הסצינה של השבוע: בקעה במחלוקת

סמוטריץ' ניסה לאתגר את נתניהו בדרישה להעלות לדיון את נושא הסיפוח כבר בשבוע הבא ואמר שזה הוא מבחן בעבור כחול לבן. במקום שנתניהו יאותגר, מנהיגי כחול לבן הצהירו שהם בעד רעיון הסיפוח והספיקו לחזור בהם ויצרו מבוכה לעצמם

נתניהו מצהיר על סיפוח הבקעה
נתניהו מצהיר על סיפוח הבקעה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחת מהסערות השבוע המעניינות ביותר, הייתה פרשיית סיפוח בקעת הירדן ולהחיל ריבונות ישראלית עליה. למעשה, כבר בערב הבחירות הקודמות, הצהיר נתניהו כי לאחר הקמת הממשלה, הוא יעביר בממשלה את סיפוח הבקעה. הסיבות שהנושא היה מעניין במיוחד בשבוע הנוכחי, נוכח השאלה האם גנץ ומפלגת כחול לבן תומכים בסיפוח, או שמא הם נגד, שכן שני סוגי ההצהרות נשמעו מגנץ.

נוסף על כך, האם ראש הממשלה יקדם את הסיפוח עוד טרם הבחירות כפי שדווח השבוע? שכן בערב בחירות מועד ב', הוא הצהיר כי לאחר הקמת הממשלה ה-22, הוא יספח את הבקעה. אולם כזכור, ממשלה כזו לא קמה ויצאנו לעוד מערכת בחירות. המעניין הוא, שנתניהו כלל לא היה צריך להקים אז את הממשלה המדוברת ומה שהוא היה צריך זה הצבעה כבר באותה ממשלת מעבר. ניתן להניח כי הוא לא סיפח את הבקעה למרות שחוקית היה יכול, כי הוא פשוט איננו מעוניין לספח את בקעת הירדן וכי מדובר בספין פוליטי ואולי גם הפעם המקרה דומה. שאלה נוספת, האם ממשל טראמפ יאשר לנתניהו את הסיפוח? כנראה שרק בתנאים ממסוימים.

למעשה הכל התחיל בתחילת השבוע, אז יו"ר האיחוד הלאומי השר בצלאל סמוטריץ' ניסה לאתגר את נתניהו מימין ושיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשה לנצל את כינוס המליאה בשבוע הבא לאישור החלטת ממשלה על החלת ריבונות על בקעת הירדן. נזכיר כי השבוע הודיע יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין על כינוס מליאת הכנסת בעקבות דרישת כחול לבן להצבעה על הקמת וועדת הכנסת שתדון בחסינות ראש הממשלה.

לדברי סמוטריץ', "ישראל ביתנו וכחול לבן חושבים שאפשר לקבל החלטות חשובות ועקרוניות בזמן ממשלת מעבר. אני בעד. אבל לא פוליטיקה אלא מהות. החלת הריבונות על בקעת הירדן היא אחד הצעדים הציוניים החשובים שעומדים על סדר היום ואם כחול לבן קורצת לימין ניתן לה הזדמנות להוכיח את זה". כלומר, סמוטריץ' מבקש לנצל את המליאה שתתכנס בכדי לספח את בקעת הירדן. בנוסף טוען סמוטריץ' כי אם מותר לממשלת מעבר לדון בחסינות כפי שאומרים בכחול לבן ובישראל ביתנו, הרי שניתן לדון גם בסיפוח.

יום בלבד לאחר בקשתו של סמוטריץ', הנהגת כחול לבן ביקרה בעמק הירדן והיו"ר בני גנץ הצהיר על כוונתם לתמוך בסיפוח בקעת הירדן, אולם עם הסתייגות קטנה: יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ אמר כי, "לאחר הבחירות אנחנו נפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן, נעשה זאת במהלך לאומי מוסכם ובתיאום עם הקהילה הבינלאומית", את הדברים אמר בסיור במועצה אזורית מגילות צפון ים המלח בבקעת הירדן יחד עם חבר הנהגת כחול לבן, משה (בוגי) יעלון, ראש המועצה אריה כהן וחברי הכנסת אורנה ברביבאי, יועז הנדל ואלון שוסטר.

למעשה, גנץ מצהיר כי הם בעד סיפוח שכזה, אך בניגוד לשר בצלאל סמוטריץ' שרוצה לעשות זאת טרם הבחירות ובמשאל במליאה, גנץ אומר כי יתמוך רק לאחר הבחירות ובתיאום מלא עם הקהילה הבין לאומית. גנץ הוסיף כי, "עד אז נדאג לפתח את המרחב הזה. זה הביקור השני אולי השלישי שלנו בבקעת הירדן ואנחנו חוזרים וקובעים שבקעת הירדן היא חומת המגן המזרחית של מדינת ישראל בכל תרחיש עתידי. ממשלות שדנו בעבר על להחזיר אותה עשו טעות אסטרטגית בטחונית חמורה. אנחנו רואים את חבל הארץ הזה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל".

אולם כמה שעות לאחר מכן, כאשר החלו ביקורות מכל המפלגות משמאל לכחול לבן ואף בתוך המפלגה עצמה מאגף השמאלי כדוגמת ח"כ יעל גרמן שהצהירה כי סיפוח לא עומד על הפרק, הספיק גנץ להסתייג גם מאמירות אלה ובעקיפין גם חזר בו, כאשר כתב גנץ בקבוצת ווטסאפ לחברי הכנסת שלו:  "חיזרו לדבריי והקשיבו להם היטב אין בינם לבין סיפוח חד צדדי ולא כלום". המשמעות כפי המשתמע שהוא מתנגד לסיפוח במתכונת המדוברת. אם נרצה, במערכת הבחירות הנוכחית בכחול לבן משקיעים מאמץ רב ובלתי מבוטל בניסיון לצייר את המפלגה כימנית ובכך לסחוב את הימין הרך אליהם. הניסיון הזה, גורם להצהרות ימניות ושמאלניות, תמיכות והסתייגויות.

אז מה היה לנו כאן? סמוטריץ' ניסה לאתגר את נתניהו בדרישה להעלות לדיון את נושא הסיפוח כבר בשבוע הבא ואמר שזה הוא מבחן בעבור כחול לבן. במקום שנתניהו יאותגר, מנהיגי כחול לבן הצהירו שהם בעד רעיון הסיפוח והספיקו לחזור בהם ויצרו מבוכה מסוימת לעצמם.

ראש הממשלה נתניהו, שעד אותו הרגע צפה על הדברים מן הצד, החליט למנף את המצב ולהצהיר על ריבונות מלאה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב להצהרת יו"ר כחול לבן ח"כ בני גנץ כי בכוונתו להחיל ריבונות על בקעת הירדן לאחר הבחירות: "בני גנץ, אני שמח שסוף סוף החלטת לתמוך ביוזמה שלי להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן וצפון ים המלח. אני מצפה לתמיכה מלאה שלך ושל כחול-לבן במהלך ההיסטורי הזה. בקרוב מאוד אעמיד אותך במבחן הזה".

מוקדם יותר אמר נתניהו: "למה לחכות לאחרי הבחירות אם אפשר להחיל ריבונות על בקעת הירדן כבר עכשיו בהסכמה רחבה בכנסת? בני גנץ, אני מצפה לתשובתך עוד הערב, אלא אם אחמד טיבי שם לך וטו". גנץ כתב בתגובה בטוויטר: "ביבי. קודם נדון בחסינות ואח״כ ננהל את החלת הריבונות". עוד הוסיף, "נתניהו, במקום סיפוח אתה מתעסק שנים בטיוח. נסה פעם אחת לא לשקר וקח טיפ: אתה יכול להחיל את החוק הישראלי על הבקעה בהחלטת ממשלה תוך שעתיים, בלי שום דיון בכנסת. נראה אותך".

באותו הערב, שוב העצים את המבוכה באירוע השקת הקמפיין של הליכוד שם אמר ראש הממשלה: "בזמן הקרוב נחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח ללא דיחוי ובלי שום וטו של טיבי. לא נעקור אף יישוב ולא נפנה אף אחד. נחיל את החוק הישראלי על כל ההתיישבות, בלי יוצא מן הכלל. נביא הסכמי שלום היסטורים עם עוד מדינות ערביות, נבלום את איראן ונביא הסכם הגנה עם ארה"ב. ידידנו הגדול טראמפ פועל בנחישות ובעוצמה מול איראן. כל הכבוד לו. לכחול לבן אין הישגים ואין להם מה להציע. חשוב לשאול אותם – מה הם יעשו עם החלת החוק הישראלי על בקעת הירדן? תלוי את מי אתה שואל שם. גנץ אמר שהוא תומך בהצעה שלי להחלת הריבונות. אבל בתוך כמה שעות הוא חזר בו. אולי קיבל טלפון מטיבי או גרמן, או אולי מלפיד שגם סייר בבקעה ואמר: 'לא מוציא מכלל אפשרות פינוי בקעת הירדן ופינוי יישובים למען השלום'. אחד אומר שהוא בעד ואחד נגד. קוראים לזה כן ולא".

צריך להשים לב כי נתניהו אמר כי "בקרוב נחיל ריבונות", אך לא אמר כי זה יהיה בשבוע הבא. ייתכן והסיבה לכך טמונה במתן אישור של האמריקאים

הצד הנוסף של הספין הפוליטי שיצא משליטה, הוא כאמור אישור מטראמפ לסיפוח. כזכור, ביום רביעי בבוקר דווח 'בכאן חדשות' כי בכירים בליכוד אומרים שראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשי לשכתו פנו לבית הלבן כדי לקבל אור ירוק להמשיך בקידום מהלך של החלת ריבונות ישראלית על בקעת הירדן כבר לפני הבחירות, לדברי אותם בכירים, זו גם הסיבה מדוע נתניהו לא הכריז שבכוונתו להביא בשבוע הבא את נושא החלת הריבונות להצבעה בכנסת, ויעשה זאת במידה ויקבל את אישור הבית הלבן. כמה שעות לאחר מכן, פורסם כי ממשל טראמפ מתנגד לביצוע מהלכים חד-צדדיים מצד ישראל, בהם סיפוח בקעת הירדן, לפני הצגת תכנית השלום האמריקנית. כך אמרו בכירים בבית הלבן ל'חדשות 13'. לדבריהם: "ארצות הברית הבהירה את התנהגותה, וממשלת ישראל מודעת לכך לחלוטין".

בתוך כך, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, גינה את ההצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל יו"ר כחול לבן בני גנץ בדבר החלת הריבונות בבקעת הירדן ואמר: "סיפוח של חלק או כל אזור C בגדה המערבית, אם ייושם, יביא למכה הרסנית לפוטנציאל לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, לקידום השלום האזורי ולפתרון שתי המדינות".

השארת תגובה