא יוכלו להיכנס לארץ אבותיהם, והעלו לגרדום בחורים יהודיים שהעזו להגן על אחיהם. תחת זאת היא שולחת את בנה, אשר שש לברוח לכמה ימים מהביזיונות שמתחוללים בביתו. כך גם שאר המלכים והנשיאים, אשר רובם מייצגים עם או משפחה, אשר ברובם שיתפו פעולה עם הגרמנים, בששון ובשמחה.

על הפסוק בתהילים "כי הנה מלכים נועדו יחד" יש המפרשים במקום (ברמז), כי לאחר שהמלכים במלחמת גוג ומגוג ינסו להשמיד את העם היהודי ללא הצלחה, הם יעלו לירושלים ביחד, וינסו להבין כיצד ציון שרדה. זה בדיוק מה שקורה כאן: אותם מלכים ורוזנים, והם וקודמיהם, ניסו לעשות ככל האפשר על מנת שהגרמנים יצליחו, ועכשיו באים לראות מה הם לא לגמרי הצליחו.

למה אני מקלקל את החגיגה? לא בשביל להרוס את המצב רוח החורפי. אלא כי במסעיי על פני כדור הארץ, ראיתי פעמים רבות את ההתייחסות של החרדים במקום לממשלתם. מדובר באהדה עד כדי סגידה. סוג של הערצת שולי המחנה החרדי את ביבי כאן. נדהמתי לשמוע מושגים שעוקלו, עד כדי ש"הם" הכוונה ליהודי ארץ ישראל, ו"אנחנו" הכוונה לממשלת המדינה בה הם חיים. מילא כאשר הדברים קורים באמריקה של טראמפ, עדיין משוגע אבל אפשר להבין את ההזדהות, אך זה קורה בכל מקום ובכל זמן, וזה מסוכן.

ברובע היהודי באנטוורפן, ליד בית הכנסת של "רבי לייבוש" (אדמו"רם של כל יהודי אירופה, איש קדוש מגדולי דורנו), מוצבת אנדרטה לזכר היהודים שנלקחו ממקום זה לארץ צלמוות. המלווה המקומי שלי, תיאר לי בהתרגשות עד כמה העם הבלגי "שלנו" אוהב "אתכם" כלומר, יהודיי ארץ ישראל. הוא לא ידע כלל על עוללות המלך האהוב "שלו" בזמן השואה, כאשר מסר על מגש של כסף, הרבה כסף, את יהודי ארצו לנאצים.  לאחר המלחמה נאלץ להתפטר לאחר שנודע עד כמה שיתף פעולה עימם. אך הוא זה אשר גידל על ברכיו את נכדו ממלא מקומו, שהגיע השבוע לכינוס הצבוע בירושלים.

עלינו לזכור בכל מקום שבו נמצאים יהודים, בין אם מכבדים אותם ובין אם רודפים בגלוי: הם כולם "אוהבים" אותנו באותה מידה. ולא משנה מה הם אומרים באנגלית, גרמנית, או צרפתית. את האמת מה שהם חושבים עלינו הם בכל מקרה לא אומרים.  עד ביאת המשיח, היהודים בכל מקום יהיו בגלות.

השארת תגובה